Wydanie nr 35/2023, Sobota 4.02.2023
imieniny: pokaż (3 imiona)Joanna, Weronika, Częstogoj
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Przystań kajakowa Osłonka "Pływaj, Zwiedzaj, Odpoczywaj" - zobacz z lotu ptaka

Przystań kajakowa Osłonka "Pływaj, Zwiedzaj, Odpoczywaj" - zobacz z… fot. TvMalbork.pl / Zulawyimierzeja24.pl / TvRegionalna24.pl / TvSztum.pl Piotr Wąsowicz
Wśród pasjonatów kajakarstwa panuje opinia, że Pomorskie to najlepsze miejsce do uprawiania turystyki kajakowej w naszym kraju. Pod względem atrakcyjności i długości tych szlaków, nasze województwo jest bezkonkurencyjne. Znajduje się na nim 40 różnorodnych szlaków kajakowych, liczących blisko 1 600 kilometrów. Są wśród nich zarówno trasy o leniwym nurcie, idealne na początek przygody z kajakiem, jak i trudne odcinki o charakterze górskim, rekomendowane bardziej doświadczonym wodniakom. Zapraszamy państwa na lot dronem nad przystanią kajakową Osłonka.

PRZYSTANIE KAJAKOWE W GMINIE NOWY DWÓR GDAŃSKI

Głównym szlakiem wodnym dla gminy jest rzeka Tuga, która  przepływa przez serce Żuław Wiślanych, w tym dwa najważniejsze miasta tego obszaru - Nowy Dwór Gdański, będący stolicą Żuław oraz zabytkowy i mało znany Nowy Staw. Wyprawa nią pozwala poznać i zrozumieć tą niezwykłą, wydartą wodzie krainę Żuław, posiadającą swój specyficzny urok i tajemnicę.

Szlak Tugi jest kręty, szeroki, spokojny i niezwykle malowniczy. Obfituje w dzikie zakątki, dogodne do biwakowania miejsca oraz zabytki architektury i techniki. Na szlaku warto zatrzymać się w Tujsku, Stobcu, Żelichowie, zwiedzić zabytki Nowego Dworu i Nowego Stawu. Bazą wypadową może być Rybina lub Tujsk. Z uwagi na słaby nurt, rzeką bez problemu pływać można kajakiem w obu kierunkach. Latem odcinek górny (do Nowego Dworu Gdańskiego) zarasta salwinią pływającą - chronioną paprocią wodną, która znacznie utrudnia pływanie po rzece.

Nogat zaliczany jest do żeglownych dróg wodnych i dzieli się zasadniczo na dwa odcinki. Pierwszy, skanalizowany - od śluzy Biała Góra, aż do stopiona wodnego Michałowo. Drugi do ujścia Zalewu Wiślanego, na którym Nogat jest rzeką żeglowną wolno płynącą. Szerokość Nogatu waha się od 80 do 200 m, natomiast szerokość wyznakowanego bojami szlaku żeglugowego to około 30 m. Płynąc z nurtem zostawiamy zielone boje po lewej stronie, a czerwone po prawej stronie naszego kajaku. 

Szkarpawa - szlak rozpoczyna się w miejscowości Osłonka, tuż przy Zalewie Wiślanym. Z tego miejsca już blisko do węzła wodnego w Rybinie, skąd możliwa jest krótka, okrężna wycieczka Wisłą Królewiecką do Sztutowa, a następnie zakończenie spływu przy śluzie Gdańska Głowa. Zarówno Szkarpawa jak i Wisła Królewiecka są odnogami ujściowymi delty Wisły. Rzeki są szerokie i niemal pozbawione nurtu, a miejscami niezwykle malownicze. Tereny, przez które przepływają, są rzadko zasiedlone i obfitują w urokliwe miejsca oraz interesujące zabytki. 

 

Na terenie Gminy Nowy Dwór Gdański zlokalizowanych jest pięć przystani kajakowych: 

- Nowy Dwór Gdańsku przy ul.Wejhera (wzdłuż bulwaru), 
- Nowy Dwór Gdański za Żuławskim Ośrodkiem Kultury, 
- Kępki przy rzece Nogat (wraz z miejscem do wypoczynku)
- Osłonka przy rzece Szkarpawa i przystani żeglarskiej, 
- Żelichowo przy rzece Tudze (wraz z miejscem do wypoczynku). 

Każda przystań jest wyposażona w suszarki do kajaków. Przystanie w Kępkach i Żelichowie są wyposażone w ławostoły i miejsce na ognisko. Zaraz obok przystani kajakowej w Osłonce, znajduje się teren przystani żeglarskiej, wyposażonej w ławostoły, pole namiotowe, prysznice, boisko do piłki siatkowej plażowej i miejsce na ognisko. 

WYPOŻYCZALNIA KAJAKÓW 

Kajaki - Osłonka "Pływaj, Zwiedzaj, Odpoczywaj" zapraszają do swojej wypożyczalni.

W ofercie kajaki 2-osobowe FINDER oraz 3-osobowe FAMILY.

Po uzgodnieniu kajaki są dowożone w wybrane przez Państwa miejsce.

Osoby, które chcą skorzystać z oferty, proszone są o wcześniejszy kontakt pod numer tel.: 605 206 835 w celu uzyskania informacji o dostępności sprzętu. Wypożyczalnia czynna codziennie od 8.00 do 20.00

Piotr Wąsowicz
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Latający Biały 24


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.