Wydanie nr 329/2024, Niedziela 24.11.2024
imieniny: pokaż (13 imiona)Dobrosław, Pęcisław, Gerard, Emilia, Flora, Franciszek, Protazy, Jan, Biruta, Jaśmina, Felicjana, Felicjanna, Agnieszka
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Troska o dobrą jakość powietrza

  • Wydanie nr 329/2024
  • 15 grudnia 2021, 10:06
  • Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku
  • Wiadomości
Na dworze jest coraz chłodniej, zima przed nami, za chwilę uruchomimy ogrzewanie i … jak co roku pojawi się temat smogu. Czarny dym z kominów – to dość częsty widok w wielu pomorskich miejscowościach, szczególnie w sezonie grzewczym.

Tony słabej jakości węgla wrzucane do kotłów mają olbrzymi wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy. Ważne jest jednak nie tylko to, czym się pali, ale także jakiej klasy są to urządzenia. Wiele domów, wciąż jest ogrzewanych przez niespełniające obowiązujących norm źródła ciepła.

I wszystko to powoduje, że dopuszczalne poziomy szkodliwych substancji w powietrzu od razu są przekroczone.

Zanieczyszczone powietrze ma bezpośredni wpływ na zdrowie człowieka. Jest przyczyną wielu chorób. Głównym źródłem smogu jest niska emisja, czyli emisja pyłów i szkodliwych gazów pochodząca
z lokalnych kotłowni węglowych i domowych instalacji grzewczych, a także z transportu drogowego.

- Mi, jako doradcy energetycznemu, szczególnie zależy, aby z pomorskiego krajobrazu zniknęły stare kotły zanieczyszczające powietrze, a mieszkańcy przestali używać paliw najgorszej jakości. Wiem, jak groźny jest smog i jak niekorzystanie wpływa na stan naszego zdrowia. Szeroko dzielimy się wiedzą na ten temat i wspieramy wszystkich, którzy chcą zainwestować w swoje zdrowie i czyste środowisko. A jest to możliwe właśnie poprzez wymianę przestarzałych instalacji grzewczych na źródła niskoemisyjne - tłumaczy Marcin Gregorowicz, kierownik Działu Doradców Energetycznych WFOŚiGW w Gdańsku.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku od lat dba o dobrą jakość powietrza. Dofinansował wiele inwestycji, których celem było zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Od trzech lat realizuje też program Czyste Powietrze.

Program Czyste Powietrze ma ograniczyć emisję szkodliwych substancji, które powstają na skutek spalania słabej jakości paliw w przestarzałych kotłach. Można otrzymać dofinansowanie na wymianę starych kotłów na nowoczesne, spełniające najwyższe normy źródła ciepła, a także na przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku mieszkalnego oraz montaż odnawialnych źródeł energii.

Dotychczas do WFOŚiGW w Gdańsku wpłynęło ponad 19 000 wniosków o dofinansowanie. Dzięki zrealizowanym inwestycjom w ramach zawartych umów, województwo pomorskie pozbyło się do tej pory ponad 6 500 starych kotłów. Za sprawą programu Czyste Powietrze każdego roku emisja pyłów (PM10) zmniejsza się o ponad 22,5 kg i z każdym rokiem ta liczba będzie dalej rosnąć.

- Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Co tydzień wpływa do nas kilkaset wniosków o dofinansowanie. Zasady programu są czytelne i przejrzyste. Wprowadzonych zostało wiele udogodnień dla wnioskodawców. Działa infolinia, uruchomiliśmy specjalny email, wszystkie szczegóły znajdują się na naszej stronie internetowej. Namawiam do skorzystania z programu Czyste Powietrze. I jednocześnie przypominam, że od stycznia 2022 wchodzą istotne zmiany, m.in. nie będzie już dofinansowania na kotły na węgiel – wyjaśnia Justyna Sikora – kierownik Działu Projektów Środowiskowych WFOŚiGW w Gdańsku.

Tylko do końca tego roku można kupić i zamontować kocioł na węgiel. Wniosek o dofinansowanie,
w takim przypadku, należy zatem złożyć do 31 grudnia 2021 roku. Ważna jest data faktury lub innego równoważnego dokumentu księgowego. Muszą one być wystawione do końca tego roku. Warunek ten muszą spełnić beneficjenci, którzy wnioski o dofinansowanie złożyli od lipca tego roku.

Zmiany te wynikają z wytycznych Komisji Europejskiej i zapisów Krajowego Planu Odbudowy oraz Polskiego Ładu. Niejako wymuszone zostały także przez uchwały antysmogowe. Mieszkańcy zobowiązani są do wymiany starych kotłów na bardziej nowoczesne urządzenia i muszą stosować ekologiczne rozwiązania. W pomorskich miastach i na terenach wiejskich, gdy istnieje możliwość podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej, zabroniony jest montaż nowych urządzeń na biomasę i węgiel. Dodatkowo, w miastach nie można instalować urządzeń na biomasę i węgiel, jeśli możliwe jest podłączenie do sieci gazowej. 

W 2022 roku wprowadzony zostanie kolejny, trzeci już, poziom dofinansowania. Skierowany on będzie

do osób najuboższych. Więcej szczegółów poznamy na początku przyszłego roku.

 

 

 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.