Wydanie nr 34/2023, Piątek 3.02.2023
imieniny: pokaż (3 imiona)Błażej, Oskar, Ignacy
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Niech nam szumi Młody Las – nowa wystawa w Muzeum Miasta już we wrześniu.

Muzeum Miasta Malborka wraz ze Stowarzyszeniem Społeczno - Kombatanckim Związek Polaków "Młody Las" zapraszają od 3 września br. do zwiedzania wystawy czasowej pt. "Niech nam szumi Młody Las". Ekspozycja powstaje dzięki dotacji z programu "Kultura-Interwencje. Edycja 2022", którego Operatorem jest Narodowe Centrum Kultury.

Młody Las był organizacją konspiracyjną, która powstała w Malborku w czasie II wojny światowej. Utworzona została w 1941 r. i rekrutowała w swe szeregi Polaków przywiezionych do Malborka i jego okolic na przymusowe roboty. Jest to swojego rodzaju ewenement- utworzenie tajnej działalności na niemieckich ziemiach przez ludzi sobie obcych, z różnych stron Polski. A jednak udało się i Młody Las działał aż do końca wojny.

Głównym celem organizacji było zapobieganie germanizacji wśród młodych Polaków. Członkom Młodego Lasu zależało na podtrzymaniu "ducha polskości" i krzewieniu polskiej kultury, co robili poprzez tajne nauczanie, które prowadzono w Malborku w ramach Tajnych Uniwersytetów Robotniczych i w kilkunastu miejscowościach poza Malborkiem (m. in. w Kończewicach, Nowym Stawie, Starym Polu, Trampowie) w ramach Tajnych Uniwersytetów Ludowych. Oprócz tego organizacja wydawała propagandowe ulotki, tworzyła grupy sabotażowe i jak tylko mogła, działała na szkodę Niemców. Nie wszyscy członkowie Młodego Lasu przeżyli wojnę. Wielu było aresztowanych i katowanych przez gestapo, wielu trafiło do obozów koncentracyjnych.

Po wielu latach starań, 50. lat po powstaniu Młodego Lasu, jego współzałożyciel i drugi dowódca Narcyz Kozłowski doprowadził w 1991 r. do rejestracji Stowarzyszenia Społeczno - Kombatanckiego Związek Polaków "Młody Las". Celem Stowarzyszenia jest kultywowanie pamięci organizacji i jej członków, w szczególności tych, którzy po wojnie doświadczyli politycznych represji. W czerwcu 2022 r. na wniosek Stowarzyszenia władze miasta uhonorowały Związek Polaków "Młody Las" tytułem "Zasłużony dla Miasta Malborka".

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 2 września br. Od 3 września będzie dostępna od wtorku do soboty w godz. 10-16, na parterze budynku Muzeum Miasta Malborka przy ul. Kościuszki 54. Wstęp bezpłatny.

Honorowym Patronatem wystawę objęli Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Starosta Powiatu Malborskiego Mirosław Czapla i Burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski.


 

 

 

Informacja: materiały źródłowe UM Malbork

UM Malbork
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.