Wydanie nr 275/2022, Niedziela 2.10.2022
imieniny: pokaż (5 imion)Leodegar, Stanimir, Teofil, Nasiębor, Ursycyn
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Policyjne działania Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego.

  • Wydanie nr 275/2022
  • 2 czerwca 2022, 15:03
  • KPP Malbork
  • Na sygnale
Malbork. Policyjne działania Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego. fot. zdjęcie poglądowe
W czwartek i piątek policjanci ruchu drogowego prowadzą działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Akcja ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych rowerzystów oraz użytkowników elektrycznych hulajnóg i pojazdów UTO, bo to oni najbardziej narażeni są na utratę zdrowia, czy nawet życia w konfrontacji z pojazdami mechanicznymi. Szczególnym nadzorem objęte będą przejazdy dla rowerzystów i przejścia dla pieszych.

W czwartek i piątek, 2 i 3 czerwca br. policjanci ruchu drogowego prowadzą działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Mundurowi szczególną uwagę zwracają na egzekwowanie stosowania się uczestników ruchu do przepisów dotyczących relacji kierujący – pieszy oraz kierujący – rowerzysta. Celem działań jest poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów oraz przypomnienie, że są oni pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Ponadto użytkownicy urządzeń z napędem elektrycznym np. hulajnóg czy UTO, także nie mogą zapominać o nowych przepisach ruchu drogowego. Pieszy czy rowerzysta nie są chronieni przez poduszki powietrzne lub pasy bezpieczeństwa. Jedyną ochroną rowerzysty jest kask. Z tego powodu tak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz stosowanie się do zasad bezpieczeństwa na drodze.

- „Policjanci będą reagować na wszelkie zachowania mogące stanowić zagrożenie dla uczestników ruchu. W ramach działań „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” należy spodziewać się większej liczby patroli ruchu drogowego. Funkcjonariusze szczególnym nadzorem obejmą te miejsca, w których najczęściej dochodzi do popełniania wykroczeń, tj. nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na wyznaczonych przejściach dla pieszych, wyprzedzania na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi,  przekraczania prędkości w rejonach przejść dla pieszych, omijania pojazdów, które zatrzymały się w celu umożliwienia pieszemu przejścia na drugą stronę jezdni. Mundurowi będą także reagować, jeśli to niechroniony uczestnik ruchu drogowego, będzie popełniał wykroczenia, stwarzał zagrożenie dla siebie czy innych osób na drodze” - wyjaśnia asp. Sylwia Kowalewska, oficer prasowy KPP w Malborku.

Jednocześnie policjanci przypominają, że poza obszarem zabudowanym, od zmierzchu do świtu, pieszy jest zobowiązany do używania elementów odblaskowych. Nawet niewielki odblask sprawia, że pieszy staje się widoczny dla kierującego.

Pamiętajmy także, że podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych nie możemy patrzeć się w telefon. Zdarzały się już takie przypadki, gdzie pieszy bez rozglądania się, wtargnął na jezdnię z telefonem w ręku i doszło do jego potrącenia. Dlatego też apelujemy o zachowanie rozsądku i ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię i nie korzystania z urządzeń elektronicznych, które rozpraszają naszą uwagę.

KPP Malbork
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.