Wydanie nr 220/2022, Poniedziałek 8.08.2022
imieniny: pokaż (6 imion)Niezamysł, Cyriak, Sylwiusz, Cyryl, Emilian, Niegosław
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Podesty ruchome – przeczytaj, do czego służą

Podesty ruchome – przeczytaj, do czego służą fot. Podesty ruchome – przeczytaj, do czego służą
W trakcie prowadzenia prac budowlanych, remontowych czy też napraw często konieczne jest wykonanie pewnych zadań na wysokości. Czasem pracownik musi dotrzeć w trudno dostępne miejsca, a samo przeprowadzenie operacji wiąże się z zachowaniem dużej precyzji. Do takich misji specjalnych stosuje się podesty ruchome – maszyny ułatwiające dostanie się do nieosiągalnych innymi sposobami przestrzeni i gwarantujące stabilizację. Czym się one charakteryzują i na co zwrócić uwagę przy wyborze tego sprzętu?

Czym są podesty ruchome?

Podesty ruchome to techniczne urządzenia dźwigowe, których zadaniem jest bezpieczne przetransportowanie osób na stanowiska robocze. Podnośniki są konstruowane tak, aby zapewnić operatorowi maszyny określony sposób ruchu elementów podnoszących podest. Części te produkuje się z wytrzymałych, a jednocześnie lekkich materiałów, które umożliwiają swobodne wznoszenie i nie obciążają zbytnio maszyny, a jednocześnie gwarantują bezpieczeństwo i pełną stabilizację w trakcie wykonywania pracy.

Podesty ruchome – rodzaje maszyn

Maszyny dzielą się przez wzgląd na możliwość ich transportowania na: samojezdne i przenośne. Jednak znacznie ważniejszym podziałem jest ten uwarunkowany przez mechanizm odpowiedzialny za przemieszczanie osób na określoną wysokość. Mechanizmy te stosuje się w zależności od przeznaczenia.

Podnośniki nożycowe

Podesty z mechanizmem nożycowym posiadają charakterystyczną konstrukcję przeznaczoną wyłącznie do pracy w pionie. Maszyny cechują się zróżnicowaną wartością udźwigu nominalnego oraz maksymalną wysokością, na którą mogą wynieść platformę, wynoszącą od kilku do kilkudziesięciu metrów. Mniejszymi urządzeniami można swobodnie manewrować nawet w ciasnych przestrzeniach. Większe podnośniki natomiast pozwalają na jednoczesne transportowanie kilku osób oraz niezbędnych narzędzi.

Podnośniki przegubowe

Konstrukcja podnośników przegubowych opiera się na sposobie przegubowego łączenia części ramienia. Zaletą tego mechanizmu jest jego uniwersalność – w zależności od rodzaju zastosowanych przegubów mogą one wykonywać określony skręt. Maszyny umożliwiają więc dostęp do miejsc, do których nie można się dostać innym sposobem. Ruchomy podest może zostać wyniesiony na dużą wysokość i być ustawiony pod kątem umożliwiającym swobodne wykonanie zadania.

Podnośniki teleskopowe

Ruchome podesty z prostym i wytrzymałym ramieniem teleskopowym pozwalają na wyniesienie pracowników na wysokość od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów, dając jednocześnie gwarancję bezpieczeństwa. Zaletą tego mechanizmu jest możliwość swobodnego manewrowania ramieniem mogącym obracać się o 360°. Podnośniki te cechują się również dalekim zasięgiem bocznym.

Co jest ważne przy wyborze podestów ruchomych?

Aby wybrać odpowiedni podest ruchomy, należy kierować się przede wszystkim przeznaczeniem maszyny. Do pracy wykonywanej w pionie sprawdzą się podnośniki nożycowe, jednak jeśli dostęp do wybranego miejsca będzie utrudniony, konieczne może okazać się zastosowanie podnośników przegubowych lub teleskopowych. Kolejnym czynnikiem jest to, czy prace będą wykonywane w przestrzeni zamkniętej, czy na otwartym terenie. Warto również zwrócić uwagę na maksymalny udźwig maszyny, której pod żadnym pozorem nie należy przeciążać! Może się to bowiem skończyć utratą stateczności i niechcianym wypadkiem.

Każde zadanie wymaga zastosowania maszyny o określonej konstrukcji i własnościach. Czasem możliwości uniwersalnych urządzeń nie wystarczają. Można zakupić kolejne podnośniki, ale nie jest to jedyne rozwiązanie. Równie dobrze sprawdzi się opcja wynajmu pozwalająca wybrać dokładnie taką maszynę, jakiej potrzebujesz, unikając przy tym kosztów składowania czy przeglądów. W tym celu warto skorzystać z usług firm takich jak Rothlehner, oferujących podesty ruchome zarówno na sprzedaż, jak i na wynajem. Zaletą tego rozwiązania są oszczędności i możliwość korzystania z pełnego parku maszynowego dostępnego w ofercie usługodawcy.

Podesty ruchome – przeczytaj, do czego służą
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.