Wydanie nr 224/2022, Piątek 12.08.2022
imieniny: pokaż (7 imion)Łukasz, Filip, Mateusz, Anita, Julia, Robert, Lech
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Zuchwała kradzież na 80-letniej kobiecie – weekendowy raport malborskich służb mundurowych.

Zuchwała kradzież na 80-letniej kobiecie – weekendowy raport malborskich służb mundurowych. fot. KPP Malbork
Jak minął kolejny tydzień służbom ratunkowym w Malborku? Przekonajcie się, czytając poniższy raport.

W ostatnim tygodniu jednostki PSP i OSP z terenu powiatu malborskiego wyjeżdżały do 10 interwencji. Dotyczyły one m.in. pomocy PRM, zabezpieczenia lądowania Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, otwarcia mieszkań, sprawdzenia butli gazowej, połamanego konaru drzewa i usunięcia 3 gniazd owadów błonkoskrzydłych. Strażacy wyjeżdżali do 3 pożarów: śmietników i skrzynki elektrycznej. Jeden alarm okazał się fałszywy.

 

Malborscy policjanci zatrzymali 23-letniego mężczyznę podejrzanego o dokonanie kradzieży zuchwałej, do której doszło dwa tygodnie temu w mieszkaniu 80-letniej kobiety. Mężczyzna zapukał do drzwi seniorki prosząc o małą pomoc finansową. Kiedy kobieta wyciągnęła swój portfel sprawca wyrwał go jej z rąk i uciekł.

Policjanci ruchu drogowego KPP w Malborku przez weekend prowadzili działania pn. „Trzeźwość”. Akcja miała na celu wyeliminowanie z ruchu kierowców jeżdżących pod wpływem alkoholu lub środków odurzających oraz zmniejszenie ilości zdarzeń drogowych.

 

Okradł 80-latkę.

W czwartek, 26 maja br. malborscy policjanci zostali powiadomieni o kradzieży portfela, do której doszło w mieszkaniu seniorki na terenie miasta. Mundurowi ustalili, że po godzinie 14.00 do drzwi 80-letniej kobiety zapukał młody mężczyzna i oświadczył jej, że chodzi do szkoły, gdzie w najbliższym czasie jest organizowana wycieczka.

- „Dalej opowiadana legenda brzmiała, że w domu jest bardzo ciężka sytuacja finansowa, a on bardzo by chciał pojechać na tę wycieczkę i dlatego chodzi po mieszkaniach i prosi dobrych ludzi o parę złotych, żeby nazbierać na wyjazd. Poczciwa seniorka postanowiła wspomóc młodzieńca i wyciągnęła z torebki swój portfel. Wtedy sprawca wyrwał go kobiecie z rąk i uciekł. Sprawą natychmiast zajęli się kryminalni” - wyjaśnia asp. Sylwia Kowalewska, oficer prasowy KPP w Malborku. - „Efektem ich pracy było ustalenie tożsamości mężczyzny odpowiedzialnego za tą kradzież. Okazał się nim 23-latek bez stałego miejsca zamieszkania”.

W nocy ze środy na czwartek, 2 na 3 czerwca br. policjanci, patrolując rejon dworca PKP, zauważyli mężczyznę odpowiadającego wizerunkowi sprawcy. Mężczyzna został wylegitymowany i po potwierdzeniu tożsamości zatrzymany. Mundurowi doprowadzili zatrzymanego do prokuratury, gdzie usłyszał zarzut kradzieży szczególnie zuchwałej. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje karę do 8 lat więzienia.

Policjanci apelują do wszystkich mieszkańców powiatu, a w szczególności do seniorów, samotnie mieszkających i wszystkich, którzy takie osoby mogą znać – aby zachować ostrożność i ograniczone zaufanie wobec pukających do drzwi nieznajomych. Trzeba pamiętać, aby w każdym z takich przypadków zidentyfikować osobę, która puka do naszego mieszkania. Poprosić o dokument potwierdzający, że jest ona przedstawicielem instytucji, jeśli się na taką powołuje. W razie jakichkolwiek wątpliwości nie wpuszczajmy takiej osoby do mieszkania i zaproponujmy ponowną wizytę w innym wcześniej umówionym terminie. My możemy w tym czasie sprawdzić instytucję, zapewnić sobie obecność drugiej zaufanej osoby czy powiadomić policję o swoich podejrzeniach.

