Wydanie nr 10/2025, Piątek 10.01.2025
imieniny: pokaż (11 imion)Agaton, Danuta, Dobrosław, Jan, Kolumba, Nikanor, Paweł, Wilhelm, Anna, Leonia, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Starsza kobieta zatruła się tlenkiem węgla.

  • Wydanie nr 10/2025
  • 21 listopada 2022, 13:04
  • KPP Malbork
  • Na sygnale
Malbork. Starsza kobieta zatruła się tlenkiem węgla. fot. zdjęcie poglądowe
Nadeszła zima i sezon grzewczy jest w pełni. Policjanci apelują o zadbanie o właściwy stan oraz rozważne korzystanie z pieca lub innych urządzeń grzewczych i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Czad, czyli tlenek węgla to „cichy zabójca”, którego w ostatni weekend ofiarą stała się 78-letnia mieszkanka miejscowości Lichnowy.

W niedzielę, 21 listopada br. po godz. 15.00 dyżurny malborskiej komendy został powiadomiony o znalezieniu, w jednym z domów na terenie Lichnów, ciała 78-letniej kobiety.

- „Pracujący, pod nadzorem prokuratora, na miejscu policjanci ustalili, że seniorka zmarła w wyniku zatrucia tlenkiem węgła, który prawdopodobnie wydobywał się z nieszczelnego pieca kaflowego” - wyjaśnia st. asp. Sylwia Kowalewska, oficer prasowy KPP w Malborku.

 

Policjanci ostrzegają! Czad jest gazem niewyczuwalnym przez zmysły człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku), blokuje dostęp tlenu do organizmu — zajmuje jego miejsce w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu, śmierć przez uduszenie.

Zachowajmy podstawowe zasady bezpieczeństwa. Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

- Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne (przez osoby uprawnione) przewodów kominowych;

- Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta;

- Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych;

- Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych;

 -W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

 

Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.

- „Policjanci zachęcają również do zainstalowania w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiego urządzenia jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia” - dodaje st. asp. Sylwia Kowalewska.

 

 

 

KPP Malbork
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.