Wydanie nr 337/2023, Niedziela 3.12.2023
imieniny: pokaż (10 imion)Uniemir, Kasjan, Lucjusz, Franciszek, Kryspin, Ksawery, Atalia, Gerlinda, Biryn, Sofoniasz
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Pomorscy stulatkowie z honorowymi świadczeniami.

  • Wydanie nr 337/2023
  • 23 listopada 2022, 13:08
  • ZUS Gdańsk
  • Wiadomości
Pomorscy stulatkowie z honorowymi świadczeniami. fot. zdjęcie poglądowe
Na Pomorzu Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca 194 świadczenia dla stulatków. W gdańskim oddziale jest to 167 świadczeń, a w słupskim 27. Aby otrzymać świadczenie, wystarczy ukończyć 100 lat. Przysługuje ono niezależnie od emerytury czy innych dodatków.

Wysokość tego wyjątkowego, dodatkowego świadczenia jest różna. Od marca tego roku wynosi 4 944,79 zł brutto. Wszystko zależy od kwoty bazowej, która obowiązywała w dniu setnych urodzin. Stanowi ona 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. Jest ona ustalana corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku.

- „Świadczenie honorowe przyznawane jest z urzędu wszystkim stulatkom, niezależnie od tego, czy pobierają już emeryturę lub rentę. To szczególnie ważne dla kobiet, które niekiedy przez całe życie zajmowały się domem i dziećmi, więc nie mogły pracować i mogą nie mieć prawa do świadczeń. W takim przypadku niezbędne jest jednak złożenie wniosku, do którego trzeba dołączyć dokument, który potwierdzi datę urodzenia. W imieniu uprawnionego może to zrobić członek rodziny. Sposób wyliczania świadczenia w ZUS i KRUS oraz zakładach emerytalnych MSW i MON jest taki sam” - wyjaśnia Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy województwa pomorskiego.

W skali kraju, z roku na rok przybywa stulatków, którym ZUS takie dodatki wypłaca. W 2007 r. świadczenie honorowe otrzymało 1,4 tys. osób, rok później 1,5 tys., a w 2016 r. 2,3 tys. Obecnie jest to blisko 2,7 tys. świadczeń. Prognozowana liczba świadczeń wypłacanych stulatkom w najbliższych latach wykazuje tendencje wzrostową i w 2035 jest już bliska 10 tys.

 

ZUS Gdańsk
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.