Wydanie nr 297/2021, Niedziela 24.10.2021
imieniny: pokaż (9 imion)Filip, Salomon, Marcin, Pamfilia, Boleczest, Marek, Antoni, Walentyna, Rafał
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Zostałam oszukana i okradziona – mieszkanka Nowego Dworu Gdańskiego straciła swoje oszczędności.

Nie próżnują i nie śpią - oszuści co i rusz wymyślają nowe metody oszustw, aby wyłudzić od nas jak największą sumę pieniędzy. Od jakiegoś czasu pojawiają się komunikaty dotyczące nowego oszustwa związanego z platformą OLX i komunikatorem WhatsApp. Przez naszą nieuwagę oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy możemy stracić pieniądze, jak jedna z mieszkanek powiatu nowodworskiego.

 

Policjanci apelują, że z roku na rok zwiększa się liczba nowych metod oszustw, które mają na celu wyłudzanie pieniędzy. Oszuści już nie tylko udają policjantów, pracowników wodociągów czy wnuczków. Od pewnego czasu w celu wyłudzenia danych z naszej karty posługują się platformą OLX oraz komunikatorem WhatsApp.

 

Do naszej redakcji napisała mieszkanka Nowego Dworu Gdańskiego, która została okradziona w czwartek, 30 września br. Jak sama wskazuje, wszystko przez pośpiech i chęć sprzedania niepotrzebnych już rzeczy.

- „Chciałam ostrzec innych przed kradzieżą, jaka mnie dziś spotkała. Miałam wystawione ogłoszenia na OLX i marketplace. Odezwały się do mnie panie zainteresowane kupnem” - pisze oszukana kobieta. - „Zaproponowały, że to one zamówią kuriera, a ja nawet nie będę musiała pakować, bo to kurier się wszystkim zajmie. Nawet przywiezie mi już gotówkę za ten przedmiot. Na e-mail wysłały mi list, gdzie wystarczyło postępować zgodnie z instrukcją. W pierwszym wypadku należało zaakceptować zamówienie wysłane z vinted - za pośrednictwem InPostu miała być odebrana przesyłka. Wystarczyło kliknąć, wprowadzić dane, a pieniądze miały się znaleźć na koncie. W drugim - trzeba było opłacić ubezpieczenie przed przyjazdem kuriera DPD, a wtedy on przywozi gotówkę i zabiera przedmiot. Tak więc moje wszystkie pieniądze zniknęły z konta... Zostałam oszukana i okradziona, przyczyniła się do tego moja nieuwaga i pośpiech. Zależy mi, aby przestrzec innych przed popełnieniem podobnych błędów”.

 

 

 

 

Jak uniknąć oszustwa?

Policjanci apelują, by czytać SMS-y od banków. Zwróćmy uwagę na to, co autoryzujemy. Poznajmy zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosujmy się do nich, gdy korzystamy z portali aukcyjnych. Miejmy ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów. Rozliczajmy się bezpośrednio przez dany portal. Unikajmy bezpośrednich transakcji. Uważajmy na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger.

 

Sprawdźmy instrukcje płatności z OLX. Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracajmy uwagę na adres widoczny w przeglądarce. Sprawdźmy poradnik OLX. Zwróćmy uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujemy dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.


 

 

 

Co zrobić, gdy zostaniemy oszukani?
Koniecznie skontaktujmy się ze swoim bankiem przez infolinię. Można od ręki zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku. Karta w ten sposób przestanie działać również w Google Pay i Apple Pay. Poinformujmy policję. Na oficjalnym blogu OLX możemy przeczytać - „Pamiętaj, że OLX nie generuje linków do opłacenia zakupu, czy do podania danych do otrzymania płatności za oferowany przez Ciebie przedmiot. Jedyną stroną, do której przekierujemy Cię podczas finalizacji Płatności OLX, jest Dotpay – za jej pośrednictwem realizowana jest wpłata”.

 

Pamiętajmy! Weryfikujmy, kto i co do nas pisze. Nie wpisujmy nigdzie numeru swojej karty. Nie klikajmy w nieznajome linki do stron.

 

Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności. Nie korzystajmy nigdy z linków, które przychodzą w wiadomościach. Najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku. Sprawdzajmy zawsze, czy witryna jest bezpieczna. Jeśli korzystamy z kodów autoryzacyjnych przesłanych SMS-em przez bank lub inne instytucje sprawdzajmy zawsze, czy zawiera polskie znaki. Trzeba też pamiętać, by przy podawaniu danych karty bankowej zachować szczególną ostrożność. Należy upewnić się, czy oszuści nie zastawili na nas pułapki. Przed potwierdzeniem operacji zawsze sprawdźmy też, czy zgadza się numer konta odbiorcy oraz kwota, jaką chcemy przelać. To może nas uratować przed utratą pieniędzy.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
meiw
meiw 07.10.2021, 07:25
Nie ma to jak się chwalić własną głupotą. Po pierwszym zdaniu widać, że translator. Nie usprawiedliwiam oszustów, ale wg mnie dać się nabrać na tego typu oszustwo to skrajna głupota.
jan
jan 06.10.2021, 10:45
to już działają w Polsce w Niemczech to norma na to oszustwo