Wydanie nr 146/2022, Czwartek 26.05.2022
imieniny: pokaż (11 imion)Angelika, Filip, Adalwina, Alwina, Adalwin, Alwin, Emil, Ewelina, Paulina, Więcemił, Ariusz
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Wpływ otyłości (nie tylko) na nasze finanse.

  • Wydanie nr 146/2022
  • 16 grudnia 2021, 07:34
  • Artur Jankowicz Zawodowo dietetyk oraz psycholog zajmujący się pracą z osobami z zaburzeniami odżywiania. Prywatnie pasjonat poznawania nieświadomych czynników kierujących naszym życiem i...kawy.
  • Strefa obywatelskaWasze informacje
Dzisiejszy artykuł nie będzie o tym, że napisze utarte w społeczeństwie hasło „Mniej żryj, więcej się ruszaj”. To nie tak. Nie wszystko jest zero – jedynkowe i bywają przypadki, że zmniejszenie liczby kalorii nie jest do końca skuteczne. Nie będę wzbogacał też Twojej wiedzy na temat szkodliwości nadwagi czy otyłości bo stawiam dobrą whiskey, że to wiesz.

Więc odstawie temat zdrowia na bok, a przejdę do czynników społecznych.

„Kobiety z otyłością mają mniejsze szanse na zatrudnienie, a otyli mężczyźni otrzymują niższe płace. Wydajność pracy osób otyłych jest mniejsza, częściej też sięgają one po zwolnienia i ubezpieczenia po wypadkach oraz częściej są nieobecne w pracy. Pracodawcy oraz instytucje publiczne (np. szpitale czy środki opieki społecznej) ponoszą duże koszty by przystosowywać swoje budynki, stanowiska, środki transportu, do osób otyłych.

Poza szeregiem przykrych skutków otyłości w wymiarze pracowniczym, otyłość utrudnia też życie towarzyskie (słaba kondycja i ograniczenie zdolności ruchu zmniejszają możliwości rekreacyjne, spotkania ze znajomymi itd.)"

Jeśli nie interesuje Cię swoje zdrowie - do czego masz pełne prawo - to na pewno się ze mną zgodzisz, że dobra praca Ci się przyda. Na zrobienie sobie paznokci, wizytę u fryzjera, solarium, dobre auto, mieszkanie, liposukcję czy...pózniejsze wizyty u lekarzy.

JAKIE SĄ POBOCZNE I POŚREDNIE PRZYCZYNY NADWAGI I OTYŁOŚCI?

„W Polsce za rozwój otyłości również odpowiada zwiększona wartość energetyczna diety w odniesieniu do zmniejszonej aktywności”. Niestety problem z żywieniem pogłębiają liczne szkodliwe mody, którym często towarzyszy idea spożywania dziwnych i nieskutecznych suplementów diety”

Nie zapominajmy o braku aktywności fizycznej. Pójdę dalej – tu nawet nie chodzi o trenowanie crossfitów czy triathlon’u. Jako naród tyłek przykleił nam się do fotela. Mamy problem także ze spacerami. Za daleko, za zimno, za ciepło, deszcz, śnieg, słońce. 1 godzina dziennie chodzenia – toaleta, sklep czy spacer – w kraju jest jak wygranie szóstki w totka.
Prawie 70 % Polaków tyle przez CAŁY dzień nie jest na swoich nogach.

Ale to też zapewne wiesz – a na pewno wiedzą Twoje stawy, kręgosłup no i odcinek szyjny.

NA CO JESZCZE NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

- Bakterie jelitowe i zaburzenia snu w rozwoju nadwagi i otyłości.
Wśród typowo biologicznych czynników ryzyka wystąpienia nadwagi i otyłości wymienia się jeszcze zaburzenia mikrobiomu jelitowego oraz chronobiologiczne zaburzenia rytmu dobowego (snu i czuwania) i po prostu zbyt krótki sen.

- Czynniki społeczne i kulturowe
Wpływ rodzinny jest jasny. Jemy to, co dają nam rodzice i w ten sposób kształtujemy swoje gusty smakowe oraz przyzwyczajenia żywieniowe. Mama i tata mają też ogromny udział w formowaniu postawy dziecka wobec aktywności fizycznej. Jeżeli więc rodzice uczą dziecko i pokazują mu niewłaściwe wzorce, takie jak regularne, częste spożywanie chipsów, słodyczy, fastfoodów, to zwiększają szansę, że będzie ono otyłe wkrótce lub w dorosłości.

Podsumowując
Otyłość jest poważną chorobą całego organizmu. W większości przypadków spowodowana jest przede wszystkim nieprawidłowym żywieniem się i zbyt rzadkim poruszaniem, ale predysponowana jest także przez niektóre warianty pewnych genów i społeczno-kulturowo-ekonomiczne warunki rozwojowe.

Na koniec mały apel. Przykładajcie większą uwagę do tego, co dajecie swoim dzieciom na talerz bo wagę można zrzucić ale krzywdy jakie te dzieci doznają z powodu swojej otyłości np w szkole ( naśmiewanie, opuszczanie lekcji WF itp) nie odbudujecie.

I zgadnijcie komu dziecko „podziękuje” za to w przyszłości?

 

Literatura:

Beales, P. L., et al. "New criteria for improved diagnosis of Bardet-Biedl syndrome: results of a population survey." Journal of medical genetics (1999).


Bojanowska, Ewa, and Joanna Ciosek. "Can we selectively reduce appetite for energy-dense foods? An overview of pharmacological strategies for modification of food preference behavior." Current neuropharmacology (2016).


Caballero, Benjamin. "The global epidemic of obesity: an overview." Epidemiologic reviews (2007).


Calle, Eugenia E., et al. "Overweight, obesity, and mortality from cancer in a prospectively studied cohort of US adults." New England Journal of Medicine (2003).


Cappuccio, Francesco P., et al. "Meta-analysis of short sleep duration and obesity in children and adults." Sleep (2008).


Cawley, John, and Chad Meyerhoefer. "The medical care costs of obesity: an instrumental variables approach." Journal of health economics (2012).


Cawley, John, et al. "The Economics of Taxes on Sugar-Sweetened Beverages: A Review of the Effects on Prices, Sales, Cross-Border Shopping, and Consumption." Annual review of nutrition (2019).


zródło - "totylkoteoria.pl"


 

Artur Jankowicz Zawodowo dietetyk oraz psycholog zajmujący się pracą z osobami z zaburzeniami odżywiania. Prywatnie pasjonat poznawania nieświadomych czynników kierujących naszym życiem i...kawy.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.