Wydanie nr 141/2022, Sobota 21.05.2022
imieniny: pokaż (10 imion)Tymoteusz, Ryksa, Walenty, Wiktor, Przedsława, Jan, Pudens, Krzysztof, Piotr, Teobald
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Wieliczka i Malbork – śladami zabytków na Liście UNESCO.

  • Wydanie nr 141/2022
  • 1 grudnia 2021, 08:29
  • Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
  • Wiadomości
Wieliczka i Malbork – śladami zabytków na Liście UNESCO. fot. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na wystawę „Wieliczka i Malbork – śladami zabytków na Liście UNESCO”. Prezentuje ona prace powstałe w czasie Pleneru Malarskiego Artystów Niepełnosprawnych w Wieliczce, Malborku i Kwidzynie, który był organizowany we wrześniu br. Wystawę można oglądać od 1 grudnia br. do 31 marca 2022 r. w Muzeum na III poziomie Kopalni Soli w Wieliczce.

 

Tym razem uczestnicy  stanęli przed wyzwaniem, jak namalować wspaniały i ogromny  zamek krzyżacki w Malborku, a także w Kwidzynie. Podobnie jak w czasie wcześniejszych plenerów i z tym wyzwaniem sobie poradzili. Zamek w Malborku zaliczany jest do najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury obronno-rezydencyjnej w Europie. Warto też pamiętać, że na początku XVII wieku niektóre z pomieszczeń Pałacu Wielkich Mistrzów zaadaptowano na apartamenty królewskie.

 

Ekspozycja „Wieliczka i Malbork – śladami zabytków na Liście UNESCO” prezentuje ponad 100 wybranych prac.  Jak zawsze radosne i wielobarwne obrazy pokazują zarówno ogólne widoki zamków, jak i ich fragmenty, architekturę wnętrz, miejsca sakralne, a nawet detale tj.: pieczęcie, motywy dekoracyjne kafli i posadzek. Na niektórych pracach pojawiły się postacie w historycznych strojach. Twórcy zastosowali następujące techniki: olej, akwarela, pastel, sepia i rysunek.

 

W tegorocznym plenerze wzięło udział ponad 40 uczestników z różnych stron Polski, m.in. z Bytomia, Katowic, Krakowa, Krosna, Krzeszowic, Lublińca, Nowego Sącza, Piekar Śląskich, Pszczyny, Szczecina, Świątnik Górnych czy Włocławka. Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka we współpracy z Fundacją Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie i Muzeum Zamkowym w Malborku.

Plenery malarskie dla osób z niepełnosprawnościami organizowane są od 1999 r.

 

 

 

 

Informacja prasowa Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.