Wydanie nr 342/2023, Piątek 8.12.2023
imieniny: pokaż (4 imiona)Maria, Narcyza, Apollo, Boguwola
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Sąd uchylił decyzję o umorzeniu postępowania w sprawie śmiertelnego wypadku w Szymankowie.

Sąd uchylił decyzję o umorzeniu postępowania w sprawie śmiertelnego… fot. KP PSP Malbork/OSP Lichnowy
Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło w marcu 2020 r. na torach kolejowych w Szymankowie. W zderzeniu lokomotywy z drezyną na miejscu zginęło dwóch pracowników PKP. W toku postępowania dwóm osobom - dyżurnemu stacji Szymankowo oraz toromistrzowi stacji Szymankowo przedstawiono zarzuty popełnienia czynu z art. 177 § 2 k.k. - umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym, w następstwie którego doszło do wypadku i śmierci dwóch osób. Pod koniec grudnia 2021 r. postępowanie w tej sprawie zostało zakończone decyzją o umorzeniu śledztwa przeciwko podejrzanym. Decyzja była nieprawomocna.

Do naszej redakcji zwrócił się pełnomocnik żony jednego ze zmarłych mężczyzn. Wyjaśnił, że „z aktualnego stanu sprawy postanowienie prokuratora o umorzeniu postępowania, na skutek zażaleń pełnomocników, zostało uchylone a postępowanie wróciło do dalszego prowadzenia przez Prokuraturę Rejonową w Malborku z uwagi na brak opinii biegłego z zakresu rekonstrukcji wypadków, bez której nie sposób wskazać bezpośrednich sprawców (także dyżurnemu stacji Szymankowo oraz toromistrzowi stacji Szymankowo) lub sprawcę przedmiotowego zdarzenia”.

Zwróciliśmy się z prośbą o wyjaśnienie tej sprawy do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

W odpowiedzi Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku poinformowała, że sporządzona decyzja o umorzeniu postępowania została uchylona przez Sąd po rozpoznaniu wniesionego zażalenia.

- „Zamieszczony na stronie internetowej Prokuratury Okręgowej w Gdańsku w dniu 29 grudnia 2021 roku komunikat dotyczący umorzenia postępowania, zawiera informację, że decyzja ta była nieprawomocna” - wyjaśnia Grażyna Wawryniuk. - „Sąd uchylając decyzję wskazał na konieczność uzyskania opinii biegłego z zakresu wypadków kolejowych i taka opinia została zlecona przez prokuratora. Postępowanie przygotowawcze pozostaje w toku”.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Zmienić prokuratora.
Zmienić prokuratora. 23.11.2022, 22:41
Najlepiej zwalić wine na nieżyjącego. Jest dużo niewyjasnionych spraw.
Syn
Syn 26.10.2022, 01:12
No panowie ni mają sumienia trzeba się przyznać że po el ilonka się blad Pan toromistrz kazał żeby po niego podjechać bo nie będzie pieszo szdl do drużyny