Wydanie nr 23/2022, Niedziela 23.01.2022
imieniny: pokaż (7 imion)Emerencja, Ildefons, Jan, Klemens, Maria, Rajmund, Rajmunda
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Pożary i podsumowanie policyjnych działań – weekendowy raport malborskich służb mundurowych.

Pożary i podsumowanie policyjnych działań – weekendowy raport malborskich służb mundurowych. fot. OSP Stogi
Jak minął kolejny tydzień służbom ratunkowym w Malborku? Przekonajcie się, czytając poniższy raport.

 

W ostatnim tygodniu jednostki PSP i OSP z terenu powiatu malborskiego wyjeżdżały do 29 interwencji. Dotyczyły one m.in. usunięcia kokonów owadów błonkoskrzydłych, nadłamanych konarów drzew, powalonych drzew i plamy oleju oraz uruchomienia się czujki CO. Strażacy wyjeżdżali do 9 pożarów - traw, piwnicy, szopki, śmietników, barakowozu, samochodu oraz budynku inwentarskiego. Jedna interwencja dotyczyła dowozu osoby na szczepienie, otwarcia mieszkania, ujawnienia miejsca beczki z nieznaną substancją oraz pomocy w podniesieniu mężczyzny. Ratownicy obsłużyli miejsce wypadku drogowego oraz potrącenia mężczyzny jadącego hulajnogą, a także pomogli innym służbom. Jeden alarm okazał się fałszywy.

 

 

Kierownictwo Komendy Powiatowej Policji w Malborku w 100. rocznicę powołania Pomorskiej Policji Państwowej złożyło kwiaty pod obeliskiem. Mandaty za przekroczenie dozwolonej prędkości i za niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa - tak zakończyły się środowe działania malborskiej drogówki, których celem było zmniejszenie zagrożenia bezpieczeństwa z powodu nieprzestrzegania ograniczeń prędkości, nieprawidłowego wyprzedzania oraz ograniczenie zjawiska niekorzystania wbrew obowiązkowi z pasów bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów.

 

 

 

 

Pamięci tych, którzy odeszli.

Co roku, 24 lipca w rocznicę powołania Policji Państwowej policjanci w całym kraju uroczyście obchodzą swoje święto. W tym dniu szczególnie pamiętamy również o funkcjonariuszach, którzy już od nas odeszli. We wtorek, 27 lipca br. na Cmentarzu Komunalnym w Malborku Komendant Powiatowy Policji w Malborku, mł insp. Dariusz Zeler oraz I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Malborku, podinsp. Krzysztof Borkowski złożyli kwiaty przy obelisku upamiętniającym policjantów z powiatu malborskiego. Kierownictwo malborskiej komendy oddając honory przed obeliskiem, uczciło pamięć tych, którzy służyli Ojczyźnie.

 

 

 

 

Pożar piwnicy na Orzeszkowej w Malborku.

Do zdarzenia doszło we wtorek, 27 lipca w budynku wielorodzinnym w Malborku przy ul. Orzeszkowej 4. O godz. 03.59 dyżurny operacyjny stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Malborku przyjął zgłoszenie o pożarze. Zadysponowano pięć zastępów straży pożarnej. Po dojeździe do miejsca zdarzenia kierujący działaniami ratowniczymi stwierdził pożar piwnicy. Występowało bardzo duże zadymienie na klatce schodowej i częściowo w mieszkaniach.

Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozwinięciu bojowym i podaniu prądu wody z zewnątrz do pomieszczenia piwnicznego objętego pożarem. Ratownicy rozstawili drabinę mechaniczną i weszli do jednego z mieszkań na trzecim piętrze budynku. W mieszkaniu znajdowały się dwie osoby dorosłe (w tym kobieta z dusznością) oraz czworo dzieci. Strażacy monitorowali stan zdrowia poszkodowanej kobiety. W trakcie oddymiania klatki schodowej, ratownicy weszli do piwnicy i dogaszali pożar. Na miejsce zdarzenia przyjechał ZRM oraz Pogotowie Energetyczne, którego pracownicy odłączyli energię elektryczną w całym budynku. Ratownicy ewakuowali z klatki schodowej starszą kobietę, która samodzielnie opuściła mieszkanie i przekazali ją pod opiekę ZRM - kobieta po udzieleniu medycznych czynności ratunkowych przez ZRM pozostała na miejscu zdarzenia. Po ugaszeniu pożaru, ewakuowano poszkodowaną kobietę z trzeciego piętra. Udzielono jej kwalifikowanej pierwszej pomocy (tlenoterapia, wsparcie psychiczne). Na miejsce zdarzenia przyjechał drugi ZRM, który kobietę zabrał do szpitala. Z budynku sukcesywnie ewakuowano wszystkich mieszkańców - łącznie 26 osób, w tym 8 dzieci. Strażacy nie mieli dostępu do dwóch mieszkań w budynku. Dostali potwierdzenie informacji o braku lokatorów w jednym z zamkniętych mieszkań. Jeden z lokatorów udostępnił klucze do drugiego z zamkniętych mieszkań. Znaleziono w nim śpiącą lokatorkę, którą ewakuowano na zewnątrz budynku. Po oddymieniu wszystkich dostępnych mieszkań w budynku, skontrolowano obecność CO, - brak zagrożenia. Do miejsca zdarzenia przyjechał pracownik ciepłowni i zakręcił dopływ wody, która wyciekała z uszkodzonej instalacji w piwnicy. Pojawił się również administrator budynku, któremu przekazano miejsce zdarzenia. Lokatorzy mogli wrócić do  mieszkań. Po 2 h 23min. zakończono działania, w których udział brały 3 zastępy JRG Malbork w sile 8 ratowników i 2 zastępy OSP Stogi  w sile 8 ratowników.

