Wydanie nr 226/2022, Niedziela 14.08.2022
imieniny: pokaż (10 imion)Alfred, Euzebiusz, Atanazja, Kalikst, Dobrowoj, Maksymilian, Dobrowoja, Machabeusz, Ursycyn, Majnard
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Dziecko trafiło do szpitala po wypadku w Szymankowie – weekendowy raport malborskich służb mundurowych.

Dziecko trafiło do szpitala po wypadku w Szymankowie – weekendowy raport malborskich służb mundurowych. fot. KPP Malbork
Jak minął kolejny tydzień służbom ratunkowym w Malborku? Przekonajcie się, czytając poniższy raport.

 

W ostatnim tygodniu jednostki PSP i OSP z terenu powiatu malborskiego wyjeżdżały do 8 interwencji. Dotyczyły one m.in. otwarcia mieszkania, usunięcia gniazda owadów błonkoskrzydłych (szerszeni), alarmu z monitoringu, zadymienia oraz ogniska. Ratownicy wyjeżdżali do 3 pożarów – śmietników, balotu słomy oraz garażu, który został ugaszony przed przybyciem jednostek ratunkowych. Strażacy obsłużyli miejsce potrącenia rowerzysty oraz wypadku drogowego.

 

Policjanci z malborskiej komendy w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” spotkali się z najmłodszymi uczestnikami ruchu drogowego w Przedszkolu Nr 8 w Malborku. Funkcjonariusze rozmawiali z dziećmi o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale także jak zachować się, gdy zaczepia nas obca osoba albo atakuje pies.

 

W piątek malborska drogówka przeprowadziła działania pn. „Bezpieczny pieszy”. Akcja ta miała na celu zmniejszenie ilości zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, szczególnie zaistniałych na przejściach dla pieszych.

 

 

 

 

Bezpieczna droga do szkoły”.

Od początku września w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Malborku spotykają się dziećmi ze szkół podstawowych i przedszkoli z terenu całego powiatu malborskiego.

W poniedziałek, 4 października br. mundurowi odwiedzili maluchy w Przedszkolu nr 8 w Malborku. Funkcjonariusze omówili z najmłodszymi uczestnikami ruchu drogowego zasady bezpieczeństwa w poruszaniu się po drodze. Mundurowi udzielili uczestnikom podstawowych rad i wskazówek, jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię i jak prawidłowo używać elementów odblaskowych. Policjanci omówili również jak się zachować w kontaktach z obcymi osobami oraz podczas ataku agresywnego psa. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach i nie brakowało ochotników do udziału w różnych symulacjach. Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało również opaskę odblaskową.

W powiecie malborskim od początku roku szkolnego policjanci przeprowadzili już kilkadziesiąt takich działań profilaktycznych i będą nadal je kontynuować, żeby nauczyć najmłodszych bezpiecznych nawyków, które w przyszłości mają uchronić je przed zagrożeniami na jakie narażone w są w codziennym życiu.

 

 

 

 

Bezpieczny pieszy” na malborskich drogach.

W piątek, 8 października br. od wczesnych godzin porannych policjanci ruchu drogowego wzięli udział w wojewódzkiej akcji pn. „Bezpieczny pieszy”. W obrębie przejść dla pieszych można było zauważyć zwiększoną liczbę patroli policyjnych, gdyż są to miejsca, w których najczęściej dochodzi do tragicznych w skutkach wypadków. Najczęstszymi wykroczeniami popełnianymi przez pieszych jest przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym.

Kierowcom policja przypomina, że zbliżając się do przejścia dla pieszych należy zwolnić i zachować szczególną ostrożność. Pod żadnym pozorem nie wolno omijać pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Pieszym natomiast policjanci przypominają, aby podczas przechodzenia przez jezdnię nie korzystać z telefonów komórkowych i rozglądać się nawet kiedy sygnalizator świetlny nadaje kolor zielony i bezwzględnie nie wchodzić na przejście bezpośrednio przed jadący pojazd. Po zmroku, poza obszarem zabudowanym, należy korzystać z elementów odblaskowych. Należy pamiętać, że piesi są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Podczas zderzenia z samochodem mają znikome szanse na uniknięcie poważnych obrażeń.