Osoby, które zaobserwują w swoim otoczeniu niepokojące sygnały mogące świadczyć o aktywności domowych złodziei np.: nieznajomych pukających do drzwi, wypytujących o mieszkańców okolicy, oferujących darmowy sprzęt leczniczy lub wygraną w loterii i inne tego typu zachowania - proszone są o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Malborku tel.: 47 74 22 822 lub 112.

 

Pożar instalacji elektrycznej na Jagiellońskiej w Malborku.

Do zdarzenia doszło w sobotę, 4 czerwca br. w budynku wielorodzinnym przy ul. Jagiellońskiej w Malborku. O godz. 08:36 dyżurny operacyjny stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Malborku, przyjął zgłoszenie o pożarze instalacji elektrycznej.

Po dojeździe 3 zastępów z JRG Malbork oraz zastępów OSP Stogi, OSP Miłoradz Wojskowej Straży Pożarnej do miejsca zdarzenia zastano pożar skrzynki elektrycznej na 6 piętrze budynku mieszkalnego wielorodzinnego. Część mieszkańców samodzielnie ewakuowała się z budynku przed przybyciem JOP.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu energii elektrycznej do budynku i rozwinięciu linii gaśniczej na 6 piętro. Ratownicy gasili pożar skrzynki elektrycznej przy użyciu gaśnicy 6 kg proszkowej. Ewakuowali pozostałych lokatorów budynku. W międzyczasie skontrolowali pozostałe skrzynki elektryczne w budynku (3 skrzynki uległy spaleniu, natomiast 3 pozostałe uległy nadpaleniu). Strażacy siłowo otworzyli mieszkanie na 10 piętrze w obecności policji i administratora budynku (istniało prawdopodobieństwo, że w mieszkaniu może znajdować się poszkodowany lokator). Po otwarciu drzwi okazało się, że nie ma lokatora w mieszkaniu. W środku mieszkania zastano niewielkie zadymienie wynikające z nadpalonych kabli instalacji elektrycznej. Ratownicy dokonali pomiaru wszystkich pomieszczeń przy użyciu detektora - brak zagrożenia. Po przewietrzeniu wszystkich pomieszczeń, po 2 godz.04 min. działania zakończono.

W działaniach udział wzięło łącznie 26 ratowników i 2 funkcjonariuszy policji.

 

Policyjna akcja Trzeźwość.

Sobota i niedziela, 4 i 5 czerwca br. były dla malborskich policjantów czasem wzmożonych działań kontrolno - prewencyjnych pod nazwą „Trzeźwość”. Akcja mundurowych ukierunkowana była na przeprowadzenie kontroli maksymalnej ilości kierowców i wyeliminowanie z ruchu tych, którzy kierowali pojazdem pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Działania te miały na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych oraz uświadomienie kierującym, jakie zagrożenie niesie za sobą prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Policjanci podczas kontroli zwracali uwagę na poprawność korzystania z pasów bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów oraz czy dzieci były przewożone w prawidłowy sposób.

Policjanci przypominają, że w świetle obowiązujących przepisów, kierującemu pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem innego, podobnie działającego środka nie tylko traci prawo jazdy, ale popełnia przestępstwo zagrożone karą do 2 lat pozbawienia wolności. Wobec kierowcy może zostać także orzeczona wysoka grzywna i zakaz prowadzenia pojazdów, nawet do lat 15.

 

 

 

 

Informację przekazali: Dyżurny SKKP Malbork oraz asp. Sylwia Kowalewska, oficer prasowy KPP Malbork

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.