Wydanie nr 333/2023, Środa 29.11.2023
imieniny: pokaż (8 imion)Klementyna, Walter, Błażej, Bolemysł, Przemysł, Fryderyk, Saturnin, Paramon
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Powiat malborski. Odbyło się spotkanie w sprawie uchodźców. Nowe ważne informacje.

  • Wydanie nr 333/2023
  • 12 marca 2022, 08:46
  • mgr inż.Chabel Stanisław Dyrektor WBIZK Starostwo Powiatowe w Malborku
  • Wiadomości
  • 6 komentarzy
Powiat malborski. Odbyło się spotkanie w sprawie uchodźców. Nowe ważne… fot. Starostwo Powiatowe w Malborku
W dniu 11 marca w siedzibie starostwa odbyło się kolejne spotkanie robocze. Tym razem w ramach Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego w rozszerzonym składzie pod przewodnictwem Starosty Powiatu Malborskiego, Mirosława Czapli. W naradzie poświęconej bieżącej sytuacji na Ukrainie, pomocy humanitarnej i pomocy dla uchodźców z Ukrainy wzięli udział wszyscy samorządowcy naszego powiatu oraz służby i inspekcje.

Uczestnicy narady kryzysowej przekazali swoje spostrzeżenia i uwagi w prowadzeniu pomocy humanitarnej na terenie własnych gmin i problemy z zakwaterowaniem uchodźców z uwzględnieniem kosztów z tym związanych. Oczekiwana jest bezwzględnie natychmiastowa większa pomoc finansowa skierowana bezpośrednio do zaangażowanych samorządów i lepsza koordynacja ze strony Państwa.

Samorządowcy obecnie  oczekują pilnie na wdrożenie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Specustawa ureguluje m.in. kwestie związane z legalnością pobytu ukraińskich uchodźców w Polsce, a także udzielaną im pomocą. Zgodnie z regulacją ukraińscy uchodźcy, którzy przybyli do Polski będą mogli m.in. otrzymać numer PESEL, a ich pobyt w naszym kraju będzie uznawany za legalny przez 18 miesięcy.

Z tym wiąże się pomoc finansowa skierowana nie tylko do samorządów, ale do wszystkich podmiotów, w tym do osób fizycznych zaangażowanych w pomoc humanitarną. Pozwoli to na korzystanie z profilu zaufanego, nauki i pomocy medycznej oraz kwestii pomocy socjalnej. Samorządy prowadzą na swoim terenie ewidencję osób, które przebywają na jej terenie, o co prosiło Starostwo w sposób uporządkowany - to  pierwszy krok w rozpoznaniu liczby osób faktycznie przebywających na administrowanym terenie.

- "W tej chwili w mamy pewność, że przebywa 260 osób, natomiast rzeczywista ilość szacowana jest na co najmniej dwukrotnie większa. Ale te kwestie są systematycznie wyłapywane, a ustawa o pomocy dla Ukrainy uporządkuje te kwestie" - informuje Stanisław Chabel, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Malborku. - "Starosta zwrócił się z prośbą do samorządowców z kolejnym apelem o szukanie dodatkowych miejsc, tym razem z wykorzystaniem obiektów wielopowierzchniowych. Obiekty muszą uwzględnić kwestie sanitarne i wyżywienie. Obecnie duże aglomeracje miejskie, w tym Trójmiasto w ilości przybyłych uchodźców doszły do „ściany”, dlatego spodziewamy się dyslokacji  co najmniej w ilości kilkukrotnej niż do tej pory. Generalnie wszyscy będą musieli szukać niestety rezerw w tym zakresie, zapowiedział Wojewoda dzisiaj podczas konferencji do samorządów i służb. Społeczeństwo naszego powiatu musi sprostać trudnemu zadaniu. Starosta zapowiadał osobiste wsparcie i pomoc".

Ciągle musimy przypominać, że z nami zostaje problem pandemii oraz sprostanie kwestii szczepień, rozwiązanie możliwości izolacji i pełnej funkcjonalności w zapewnieniu  bezpieczeństwa  zdrowia  szeroko rozumianego, o czym poinformowali uczestników spotkania na  spotkaniu kierownicy sanepidu i weterynarii.

- "Należy podkreślić duże zaangażowanie ze strony samorządów, szczególnie Miasta Malborka i Starego Pola. Natomiast zaangażowanie największe w skali podmiotu to Dom Parafialny orionistów w parafii Zesłania Ducha Świętego na Piaskach. Tu jest największe skupisko uchodźców na terenie powiatu doskonale prowadzone przez Proboszcza" - podkreśla Stanisław Chabel. - "Podtrzymane będą kwestie pomocy naszej Poradni Psychologicznej i budowania punktu informacyjnego na Dworcu PKP natychmiast po wydaniu formalnym zgody ze strony władz PKP".

Na koniec starosta podziękował wszystkim uczestnikom spotkania za zaangażowanie i pomoc. Podmioty zaangażowane w pomoc będą wspierane finansowo przez Fundację Nadzieja II im. Stefanii Zaorskiej, która jest dedykowana dla potrzeb uchodźców z Ukrainy, którzy pozostają na terenie powiatu malborskiego.

Kolejne spotkanie robocze obędzie się niezwłocznie po wdrożeniu ustawy pomocowej .

 

mgr inż.Chabel Stanisław Dyrektor WBIZK Starostwo Powiatowe w Malborku
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Zuza
Zuza 14.03.2022, 22:06
A ja ja wiem gdzie jest od kilku lat puste mieszkanie w którym mozna umieścić dwie rodziny.
Najgorzej jak sie ma za darmo i nie widzi nieszczęścia matek i dzieci.
Na sile zakwaterować ludzi w potrzebie
Czekam na reakcje podam adres
Kpiarz.
Kpiarz. 13.03.2022, 16:26
Jesteśmy dobrze przygotowani do ewentualnego konfliktu. Mamy w każdym mieście i w każdej gminie przynajmniej jeden kościół. Mamy w wojsku czy ZUSie pełno kapelanów. Nasza armia planuje zakup 300 szt. bojowych polowych ołtarzy. Każdy żołnierz ma na wyposażeniu bojowy różaniec z kuloodpornym krzyżykiem. Mamy w Polsce ok. 250 tys. duchownych, którzy z krzyżem w ręku będą bronić Ojczyzny.
Ewa
Ewa 13.03.2022, 19:02 (odpowiedź do Kpiarz.)
Etaty są i ktoś w urzędzie siedzi i bierze pieniądze. Mamy najlepszych urzędników, są przygotowani.
Marek
Marek 13.03.2022, 11:50
Naśladowcy hitlera atakują Europę, oszukują cały Świat. Szatan sieje zniszczenie, pali domy, niesie głód, chłód od wschodu.
Jak jesteśmy przygotowani do ochrony naszej ludności? Co zrobiono przez 30 lat w naszym powiecie dla ochrony mieszkańców ?
Anna
Anna 13.03.2022, 10:53
Czy mamy hełmy i kamizelki kuloodporne dla mieszańców w razie wojny?
Matka czworo dzieci
Matka czworo dzieci 13.03.2022, 09:06
Wojna 30 kilometrów od granicy Polski, gdzie mamy schrony w naszym powiecie? Kto odpowiada za to i jaki jest stan tych schronów?