Wydanie nr 27/2023, Piątek 27.01.2023
imieniny: pokaż (10 imion)Aniela, Rozalia, Jan Chryzostom, Jerzy, Julian, Przybysław, Adalruna, Alruna, Angelika, Teodoryk
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Handlował skradzioną bronią – weekendowy raport malborskich służb mundurowych.

Handlował skradzioną bronią – weekendowy raport malborskich służb… fot. KPP Malbork
Jak minął kolejny tydzień służbom ratunkowym w Malborku? Przekonajcie się, czytając poniższy raport.

 

W ostatnim tygodniu jednostki PSP i OSP z terenu powiatu malborskiego wyjeżdżały do 24 interwencji. Dotyczyły one m.in. otwarcia mieszkania, usunięcia gniazda owadów błonkoskrzydłych (szerszeni) oraz uratowania uwięzionego jeża. 16 interwencji dotyczyło usunięcia powalonych i nadłamanych konarów drzew. Ratownicy wyjeżdżali do 4 pożarów – piwnic, sadzy w przewodzie kominowym oraz hali magazynowej. Jeden wyjazd dotyczył pękniętego masztu na wieży zamkowej.

 

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”, dzielnicowi z malborskiej komendy spotykają się z najmłodszymi użytkownikami dróg. Od początku września policjanci odwiedzili kilkadziesiąt szkół i przedszkoli w powiecie, gdzie rozmawiali na temat bezpiecznych zachowań na drodze.

Policjanci ruchu drogowego malborskiej komendy w środę przeprowadzili powiatowe działania kontrolno-prewencyjnej pn. „Transport”. Ich celem było ujawnianie i eliminowanie nieprawidłowości w zakresie przewozu osób oraz ładunku.

Policjanci ostrzegają przed fałszywym SMS-em od nadawcy KWARANTANNA, w którym zostaliśmy skierowani do odbycia 10-dniowej kwarantanny z powodu zakażenia w naszym najbliższym otoczeniu. Jest to oszustwo i próba wyłudzenia naszych danych.

Policjant z Komendy Powiatowej Policji w Sztumie będąc po służbie w miejscowości Nowy Staw zatrzymał kierowcę Subaru, który posiadał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. 38-latek wcześniej stracił prawo jazdy za kierowanie samochodem pod wpływem środków odurzających.

Kryminalni z Malborka zatrzymali 39-letniego włamywacza i odzyskali skradzione mienie. Mężczyzna  włamał się do jednego z domów  na terenie miasta, skąd dokonał kradzieży pieniędzy, elektronarzędzi oraz 2 jednostek broni myśliwskiej wraz z amunicją i wiatrówki.

 

 

 

 

O bezpieczeństwie na drodze z dziećmi.

Od 1 września br. policjanci z malborskiej komendy uczestniczą w ogólnopolskiej akcji „Bezpieczna droga do szkoły”. W działania zaangażowani są nie tylko funkcjonariusze drogówki, ale również dzielnicowi i policjanci wydziału prewencji, którzy codziennie spotykają się z dziećmi ze szkół podstawowych i przedszkoli z terenu całego powiatu malborskiego. Funkcjonariusze omawiają z najmłodszymi podstawowe zasady bezpieczeństwa w trakcie drogi do i ze szkoły. Mundurowi udzielają uczestnikom zajęć podstawowych rad i wskazówek, jak bezpiecznie poruszać się po drodze, przechodzić przez jezdnię i jak prawidłowo używać elementów odblaskowych. Prowadzone działania mają na celu przede wszystkim ograniczenie zdarzeń z udziałem najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

 

 

 

 

Pożar agregatu prądotwórczego w Tragaminie.

Do zdarzenia doszło we wtorek, 21 września w Tragaminie. O godz. 16.09 dyżurny operacyjny stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Malborku przyjął zgłoszenie o pożarze pomieszczenia technicznego przyległego do hali produkcyjno-magazynowej. Pożarem objęty był agregat prądotwórczy o mocy 1,4 MW.

Zadysponowano 3 zastępy z JRG Malbork oraz 5 zastępów OSP. Po dojeździe zastępów do miejsca zdarzenia zastano pożar pomieszczenia technicznego przyległego do hali produkcyjno-magazynowej. Pożarem objęty był agregat prądotwórczy o mocy 1,4 MW. Pracownicy opuścili halę zakładu przed przybyciem strażaków. W hali znajdowała się linia produkcyjna oraz polimery wykorzystywane do produkcji folii.

Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozwinięciu bojowym i podaniu rozproszonych prądów wody na ścianę hali magazynowej w bezpośrednim sąsiedztwie pożaru. Podali jeden prąd wody z zewnątrz do pomieszczenia, w którym znajdował się agregat. Ratownicy wprowadzili drugą rotę do hali magazynowej i podali kolejny prąd wody na źródło pożaru od wewnątrz hali. Zbudowali linię zasilającą z zewnętrznej sieci hydrantowej i zakręcili zawór zbiornika DPPL znajdującego się na zewnątrz pomieszczenia, z którego po przepaleniu węży doprowadzających paliwo do agregatu wyciekało paliwo. Strażacy skontrolowali konstrukcję hali przy użyciu kamery termowizyjnej. Użyli urządzenia wielogazowego w celu sprawdzenia obecności tlenku węgla - brak zagrożenia. Po 2 godz. 37min. Zakończono działania, w których udział brały: 3 zastęp JRG Malbork w sile 8 ratowników, 2 zastępy OSP Stogi w sile 8 ratowników, 2 zastępy OSP Miłoradz w sile 9 ratowników oraz zastęp OSP Lasowice Wielkie w sile 7 ratowników.

Więcej na https://tvmalbork.pl/aktualnosci/34187,tragamin-ponad-30-strazakow-walczylo-z-pozarem-w-h

 

 

 

 

Policyjne działania „Transport”.

W środę, 22 września br. policjanci ruchu drogowego malborskiej drogówki przeprowadzili powiatowe działania pn. „Transport” ukierunkowane na ujawnianie i eliminowanie nieprawidłowości związanych z wykonywaniem transportu drogowego. Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na stan techniczny i wyposażenie pojazdów, m.in. właściwe zabezpieczenie bagaży oraz przestrzeganie przepisów dotyczących przewozu osób. Policjanci sprawdzali trzeźwość kierowców, czas ich pracy oraz uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Funkcjonariusze w ramach działań prowadzili pomiary prędkości zarówno statyczne, jak i dynamiczne - czyli za pomocą radiowozu z wideorejestratorem.

W ramach akcji mundurowi skontrolowali 41 pojazdów, w tym 10 ciężarówek. Policjanci ujawnili 8 wykroczeń związanych z przekraczaniem prędkości przez pojazdy ciężarowe oraz zatrzymali 3 dowody rejestracyjne w związku z ujawnionymi nieprawidłowościami. Celem działań było zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych z udziałem samochodów ciężarowych.

 

Pamiętajmy! Bezpieczna prędkość to ta dostosowana do natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, warunków atmosferycznych, stanu nawierzchni oraz własnych umiejętności.

 

 

 

 

Pożar piwnicy w Kapustowie.

Do zdarzenia doszło w czwartek, 23 września br. w Kapustowie. O godz. 16.11 dyżurny operacyjny SKKP PSP w Malborku przyjął zgłoszenie o pożarze piwnicy w budynku wielorodzinnym w miejscowości Kapustowo.

Zadysponowano 3 zastępy z JRG Malbork i zastęp z OSP Stogi. Po dojeździe zastępów do miejsca zdarzenia zastano pożar piwnicy w budynku wielorodzinnym o konstrukcji murowanej. Trzy osoby opuściły budynek przed przybyciem straży pożarnej.

Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz odłączeniu energii elektrycznej w budynku. Ratownicy podali jeden prąd wody na palące się materiały łatwopalne. Po zlokalizowaniu ugaszono pożar. Strażacy wprowadzili drugą rotę w celu przeszukania pomieszczeń przy użyciu kamery termowizyjnej - brak osób postronnych. Po przewietrzeniu pomieszczeń za pomocą wentylatora, ratownicy użyli urządzenia wielogazowego w celu sprawdzenia obecności tlenku węgla - brak zagrożenia. Po 51 min. zakończono działania, w których udział brały: 3 zastępy JRG Malbork w sile 8 ratowników oraz zastęp OSP Stogi w sile 5 ratowników.

 

 

 

 

Policjant po służbie zatrzymał kierowcę z sądowym zakazem.