Policja przypomina również, że od 1 czerwca 2021 r. obowiązuje nowelizacja kodeksu ruchu drogowego dotycząca m.in. ruchu pieszych. Zgodnie z nowymi przepisami, pierwszeństwo przed pojazdami (z wyjątkiem tramwaju) ma pieszy przebywający na przejściu dla pieszych i wchodzący na nie. Taki zapis zmusza kierowców do zmniejszania prędkości w pobliżu przejść, przy których idą ludzie. W przeciwnym wypadku zmotoryzowany nie będzie w stanie zachować się zgodnie z przepisami, jeśli pieszy zdecyduje się na skorzystanie z „zebry”.

Nowe przepisy, oprócz dodatkowych przywilejów, nakładają na pieszych zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz na przejściu dla pieszych w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

 

 

 

 

Dziecko trafiło do szpitala po wypadku w Szymankowie.

Do zdarzenia doszło w niedzielę, 10 października br. na drodze w Szymankowie. O godz. 20:12 dyżurny operacyjny stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Malborku przyjął zgłoszenie o uderzeniu samochodu w drzewo w Szymankowie. Zadysponowano 2 zastępy z JRG Malbork oraz z OSP Lichnowy i OSP Szymankowo. Po dojeździe zastępów do miejsca zdarzenia zastano samochód osobowy marki Seat Toledo po zderzeniu z drzewem. W środku znajdowały się dwie osoby poszkodowane. Mężczyzna i nastoletni chłopak w wyniku zdarzenia byli uwięzieni w pojeździe.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Przed przybyciem jednostek ratunkowych, osoby postronne odłączyły akumulator w pojeździe. Ratownicy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym (badanie urazowe, pulsoksymetria, kołnierze, opatrunki, opaska zaciskowa, unieruchamianie kończyn, wsparcie psychiczne, termoizolacja, tlenoterapia bierna). Chłopca wydobyli z samochodu przy użyciu sprzętu hydraulicznego, po czym przekazali go zespołowi ratownictwa medycznego. Chłopiec był przytomny, miał złamane obie nogi. Następnie z auta przy użyciu sprzętu hydraulicznego wydobyty został mężczyzna, który był przytomny i miał obrażenia prawej nogi z częściową amputacją prawego podudzia. Strażacy zabezpieczyli lądowanie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na pobliskim polu. Nastolatek został przewieziony do szpitala przez ZRM, natomiast mężczyznę zabrało LPR.

Na miejsce zdarzenia przyjechał technik policji. Funkcjonariusze pracujący na miejscu zdarzenia wstępnie ustalili, że 30-letni kierowca Seata, jadąc drogą powiatową w kierunku Szymankowa, na prostym odcinku jezdni stracił panowanie nad samochodem. Auto zjechało na prawe pobocze i uderzyło w przydrożne drzewo. W wyniku tego zdarzenia kierowca i jego 14-letni pasażer odnieśli obrażenia ciała i zostali przewiezieni do szpitali. Mundurowi przez 3 godziny pracowali na miejscu wypadku. Policjanci przesłuchali świadków i sporządzili oględziny, technik kryminalistyki zabezpieczył ślady, zrobił zdjęcia oraz sporządził szkic sytuacyjny. Teraz policjanci na podstawie zebranych śladów szczegółowo będą wyjaśniać przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.

Po pisemnym przekazaniu miejsca zdarzenia policji i pomocy w załadowaniu auta na lawetę oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych, a także usunięciu resztek powypadkowych z jezdni po 2 godz. 34 min. zakończono działania straży pożarnej, w których udział brały 2 zastępy JRG Malbork w sile 7 ratowników, zastęp OSP Lichnowy w sile 4 ratowników oraz zastęp OSP Szymankowo w sile 4 ratowników.

 

 

 

 

Informację przekazali: Dyżurny SKKP Malbork oraz asp. Sylwia Kowalewska, oficer prasowy KPP Malbork

Zdjęcia: KP PSP Malbork, KPP Malbork

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
The Bill
The Bill 11.10.2021, 16:43
za wolno jechał