Wydanie nr 31/2023, Wtorek 31.01.2023
imieniny: pokaż (8 imion)Cyrus, Euzebiusz, Jan, Ksawery, Ludwik, Marceli, Marcelin, Marcelina
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Dzięki unijnemu wsparciu będą kolejne farmy fotowoltaiczne – jedna w Malborku.

  • Wydanie nr 31/2023
  • 6 grudnia 2022, 11:14
  • pomorskie.eu
  • Wiadomości
Dzięki unijnemu wsparciu będą kolejne farmy fotowoltaiczne – jedna… fot. pomorskie.eu
Ponad 1,6 mln zł unijnego dofinansowania otrzymają projekty budowy systemów fotowoltaicznych w pomorskich miejscowościach. Wyprodukują łącznie ponad 1 MW mocy. Dzięki temu zmniejszy się emisja dwutlenku węgla, a produkcja prądu będzie tańsza. Jeden z nich powstanie w Malborku.

W poniedziałek, 5 grudnia br. umowy na dofinansowanie projektów podpisali marszałkowie województwa Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski oraz przedstawiciele beneficjentów.

Inwestujemy w OZE

Odejście od produkcji energii z paliw kopalnych to konieczność. Odpowiedzią na zmiany klimatu, rosnące ceny jest OZE. I takie właśnie inwestycje otrzymują dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach mechanizmu REACT-EU. Wsparciem obejmowana jest realizacja projektów dotyczących wykorzystania odnawialnych źródeł takich jak np. słońce, woda, biomasa czy geotermia do produkcji prądu oraz ciepła. W ramach tego mechanizmu, w województwie pomorskim wsparcie otrzymały 42 projekty. Ich łączna wartość to prawie 243 mln zł., a kwota unijnego dofinansowania to około 174 mln zł. Wszystkie instalacje będą mogły wytwarzać 51 MW odnawialnej energii. Efektem tego emisja gazów cieplarnianych zmniejszy się o około 35 tys. ton równoważnika CO2 rocznie.

Trzy inwestycje

W ramach podpisanych umów zrealizowane będą trzy projekty. Największy to projekt Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lęborku. Dzięki ponad 839 tys. zł unijnego wsparcia wybudowana zostanie instalacja fotowoltaiczna, która zasilać będzie oczyszczalnię ścieków. Planowana moc instalacji to 200 kW. Oprócz tego zainstalowana zostanie także pompa ciepła.

Drugi projekt to budowa systemów fotowoltaicznych w Tczewie, Malborku i Kwidzynie. W ramach projektu zamontowane będą urządzenia o łącznej mocy produkcyjnej 0,12 MW.

Ostatni projekt, na który zostało przyznane unijne dofinansowanie to budowa dwóch instalacji fotowoltaicznych oraz ich podłączenie do sieci elektroenergetycznej w Gdyni i Wejherowie. Ich moc wyniesie 0,2 MW. Dzięki wszystkim inwestycjom zmniejszą się koszty produkcji energii. Ale nie bez znaczenia jest również kwestia ekologiczna. Każda instalacja OZE to mniejsza emisja dwutlenku węgla do atmosfery, dzięki temu powietrze w miejscowościach będzie czystsze. Dodatkowo takie małe, rozproszone instalacje zwiększają bezpieczeństwo energetyczne.

 

 

 

 

Źródło: pomorskie.eu

pomorskie.eu
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.