Wydanie nr 219/2022, Niedziela 7.08.2022
imieniny: pokaż (12 imiona)Licyniusz, Kajetan, Klaudia, Dobiemir, Dorota, Sykstus, Andromeda, Albert, Doryda, Licynia, Konrad, Donata
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Czy wiesz, dlaczego nie można kąpać się w miejskiej fontannie?

Czy wiesz, dlaczego nie można kąpać się w miejskiej fontannie? fot. TvRegionalna24.pl
Kąpiel w fontannie miejskiej może wydawać się świetną rozrywką zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Szczególnie w upalne dni można zaobserwować zwiększone zainteresowanie wodną atrakcją, którą można choć na chwilę się ochłodzić. Jednak woda w fontannie tylko z pozoru wydaje się czysta. Sanepid co roku przestrzega przed kąpielami w miejskich fontannach. A czy wiesz, dlaczego kąpiel w fontannie może być niebezpieczna dla zdrowia?

Upalne warunki atmosferyczne zachęcają do szukania różnego rodzaju form ochłody. Zbiorniki wodne, w tym fontanny miejskie, przyciągają tłumy. Kąpiel w fontannie jest świetną rozrywką dla dzieci, niekiedy także i dla dorosłych. Jednak czy jest bezpieczna? Oto 11 powodów, które powinny powstrzymać nas przed wejściem do miejskiej fontanny.

W fontannie miejskiej mogą znajdować się różnego rodzaju zanieczyszczenia i nieczystości. Śmieci czyli folie, papierki czy nawet butelki nie są tutaj wcale najgroźniejsze. W wodzie często pływają odchody zwierząt, np. ptaków, zwierząt domowych czy dzikich. Nie zapominajmy, że w fontannie mogą się znaleźć fizjologiczne nieczystości wydalane przez kąpiące się w niej dzieci, a także włosy, ślina, a nawet wymioty.

1. W zbiornikach wodnych, które mają obiekt zamknięty, znajdują się drobnoustroje, w tym bakterie, wirusy, pierwotniaki, glony i grzyby. Do najpopularniejszych zaliczymy m.in. bakterie gronkowca, salmonelli, bakterie kałowe (E.coli, enterokoki), pałeczki ropy błękitnej, dermatofity, pierwotniaki pasożytnicze z grupy cryptosporidium i giardia, wirusy enterowirusy i norowirusy.

2. Miejska fontanna nierzadko służy jako szalet dla bezdomnych.

3. Do fontanny wchodzą ludzie o różnym poziomie higieny osobistej. Niekiedy załatwiają w niej swoje potrzeby fizjologiczne.

4. W fontannie mogą kąpać się osoby zmagające się z różnego rodzaju chorobami, np. grzybicą.

5. W wodzie w fontannie mogą występować metale ciężkie.

6. Woda w fontannie, choć często na pierwszy rzut oka wygląda na czystą, tak naprawdę jest bardzo brudna i co ważne – nie jest badana!

7. Woda krąży w obiegu zamkniętym i nie jest wymieniana na świeżą.

8. Kąpiel w fontannie miejskiej może mieć szereg nieprzyjemnych konsekwencji, np. pogorszone samopoczucie, biegunki, wymioty, zatrucie, zapalenie spojówek, zapalenie uszu, wysypka na ciele, grzybica. Zakażenie paciorkowcami grozi zapaleniem płuc. Zakażenie gronkowcem może doprowadzić do zapalenia oskrzeli, płuc lub tchawicy. Z kolei bakterie escherichii mogą spowodować stan zapalny pęcherza moczowego.

9. Konsekwencje kąpieli w fontannie miejskiej mogą być na tyle poważne, że konieczna okaże się wizyta u lekarza lub pobyt w szpitalu.

10. Trzeba mieć na uwadze, że kąpanie w miejskiej fontannie jest zabronione. Jeśli urząd miasta lub gminy umieści w regulaminie informację o zakazie, policja czy straż miejska mają prawo interweniować. Złamanie zakazu może skończyć się mandatem.


 

 

 

Źródło: poradnikzdrowie.pl

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.