Wydanie nr 29/2023, Niedziela 29.01.2023
imieniny: pokaż (7 imion)Franciszek Salezy, Sulpicjusz, Ismena, Gildas, Konstancja, Waleriusz, Zdzisław
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Czy zabytkowy most w Tczewie zostanie w końcu odbudowany?

Czy zabytkowy most w Tczewie zostanie w końcu odbudowany? fot. Archiwum TvMalbork.pl
W sprawie odbudowy zabytkowego mostu w Tczewie co jakiś czas w Ministerstwie Kultury interweniują kolejni posłowie i senatorowie. Jednak do tej pory, mimo obietnic naprawienia tej sytuacji, nic kompletnie nie zmieniło się. Remont stanął w miejscu. Aż do teraz, bowiem wkrótce ma coś się w tym kierunku zmienić.

 

Przebudowa zabytkowego Mostu Tczewskiego rozpoczęła się od renowacji trzech wieżyczek, którą zakończono na początku 2014 r. Pierwszy etap przebudowy, czyli przebudowa środkowej, zabytkowej części mostu – przęseł nr 3,4, 5 i część 6, kraty Lentze'a, a także remont filarów nr 3 i 4 zakończono na koniec 2016 r. Drugi etap ruszył pełną parą z początkiem roku 2019. Zaczęto demontować powojenne przęsła, które w pierwotnym zamyśle tczewskiego starostwa miały zostać zezłomowane, a uzyskane z tego pieniądze przeznaczone na trwający etap remontu przeprawy przez Wisłę. Jednak decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku wstrzymano prace remontowe na Moście Tczewskim. Przebudowa całkowicie stanęła w miejscu.

 

Będą pieniądze na dalszą odbudowę mostu?

Po długiej batalii i politycznej przepychance w sprawie remontu zabytkowego mostu w Tczewie w końcu pojawiło się światełko w tunelu. W środę, 16 lutego br. w Warszawie starosta tczewski, Mirosław Augustyn i Przewodnicząca Rady Powiatu Tczewskiego, Barbara Kamińska spotkali się z Generalnym Konserwatorem Zabytków i wiceministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jarosławem Sellinem. W spotkaniu uczestniczyli również m.in. Pomorski Konserwator Zabytków, Igor Strzok oraz Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - Grzegorz Berendt. Głównym celem spotkania było ustalenie wspólnych działań zmierzających do zakończenia przebudowy Mostu Tczewskiego, uwzględniając nie tylko inwestycję drogową, ale także utworzenie w Tczewie filii Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz decyzje konserwatorskie.

Powiat Tczewski poinformował, że na dokończenie II etapu (części a i b) przebudowy zabytkowego mostu wystąpił z wnioskiem do rządowego programu Polski Ład. Dofinansowanie jest możliwe w wysokości 95% kosztów zadania, a montaż finansowy dotyczący wkładu własnego zostanie wypracowany z Muzeum II Wojny Światowej.

Efektem spotkania w Warszawie jest również zamiar przekazania przez Powiat Tczewski części terenu przy moście oraz przyczółka w użyczenie Muzeum II Wojny Światowej, gdzie w przyszłości zostanie utworzona filia Muzeum. W planach jest również, aby zachowane przęsła nurtowe zostały zdemontowane i przeniesione do wyeksponowania na ulicy Jana z Kolna. Pomorski Konserwator Zabytków przekaże szczegółowe zalecenia projektowe.

Podczas spotkania podkreślano pełne zrozumienie dla konieczności kontynuowania prac zmierzających do zapewnienia przejezdności mostu oraz jego odbudowy w wersji historycznej ze środków rządowych.

 

 

 

 

Źródło: Starostwo Powiatowe w Tczewie

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Adam
Adam 12.11.2022, 17:24
Dajcie dofinansowanie do mostu w tczewie a nie dajecie kasę żydom i tym w czarnych habitach
Adam
Adam 12.11.2022, 17:24
Dajcie dofinansowanie do mostu w tczewie a nie dajecie kasę żydom i tym w czarnych habitach