Wydanie nr 226/2022, Niedziela 14.08.2022
imieniny: pokaż (10 imion)Alfred, Euzebiusz, Atanazja, Kalikst, Dobrowoj, Maksymilian, Dobrowoja, Machabeusz, Ursycyn, Majnard
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork i Sztum. Strażacy zmagali się ze skutkami potężnej wichury.

Malbork i Sztum. Strażacy zmagali się ze skutkami potężnej wichury. fot. KP PSP Sztum
Tragiczna w skutkach okazała się wichura, jaka przeszła w czwartek nad Polską. Publiczne media donoszą, że śmierć poniosły 4 osoby, a 18 jest rannych – w tym kilku strażaków. Wiatr miał osiągnąć nawet 158 km/h. Połamane drzewa, uszkodzone samochody i linie energetyczne, zerwane dachy - strażacy w całym kraju wyjeżdżali do ponad 10 tys. interwencji. A jak było w powiecie malborskim i sztumskim?

 

Od czwartku, 21 października br. strażacy usuwają skutki porywistych wiatrów, jakie przechodzą przez całą Polskę. Wiatr dochodził głównie do 60-80 km/h, natomiast lokalnie nawet do 90-100 km/h. Według danych IMGW, największy poryw odnotowano na Śnieżce w Karkonoszach, gdzie wiatr osiągnął 158 km/h. W Elblągu, Jeleniej Górze i Wrocławiu powiało do 101 km/h.

 

Jak informuje dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Sztumie, na terenie powiatu sztumskiego do piątku, 22 października do godz. 10 odnotowano 28 zdarzeń spowodowanych silnymi wiatrami. W działania ich usunięcia zaangażowani byli zarówno strażacy z PSP, jak i Ochotniczej Straży Pożarnej.

- „Strażacy dysponowani byli przede wszystkim do powalonych drzew oraz konarów, zabezpieczania zerwanych napowietrznych linii energetycznych, a także uszkodzonego dachu i zalanej piwnicy. Na szczęście oprócz strat materialnych nikt podczas zdarzeń nie został poszkodowany” - informuje dyżurny.

 

Z informacji dyżurnego SKKP PSP w Malborku wynika, że do piątku, 22 października do godz. 07.30 strażacy z powiatu malborskiego wyjeżdżali do 20 interwencji związanych z powalonymi drzewami.

 

Strażacy apelują do mieszkańców o rozwagę podczas zgłaszania zdarzeń nie mających związku z bezpośrednim zagrożeniem życia lub znacznym utrudnieniem prawidłowego funkcjonowania mieszkańców powiatu (zablokowane drogi).

- „Wezwanie służb ratowniczych do prac porządkowych może opóźnić pomoc niezbędną w innym miejscu” - dodaje dyżurny SKKP PSP w Sztumie. - „Równocześnie przypominamy o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa w trakcie anomalii pogodowych”.

 

 

 

 

Zdjęcia: KP PSP Sztum, FB OSP Stogi

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.