(czytaj również https://tvmalbork.pl/aktualnosci/33793,malbork-poranna-akcja-strazakow-na-orzeszkowej)

 

 

 

 

Podsumowanie działań „Kaskadowy Pomiar Prędkości”.

W środę, 28 lipca br. malborscy policjanci brali udział w akcji związanej z pomiarem prędkości. Celem tych działań było zmniejszenie zagrożenia bezpieczeństwa z powodu nieprzestrzegania ograniczeń prędkości, nieprawidłowego wyprzedzania oraz ograniczenie zjawiska niekorzystania wbrew obowiązkowi z pasów bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów. Ponadto kierowcy po minięciu jednego patrolu mierzącego prędkość, na tej samej drodze napotykali następną kontrolę. Te działania kontrolno-prewencyjne spowodowały, że dzień przebiegł spokojnie, bez większych zdarzeń drogowych.

Mundurowi skontrolowali prawie 50 pojazdów. Policjanci ukarali mandatami karnymi 18 kierowców za przekroczenie dozwolonej prędkości. Ponadto w 3 przypadkach – na 2 kierujących i 1 pasażera, funkcjonariusze nałożyli mandaty karne za niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa.

 

 

 

 

Usunięcie powalonego drzewa.

W czwartek, 29 lipca br. o godz. 20.16 dyżurny operacyjny SKKP PSP w Malborku przyjął zgłoszenie o powalonym drzewie w Malborku przy ul. Orzeszkowej 2. Zadysponowano trzy zastępy straży pożarnej. Po dojeździe do miejsca zdarzenia kierujący działaniami ratowniczymi stwierdził powalone drzewo wysokości około 20 m na terenie osiedlowym. Drzewo przewróciło się wzdłuż zabudowań garażowych, uniemożliwiając dojazd do garaży. Kilka mniejszych konarów znalazło się na dachu jednego z garaży (brak uszkodzeń budynku). W bezpośrednim sąsiedztwie upadku drzewa znajdował się samochód osobowy (brak właściciela, nie stwierdzono uszkodzeń pojazdu). Nie było poszkodowanych osób.

Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz odcinaniu korony powalonego drzewa. Ratownicy weszli po jednym przęśle drabiny nasadkowej na dach garaży i usunęli konary. Na miejsce zdarzenia musiał przyjechać patrol policji ze względu na agresywne zachowanie jednego z obecnych mężczyzn względem ratownika OSP. Strażacy sukcesywnie odcinali konary drzewa, które później usunęli, umożliwiając dojazd do garaży i sąsiednich obiektów.  Po 1 h 34 min. zakończono działania, w których udział wziął zastęp JRG Malbork w sile 4 ratowników oraz 2 zastępy OSP Stogi w sile 8 ratowników.

 

 

 

 

Pożar budynku inwentarskiego w Lasowicach Wielkich.

W niedzielę, 1 sierpnia o godz. 09.18 dyżurny operacyjny SKKP PSP w Malborku przyjął zgłoszenie o pożarze budynku obory w miejscowości Lasowice Wielkie gm. Malbork. Zadysponowano łącznie sześć zastępów straży pożarnej.  Po dojeździe do miejsca zdarzenia kierujący działaniami ratowniczymi stwierdził pożar budynku gospodarczego o konstrukcji murowanej (dach dwuspadowy kryty dachówką ceramiczną) wraz z przybudówką konstrukcji murowanej (dach jednospadowy kryty papą). Budynek w całej kubaturze objęty był pożarem. Nie stwierdzono poszkodowanych osób. Nie występowało zagrożenie dla sąsiednich budynków. Zasilanie budynku w energię elektryczną z sąsiedniego budynku mieszkalnego odłączono przed przybyciem JOP.

Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozwinięciu bojowym i podaniu dwóch prądów wody z zewnątrz na palący się obiekt. Po dojeździe na miejsce zdarzenia kolejnych zastępów, ratownicy podali kolejny prąd wody w natarciu. Na miejsce zdarzenia przyjechał patrol policji. Zaopatrzenie wodne realizowane było przez dowożenie. Po zlokalizowaniu pożaru, rozstawiono drabinę mechaniczną i strażacy dogaszali elementy konstrukcji dachu oraz przepalonego stropu z kosza drabiny. Ratownicy usunęli tlące się elementy stropu przy użyciu bosaka. Po ugaszeniu pożaru, przeprowadzona została kontrola obiektu kamerą termowizyjną - nie stwierdzono zagrożenia pożarowego. Poinformowano właścicieli obiektu o konieczności zabezpieczenia obiektu przez dostępem osób postronnych. Po pisemnym przekazaniu miejsca zdarzenia, po 2 h 53 min. zakończono działania, w których udział brały 3 zastępy JRG Malbork w sile 8 ratowników, 2 zastępy OSP Stogi w sile 8 ratowników oraz zastęp OSP Szawałd w sile 4 ratowników.

 

 

 

 

Informację przekazali: Dyżurny SKKP Malbork oraz asp. Sylwia Kowalewska, oficer prasowy KPP Malbork

Zdjęcia: FB OSP Stogi

Piotr Wąsowicz
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.