Wydanie nr 22/2022, Sobota 22.01.2022
imieniny: pokaż (8 imion)Uriel, Anastazy, Dorian, Gaudencjusz, Gaudenty, Dobromysł, Wincenty, Jutrogost
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Od 1 grudnia obowiązkowy e-Toll - znikną bramki, ale nie mandaty.

Od 1 grudnia obowiązkowy e-Toll - znikną bramki, ale nie mandaty.  fot. zdjęcie poglądowe
Od 1 grudnia br. na wybranych fragmentach autostrady A2 i A4 znikną szlabany. Nie oznacza to jednak, że fragmenty tej państwowej autostrady będą darmowe - będziemy musieli wyposażyć się albo w aplikację e-Toll, albo specjalny bilet na dany dzień, który będzie można kupić na stacji benzynowej, by móc przejechać autostradą. Inaczej będzie groził nam mandat 500 zł.

 

Od środy, 1 grudnia br. na odcinku autostrady A2 (między Koninem i Strykowem) oraz odcinku autostrady A4 (między Wrocławiem i Sośnicą) znikną bramki. Jednak nie oznacza to, że na tych odcinkach kierowcy zwolnieni są z opłat za przejazd. Zacznie na tych odcinkach obowiązywać e-Toll, czyli nowy system poboru opłaty elektronicznej za przejazd. Głównie za jego pośrednictwem kierowcy płacić będą za przejazd autostradą. Warto zaznaczyć, że manualny system poboru opłat nie zostanie całkowicie zlikwidowany – na stacji benzynowej będzie można kupić bilet autostradowy. Kierowcy, którzy jednak nie dokonają płatności ani przez e-Toll, ani też nie kupią biletu na stacji, muszą liczyć się z otrzymaniem mandatu - 500 zł dla kierowców osobówek i 1500 zł dla kierowców pojazdów ciężarowych.

 

WAŻNE!!! Mimo braku bramek, brak wniesienia opłaty będzie łatwy do zweryfikowania, bowiem zarówno na wjeździe, jak i na wyjeździe z płatnych odcinków będą kamery, identyfikujące płatności po numerze rejestracyjnym. Również po autostradach będą poruszać się radiowozy, także te wyposażone w kamery.

 

 

 

 

Jak zarejestrować się do e-Toll?

Do systemu e-Toll zarejestrować się można online na https://etoll.gov.pl/ lub w stacjonarnej sieci Miejsc Obsługi Klienta. Rejestracji można dokonać również za pośrednictwem wybranego dostawcy kart flotowych. 

Aby korzystać z systemu e-Toll, konieczne jest posiadanie jednego z urządzeń do przekazywania danych geolokalizacyjnych: urządzenie pokładowe OBU (On-Board Unit) lub ZSL (czyli Zewnętrzny System Lokalizacyjny, jakim jest wbudowany w pojeździe moduł GPS), które można nabyć u dostawców dopuszczonych do systemu e-Toll, albo aplikacja mobilna e-Toll, którą wystarczy pobrać bezpłatnie w sklepie Google Play lub AppStore. Może dojść do sytuacji, gdy w przypadku awarii aplikacji lub sieci komórkowej płatność nie została zrealizowana. W takiej sytuacji Krajowa Administracja Skarbowa umożliwia zadeklarowanie (i opłacenie przejazdu) w ciągu trzech dni od pokonania odcinka płatnego.


 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.