Wydanie nr 224/2022, Piątek 12.08.2022
imieniny: pokaż (7 imion)Łukasz, Filip, Mateusz, Anita, Julia, Robert, Lech
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Nieruchomości miejskie w Malborku wystawione na sprzedaż

Nieruchomości miejskie w Malborku wystawione na sprzedaż fot. Nieruchomości miejskie w Malborku wystawione na sprzedaż
Na stronie internetowej Urzędu Miasta w Malborku pojawiły się informacje o kolejnych przetargach na sprzedaż nieruchomości. Tym razem proponowane nabywcom działki znajdują się na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jakie nieruchomości miejskie można obecnie kupić?

Jakie nieruchomości miejskie w Malborku zostały wystawione na sprzedaż?

Szczegółowe informacje o wystawionych na sprzedaż nieruchomościach miejskich położonych na terenie Malborka znajdują się na stronie internetowej Urzędu Miasta. Wynika z nich, że:

  • 25 lipca 2022 r. odbędzie się trzeci ustny przetarg nieograniczony na sprzedaż nieruchomości położonej przy ul. Dalekiej o powierzchni 2.0545 ha (numer działki 362). Cena wywoławcza to 1 192 000 zł.
  • 29 lipca 2022 r. odbędzie się pierwszy ustny przetarg nieograniczony na sprzedaż nieruchomości położonej przy ul. Dalekiej o powierzchni 4.8265 ha (numer działki 365). Cena wywoławcza brutto to 4 234 699 zł.

Warunki nabycia powyższych nieruchomości zostały określone w ogłoszeniach Burmistrza Miasta Malborka. W ich treści znajdują się też informacje o numerach ksiąg wieczystych prowadzonych dla poszczególnych działek.

Jakie nieruchomości miejskie Malbork wystawił na sprzedaż wcześniej?

Aktualnie wystawione na sprzedaż nieruchomości są niezabudowane. Jeżeli jednak spojrzeć na wcześniejsze ogłoszenia, to oferty w przeszłości były bardziej zróżnicowane. Przykładowo Malbork oferował zainteresowanym nabywcom:

  • Działkę zabudowaną położoną przy ul. Jagiellońskiej 99 ABC. Znajduje się tam stara, mocno zniszczona kamienica. Mimo wielu podejmowanych prób sprzedaży nie udało się znaleźć nowego właściciela. Jednym z powodów może być położenie budynku – znajduje się on w strefie pośredniej ochrony konserwatorskiej.
  • Działka zabudowana położona przy ul. Pasteura 11. Na tym gruncie znajduje się stary, pochodzący z końca XIX w. dom o powierzchni 113 mkw. Ta nieruchomość również nie znalazła nabywcy, a jednym z powodów może być to, że widnieje ona w gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków.

Miasto Malbork przekonało się o tym, że zagospodarowanie parceli z obiektami pod ochroną konserwatora zabytków wiąże się z trudnościami. W przypadku drugiej z opisanych nieruchomości planowano zburzenie budynku i wybudowanie mieszkań komunalnych. Mimo że to pozwoliłoby zaspokoić potrzeby mieszkańców, dla których mieszkania na sprzedaż w Malborku są poza zasięgiem, to włodarze miasta nie otrzymali niezbędnych zgód.

Ile środków zyskuje Malbork ze zbycia nieruchomości miejskich?

Nie wszystkie wystawione na sprzedaż nieruchomości miejskie w Malborku znajdują nowych właścicieli. Pozyskane w ten sposób środki są jednak liczone w milionach złotych. Rekordowy pod tym względem okazał się 2021 r.

Jak wynika ze Sprawozdania z wykonania budżetu Miasta Malborka za 2021 r., pierwotnie z tytułu sprzedaży nieruchomości miejskich planowano uzyskać 8 000 000 zł. Po korekcie budżetu kwota ta wzrosła o 2 000 000 zł. Ostatecznie jednak udało się pozyskać 11 245 203,66 zł. Dla porównania:

  • W 2020 r. wynik ze sprzedaży nieruchomości wyniósł 5 474 740,87 zł – zakładano jednak, że wpływy będą wynosić 8 000 000 zł.
  • W 2019 r. miasto zyskało w ten sposób 3 382 566,49 zł – przy czym również zakładano wyższy wpływ.

Jak są wydatkowane kwoty pozyskane ze zbycia nieruchomości miejskich? Zasilają one budżet Malborka, który następnie jest rozdysponowywany zgodnie z założeniami.

Nieruchomości miejskie w Malborku wystawione na sprzedaż
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.