Wydanie nr 297/2021, Niedziela 24.10.2021
imieniny: pokaż (9 imion)Filip, Salomon, Marcin, Pamfilia, Boleczest, Marek, Antoni, Walentyna, Rafał
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Wieliczka i Malbork – śladami zabytków na liście UNESCO.

  • Wydanie nr 297/2021
  • 21 września 2021, 09:25
  • Muzeum Wieliczka
  • Wiadomości
Wieliczka i Malbork – śladami zabytków na liście UNESCO. fot. Muzeum Wieliczka
Plener Malarski Artystów Niepełnosprawnych „Wieliczka i Malbork – śladami zabytków na liście UNESCO” organizowany jest przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka we współpracy z Fundacją Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie, a w tym roku również z Muzeum Zamkowym w Malborku. Odbędzie się w okresie od 20 do 22 września br. w Wieliczce, Malborku i Kwidzynie.

 

Tym razem uczestnicy staną przed wyzwaniem, jak namalować ogromny i wspaniały zamek krzyżacki w Malborku, zaliczany do najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury obronno-rezydencyjnej w Europie. Przyjadą tu dlatego, że plenery organizowane są w ramach cyklu „Zabytki na liście UNESCO” - Zamek w Malborku został wpisany na tę listę w 1997 r. Dwa dni spędzą w Malborku (przyjeżdżają 20 września, malują 21 września), a w trzecim (22 września) pojadą do Kwidzynia i namalują znajdujący się tam zamek.

Udział w tegorocznym plenerze zgłosiło ponad 40 uczestników z różnych stron Polski m.in. z: Bytomia, Katowic, Krakowa, Krosna, Krzeszowic, Lublińca, Nowego Sącza, Piekar Śląskich, Pszczyny, Szczecina, Świątnik Górnych czy Włocławka.

 

 

 

Czym są dla osób z niepełnosprawnościami plenery malarskie? Przede wszystkim formą terapii, która pozwala się spełniać i realizować artystycznie, pomimo choroby i dolegliwości. Wnoszą do życia uczestników dużo radości, dają możliwość odwiedzania i poznawania ciekawych miejsc, dla wielu inaczej niedostępnych. Pomagają rozwijać talent pod okiem bardziej doświadczonych uczestników, są wspaniałą okazją do spotkań z osobami o podobnych problemach i nawiązywania nowych przyjaźni. Wiele osób uczestniczyło już w plenerach wielokrotnie, ale na każdym malarskim spotkaniu pojawiają się też nowe osoby chcące wspólnie tworzyć. Każdemu plenerowi towarzyszy wystawa prac, a możliwość zobaczenia swojego dzieła na wystawie jest niezapomnianym przeżyciem. Wiele prac powstałych w czasie wcześniejszych plenerów zostało też zgłoszonych do różnych konkursów zdobywając nagrody.

 

 

 

 

Plenery organizowane są od 1999 r. W ramach cyklu „Zabytki na liście UNESCO” uczestnicy malowali już: Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni oraz Zamek Żupny w Wieliczce, Stare Miasto w Krakowie i Zamościu, manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej, Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, drewniane kościoły południowej Małopolski w Binarowej i Sękowej, Halę Stulecia we Wrocławiu oraz cerkwie w Powroźniku, Owczarach, Kwiatoniu i Brunarach Wyżnych. Wyjechali też na Słowację, gdzie malowali zespół miejski Bardejowa oraz historyczne miasto Bańska Szczwnica i jego zabytki techniki. 

 

 

 

 

Prace powstałe w czasie tegorocznego pleneru będzie można oglądać na wystawie od października w Muzeum w Kopalni Soli w Wieliczce, a następnie w Muzeum Zamkowym w Malborku. Czym zaskoczą oglądających tym razem?

 

 

 

 

Informacja prasowa Muzeum Wieliczka


 

Muzeum Wieliczka
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.