Wydanie nr 269/2022, Poniedziałek 26.09.2022
imieniny: pokaż (6 imion)Euzebiusz, Majnard, Cyprian, Kacper, Kasper, Damian
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Problemy z parkowaniem na Starym Mieście.

Malbork. Problemy z parkowaniem na Starym Mieście. fot. widz TvRegionalna24.pl
Wszyscy zapewne już wiedzą, że od 1 lipca br. rozszerzona została Strefa Płatnego Parkowania w Malborku, m. in. płatny parking jest przy kościele św. Jana Chrzciciela. Mieszkańcy, którzy zwrócili się do naszej redakcji nie kryją złości, że zostali w ten sposób pozbawieni dotychczasowych, darmowych miejsc do parkowania swoich samochodów.

Jak wszystkim wiadomo od lipca „ruszył” płatny parking przy kościele św. Jana w Malborku. Wszystko byłoby ok gdyby nie fakt, że w ten sposób pozbawiono mieszkańców bloku nr 3 i 4 miejsca do zaparkowania własnego auta. Mieszkam w bloku nr 4 od 29 lat i takiej szopki to jeszcze nie było. Płatny parking świeci pustkami, a na tych niewielu miejscach przeznaczonych dla mieszkańców stoją zaparkowane samochody, do tego nieuprawnione - bez identyfikatora, zarówno turystów, jak i mieszkańców Malborka. Po moim telefonie do Straży Miejskiej we wtorek, 16 sierpnia br. dyżurny poinformował mnie, że nie ma tego dnia patrolu i interwencję może przeprowadzić na następny dzień po 10-ej. A ja muszę uiścić opłatę za parking. Zadzwoniłam do sekretariatu Burmistrza Malborka. Pani sekretarka poinformowała mnie, że niestety Pan Burmistrz nie może odebrać telefonu i oczywiście oddzwoni po spotkaniu lub następnego dnia, tj. w środę. Dziś jest czwartek i nadal kontaktu ze strony Burmistrza. Przekonałam się również, że są w Śródmieściu równi i równiejsi. Jedni muszą płacić za parking, inni otrzymali specjalne pozwolenie na parkowanie”napisała jedna z mieszkanek.

Według relacji mieszkanki i zdjęć przez nią przesłanych, opisana wyżej sytuacja powtarza się cały czas. Pod blokami lokatorzy nie mogą zaparkować, ponieważ ich miejsca są zajęte przez turystów, a płatny parking w zasadzie jest pusty.

- Dziś (tj. 25 sierpnia br.) wracając z pracy próbowałam zaparkować pod blokiem na miejscach przeznaczonych dla mieszkańców, bez powodzenia. Za to płatny parking przy kościele prawie pusty” - napisała mieszkanka bloku nr 4 na Starym Mieście.

Do malborskiego magistratu zwróciliśmy się z prośbą o wyjaśnienie tej sytuacji i komentarz w tej sprawie. Jakie działania w tej sprawie podjął malborski magistrat, by lokatorzy nie musieli płacić za parking? Czy nie ma możliwości nadzorowania tego terenu, by turyści nie zajmowali lokatorom miejsc? Skąd „specjalne pozwolenia na parkowanie”, o których pisze mieszkanka? Dlaczego, mimo identyfikatorów, lokatorzy muszą „polować na wolne miejsce” i gdy go nie znajdą, muszą płacić za parking? Kiedy w końcu będzie zrobiony z tym porządek? Mieszkańcy mają czekać do zakończenia sezonu turystycznego? Kto w takim razie pokryje koszty, które muszą ponieść za opłacenie parkingu? Czy tak ma to wyglądać co roku?

 

Odpowiedzi udzielił nam Tomasz Farysej, komendant Straży Miejskiej w Malborku, który poinformował, że nieprawdą jest, że parking płatny przed kościołem św. Jana Chrzciciela „świeci pustkami”.

- „Wiemy to z codziennych obserwacji parkingowego oraz raportów elektronicznych z pracy parkomatu. W godzinach porannych stoi mniej samochodów, natomiast już od południa obłożenie jest w 3/4. Po godz. 17 kiedy jest bezpłatny to do rana parkują mieszkańcy. Są takie dni kiedy, tak jak 16 sierpnia, faktycznie nie ma patrolu Straży Miejskiej i ta interwencja nie mogła być podjęta” - wyjaśnia Komendant i dodaje, że nic nie wie na temat „specjalnych pozwoleń na parkowanie”, ponieważ takich pozwoleń nikt nie wydaje.

Tomasz Farysej przyznaje, że problem parkowania istnieje nie tylko na Starym Mieście czy w ogóle w Malborku, ale dotyka praktycznie wszystkich miast w Polsce (niektóre w całych kwartałach wprowadzają płatne strefy).

- „Sytuacja jest taka, że samochodów wciąż przybywa i jest ich więcej niż miejsc postojowych, stąd wprowadza się płatne strefy. Dziękujemy za zgłoszenie problemu dotyczącego niewłaściwego parkowania, postaramy się włączyć odpowiednie procedury, aby zminimalizować problem” - podsumował.


​A jakie jest wasze zdanie na ten temat?

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
obserwatorka
obserwatorka 03.09.2022, 09:48
Nie ma straży na przejściach dla pieszych bo są na Starym Mieście. Nie ma na Starym Mieście bo są na przejściach dla pieszych!! Nie ma patrolu bo nałożyli już 166 mandatów i 53 wnioski do sadu. Tak chwali się komendant Farysej w artykule o obchodach święta straży >
York
York 02.09.2022, 15:32
Oroblej jest z dojazdem autobusem rano 7.30 z Kotarbinskiego do szkoł ma Piaski disiaj był załadowany na ful i czesc uczniow nie dojechała. Autobusy sa darmowe także powinny być przynajmniej 2 lub 3 o godzinie 7.30