W czwartek, 23 września br. wieczorem w miejscowości Nowy Staw, funkcjonariusz z Komendy Powiatowej Policji w Sztumie zajmujący się na co dzień profilaktyką społeczną, będąc w czasie wolnym od służby zatrzymał kierowcę posiadającego sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Mundurowy na jednej z ulic Nowego Stawu zauważył kierowcę osobowego Subaru, który posiadał sądowy zakaz prowadzeniu pojazdów mechanicznych. W momencie kiedy auto zjeżdżało z drogi i wjechało na parking, policjant podbiegł do samochodu i natychmiast kazał mężczyźnie zgasić silnik i wyjąć kluczyk ze stacyjki. Następnie powiadomił dyżurnego malborskiej policji. Po chwili na miejsce przyjechał patrol policji. Po sprawdzeniu 38-latka w policyjnej bazie okazało się, że posiada on sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, który obowiązuje do listopada 2023 roku. Mężczyzna został zatrzymany. Za złamanie zakazu sądowego prowadzenia pojazdów mechanicznych grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

 

 

 

 

Włamał się i ukradł broń.

W czwartek, 23 września br. malborscy policjanci zostali powiadomieni, że w nocy doszło do włamania do piwnicy jednego z budynków na terenie miasta, skąd sprawca ukradł pieniądze, elektronarzędzia oraz 2 jednostki broni myśliwskiej wraz z amunicją i broń pneumatyczną, tzw. „wiatrówkę”. Pokrzywdzeni wycenili straty na ponad 8 tys. zł. Sprawą natychmiast zajęli się kryminalni.

Dzięki szeroko zakrojonej pracy operacyjnej funkcjonariusze wytypowali i zatrzymali sprawcę, którym okazał się 39-letni mieszkaniec Malborka. Policjanci ustalili, że włamywacz „penetrując” piwnicę w poszukiwaniu łupów, znalazł klucze do szafy pancernej, w której znajdowała się broń wraz z amunicją i dokonał jej zaboru. Następnie część skradzionego mienia ukrył u swojego znajomego, a jedną z broni wraz z amunicją sprzedał innemu znajomemu. W toku dalszych czynności funkcjonariusze ustalili, gdzie się znajduje i odzyskali skradzione mienie. Jednocześnie do tej sprawy kryminalni zatrzymali 2 mężczyzn w wieku 43 i 46 lat, u których w trakcie

przeszukania ich miejsc zamieszkania mundurowi znaleźli ukryte łupy.

39-latek usłyszał zarzuty kradzieży z włamaniem oraz nielegalnego posiadania i handlu bronią palną. Śledczy ustalili, że mężczyzna dopuścił się tych przestępstw w warunkach recydywy. Na podstawie zebranego materiału dowodowego sąd zastosował wobec niego areszt śledczy na 3 miesiące.

Teraz grozi mu nawet do 15 lat więzienia. Pozostali 2 mężczyźni usłyszeli zarzuty paserstwa i nielegalnego posiadania broni, za co grozi im kara pozbawienia wolności do lat 8.

 

 

 

 

Bądźcie czujni – fałszywe SMS-y o kwarantannie.

Policja ostrzega przed wiadomościami SMS o nałożeniu kwarantanny. Wiadomość wygląda bardzo autentycznie, jest napisana dość poprawnie, chociaż bez polskich znaków. Nie ma w niej ani słowa o pieniądzach, ale na końcu jest link/adres do strony, który z pewnością ma umożliwić oszustom dostęp do naszych danych. To jest oszustwo!

Może to być próba wyłudzenia danych lub inne niebezpieczne działanie dotyczące naszych danych zawartych w telefonie. Policja prosi o ostrożność i nieklikanie w przesłany link.

Jednocześnie policjanci przypominają, że kwarantanna nakładana jest automatycznie przy przekroczeniu granicy lub na podstawie przeprowadzonego wcześniej wywiadu epidemiologicznego przez pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Inspekcja sanitarna nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron. Nie dajmy się nabrać!

Jak wygląda prawdziwy SMS po skierowaniu na kwarantannę? Po skierowaniu na kwarantannę osoba dostaje prawidłowy SMS o następującej treści: „Jesteś na kwarantannie. Masz ustawowy obowiązek używania aplikacji Kwarantanna domowa. Jest dostępna w Appstore i Google Play”.

 

 

 

 

Informację przekazali: Dyżurny SKKP Malbork oraz podkom. Katarzyna Marczyk, Wydział Prewencji KPP Malbork

Zdjęcia: KPP Malbork

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.