Wydanie nr 31/2023, Wtorek 31.01.2023
imieniny: pokaż (8 imion)Cyrus, Euzebiusz, Jan, Ksawery, Ludwik, Marceli, Marcelin, Marcelina
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Czy ciepłowni ECO wystarczy węgla na sezon grzewczy?

Malbork. Czy ciepłowni ECO wystarczy węgla na sezon grzewczy? fot. archiwum TvMalbork.pl
Od dłuższego czasu jesteśmy świadkami nie tylko drastycznie rosnących cen prądu i gazu, ale także braku dostępności węgla na rynku. Sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami. Czy odbiorcy ciepłowni ECO Malbork muszą martwić o zimne kaloryfery w okresie jesienno – zimowym?

Mieszkańcy Malborka ogrzewani są przez ciepłownię miejską usytuowaną przy ul. Piaskowej 1, gdzie - poza ciepłownią opalaną węglem - znajduje się również gazowy układ kogeneracyjny, produkujący jednocześnie ciepło oraz energię elektryczną, która wprowadzana jest do malborskich sieci elektroenergetycznych. Produkcja ciepła odbywa się tam cały rok, zapewniając - poza ogrzewaniem, także ciepło dla potrzeb ciepłej wody użytkowej.

Z uwagi na to, że w zatrważającym tempie rosną ceny prądu oraz gazu i dochodzi do tego jeszcze brak węgla na rynku, nasuwa się pytanie, czy tego węgla podczas tegorocznego sezonu jesienno-zimowego nie zabraknie? A co z gazem? Jak bardzo wzrosły i czy jeszcze wzrosną ceny za ogrzewanie? Czy spółka ECO Malbork przewiduje jakieś ograniczenia w dostawie ciepła lub zmianę terminu sezonu grzewczego? Skąd spółka pozyskuje węgiel? Czy mieszkańcy Malborka mogą spać spokojnie przed zimą? Z takimi pytaniami zwróciliśmy się do spółki ECO Malbork

W odpowiedzi Paweł Wójcik, Główny Specjalista ds. Technicznych poinformował, że w chwili obecnej ciepłownia miejska ma zgromadzony zapas węgla do produkcji ciepła, który powinien wystarczyć na produkcję do końca tego roku. W związku z tym spółka nie przewiduje zmian w terminach rozpoczęcia sezonu grzewczego czy ograniczeń w dostawie ciepła.

- „Przedsiębiorstwo pozyskuje obecnie węgiel z alternatywnych kierunków dostaw i zgromadzony węgiel jest w części krajowy, a także sprowadzony z takich krajów jak Kazachstan, Kolumbia i Indonezja. Chcemy zapewnić, że bliskość portów oraz dobre połączenie kolejowe Malborka, umożliwiają elastyczne i szybkie działanie w zakresie realizacji dostaw opałów. Przedsiębiorstwo posiada podpisane umowy z dostawcami węgla i jak dotychczas nie było problemów z realizacją harmonogramów dostaw i zgromadzeniem obecnej ilości zapasu” - wyjaśnia Paweł Wójcik. - „Rozchwiany rynek energii, niestety spowodował wzrost cen węgla, gazu, paliw płynnych i energii elektrycznej, a to ma przełożenie także na wzrost cen ciepła dla mieszkańców. Mieszkańcy Malborka, tak jak i całego kraju (a także Europy), muszą liczyć się z wyższymi cenami za ciepło niż było to np. w 2021 r. i to nawet ponad dwukrotnie. Wobec tego, istotniejsza niż do tej pory staje się rola oszczędnego gospodarowania ciepłem i np. dokonywanie termomodernizacji, prawidłowe wietrzenie mieszkań i ich nie przegrzewanie. Problem jednak nie jest nowy i w zasadzie mówi się o tym w kontekście środowiskowym już od wielu lat. Przedsiębiorstwo obecnie nie przewiduje wzrostu cen ciepła. Dalszy wzrost będzie uzależniony od cen zakupu węgla w kolejnych miesiącach oraz cen uprawnień do emisji CO2”.

Paweł Wójcik zwraca uwagę, że praca znajdującego się na terenie ciepłowni gazowego układu kogeneracyjnego produkującego ciepło oraz energię elektryczną, w dużej mierze uzależniona jest od bieżących, giełdowych cen energii elektrycznej oraz cen gazu.

- „Dla malborskiego systemu ciepłowniczego, w okresie zimowym jego rola jest ograniczona, gdyż moc cieplna układu kogeneracyjnego jest znacznie mniejsza od zimowego zapotrzebowania na ciepło jakie występuje w mieście. Większość produkcji ciepła w okresie zimowym jest realizowana z paliwa jakim jest węgiel energetyczny” - wyjaśnia. - „Mamy nadzieję, iż najbliższy sezon grzewczy będzie przebiegał bez zakłóceń i pozwoli wszystkim naszym Odbiorcom, cieszyć się komfortem cieplnym”.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
....
.... 10.09.2022, 12:06
Słuchałem piosenki solar gwiazdą i Wrocławska piosenka a nie Warszawianka też dobra teraz oglądam noce i dnie a nie szarpidrutowych krzyków a spagetti i schabowe dobre i leczo też.
##### ###
##### ### 10.09.2022, 13:32 (odpowiedź do ....)
Co to za bełkot?
....
.... 10.09.2022, 10:52
( wiem o co chodzi i tak dalej podpowiedź kiedyś agencje towarzyskie i ogłoszenia towarzyskie) W ZWIĄZKU Z TYM nie rozumiem dlaczego miasto Malbork zamartwia się obawia zastanawia się czy starczy im węgla przecież nie raz słyszałem do znudzenia że dużo ludzi w tym mieście tęskni za młodziedzowymi buntami a może zapuszczać włosy przed zimą może pod pachami a może na plecach i wogule chodzić zarośniety jak goryl w futrze.
Obywatel
Obywatel 09.09.2022, 15:51
Super, chociaż jedno przedsiębiorstwo jest porządnie zarządzane, brawo!!!