Wydanie nr 220/2022, Poniedziałek 8.08.2022
imieniny: pokaż (6 imion)Niezamysł, Cyriak, Sylwiusz, Cyryl, Emilian, Niegosław
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Co to jest frezowanie CNC i gdzie jest stosowane?

Co to jest frezowanie CNC i gdzie jest stosowane? fot. Co to jest frezowanie CNC i gdzie jest stosowane?
Obróbka metali to zadanie zarezerwowane dla profesjonalistów, którzy mają dostęp do fachowych narzędzi i wiedzę na temat materiału, który ma być obrabiany. Dzięki maszynom CNC obróbka metali stała się o wiele prostsza i bardziej dostępna dla wielu gałęzi przemysłu. Co to jest frezowanie CNC i gdzie jest stosowane?

Czym jest frezowanie CNC?

Obróbka metali CNC, oferowana między innymi przez zmmborkowscy.pl, jest doskonałym przykładem zaawansowanego wykorzystania technologii. CNC to skrót od Computer Numerical Control. Metoda ta umożliwia niezwykle precyzyjną pracę poprzez wprowadzenie do komputera sterującego dokładnych danych przedmiotu, który ma być obrabiany.

Jak przebiega frezowanie CNC?

Po stworzeniu projektu modelu 3D CAD, jest on wprowadzany do programu CAM, który przekształca go w język sterowania maszyny. Następnie za pomocą skrawania wykonywane jest zaplanowane wcześniej zadanie. W całym procesie stosowane są nowoczesne sztywne narzędzia składane lub monolityczne narzędzia z węglików spiekanych. Podczas obróbki cały proces jest obserwowany przez operatora i monitorowany przez systemy pomiarowe i diagnostyczne maszyny.

Gdzie stosowane jest frezowanie CNC?

Frezarki CNC są bardzo wszechstronne. Nadają się one do obróbki zarówno tworzyw sztucznych, jak i metali - stali nierdzewnej lub metali nieżelaznych, takich jak brąz, aluminium czy mosiądz. Frezowanie CNC znajduje zastosowanie głównie w przemyśle chemicznym, spożywczym oraz w przemyśle ciężkim. Dzięki precyzji frezowania CNC możliwe jest wycinanie części maszyn lub mniejszych kształtów, takich jak formy czy narzędzia skrawające.

Frezowanie CNC jest sprawdzonym procesem w produkcji o różnej skali. W produkcji jednorazowej może być wykorzystywana do produkcji pojedynczych elementów prototypów. Z kolei w produkcji seryjnej stosuje się ją do frezowania dużych serii, np. nowych elementów maszyn i urządzeń. Przemysł motoryzacyjny jest dobrym przykładem masowej produkcji, która została znacznie przyspieszona przez technologię CNC. Koszty produkcji części również spadły, a elastyczność frezarek oznacza, że projekty mogą być szybko zmieniane, nawet podczas użytkowania.

Jakie są zalety frezowania CNC?

Główną zaletą frezowania CNC jest niewątpliwie jego precyzja. Istotna jest również prędkość robocza, która ma ogromny wpływ na tempo produkcji w różnych sektorach i zapewnia większą dostępność niezbędnych komponentów. Powtarzalność całego procesu pozwala również na produkcję serii identycznych wyrobów praktycznie bez przerwy. Jest to również korzystne dla operatora maszyny, który nie musi narażać się na ryzyko bezpośredniego kontaktu z maszyną.

Co to jest frezowanie CNC i gdzie jest stosowane?
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.