Wydanie nr 59/2024, Środa 28.02.2024
imieniny: pokaż (9 imion)Ludomir, Roman, Falibog, Gaja, Makary, Oswald, Kaja, August (w latach nieprzestępnych), Gajusz
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Wigilia uchodźców z Ukrainy.

  • Wydanie nr 59/2024
  • 7 stycznia 2023, 18:22
  • Starostwo Powiatowe w Malborku
  • Wiadomości
Malbork. Wigilia uchodźców z Ukrainy. fot. Starostwo Powiatowe w Malborku
W odróżnieniu od chrześcijan, którzy wigilię Narodzenia Chrystusa obchodzą 24 grudnia, prawosławni świętują dopiero 6 stycznia. Z tej okazji z prawosławnymi uchodźcami z Ukrainy spotkał się na wigilii Starosta Malborski.

W piątek, 6 stycznia przypadała wigilia Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego. W tym terminie święta obchodzą prawosławni - uchodźcy z Ukrainy, którzy mieszkają na terenie powiatu malborskiego.

Życzenia z tej okazji złożył starosta malborski Mirosław Czapla podczas wigilii zorganizowanej w Zajeździe Groblanka, która w tym roku była symbolicznym miejscem organizacji świąt. Życzenia skierowane były do wszystkich Ukraińców, którzy przebywają na terenie naszego powiatu.

- „Mieliśmy okazję, przy składaniu życzeń, spróbować potraw wigilijnych przygotowanych wyłącznie przez mieszańców, uchodźców wojennych” - informuje Stanisław Chabel, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Malborku. - Wszyscy czekają na koniec wojny i chcą powrotu do ojczyzny i swoich bliskich, dlatego było dużo wzruszeń i podziękowań za pomoc, którą otrzymują od mieszańców powiatu i administracji samorządowej”.

W organizacji świąt Bożego Narodzenia, w obiektach nadzorowanych bezpośrednio przez samorząd, pomogło Starostwo Powiatowe w Malborku. To są pierwsze święta Bożego Narodzenia uchodźców poza krajem.

- „Na terenie powiatu malborskiego przebywa blisko 1000 uchodźców z Ukrainy. W ciągu minionego roku dużo się zmieniło - starają się usamodzielnić, młodzież ma zapewnioną edukację i korzystają ze wszystkich świadczeń, jak obywatele naszego kraju” - informuje Stanisław Chabel i dodaje, że bez względu na przyszłość, nasi goście otoczeni są serdecznością i wzajemnym zrozumieniem.

Starostwo Powiatowe w Malborku
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.