Wydanie nr 32/2023, Środa 1.02.2023
imieniny: pokaż (10 imion)Brygida, Winand, Winanda, Seweryn, Żegota, Zybert, Zybracht, Zybart, Zygbert, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Śmiertelne wypadki w Gronajnach i Mleczewie – raport sztumskich służb mundurowych.

Śmiertelne wypadki w Gronajnach i Mleczewie – raport sztumskich służb… fot. KPP Sztum
W ostatnim tygodniu funkcjonariusze straży pożarnej i policji z powiatu sztumskiego wyjeżdżali do kilkunastu interwencji, o czym mogą się państwo przekonać czytając poniższy raport.

 

W poniedziałek, 19 lipca br. o godzinie 17.50 zastępy skierowano do Starego Targu, gdzie w jednym z budynków zalana została piwnica. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez prawidłowe ustawienie samochodów pożarniczych oraz odłączeniu prądu do budynku. Ratownicy za pomocą pompy szlamowej i pompy elektrycznej wypompowali wodę z piwnicy do pobliskiego rowu. Ratownicy zeszli do piwnicy przy pomocy drabiny nasadkowej (jedno przęsło) z urządzeniami pomiarowymi (detektor prądu hot-stick, miernik wielogazowy), w celu oszacowania zniszczeń. W budynku na wewnętrznych ścianach nośnych pojawiły się duże pęknięcia. Były one przyczyną częściowego zawalenia się stropu piwnicy i uszkodzonego fundamentu. Powstało realne zagrożenie zawalenia się budynku. Ewakuowano wszystkich mieszkańców (10 osób, w tym 4 dzieci). Zapewniono im pobyt w świetlicy miejskiej, z którego nie skorzystali. Wybrali oni alternatywę tymczasowego pobytu u swoich rodzin. Powiadomiono nadzór budowlany. Budynek został zabezpieczony i otaśmowany. Miejsce działań przekazano właścicielowi z zaleceniem nadzoru i niedopuszczania osób trzecich do chwili uzyskania pozytywnej opinii z ekspertyzy przeprowadzonej przez nadzór budowlany.    

O godzinie 18.08 zastęp pojechał do miejscowości Postolin, gdzie silny wiatr złamał konar drzewa na wysokości około 7 m, który zwisał nad drogą. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodów pożarniczych. Ratownicy z kosza wysięgnika pocięli drzewo na mniejsze kawałki przy pomocy pilarki i usunęli na pobocze.


 

 

 

Prowadził bez prawka i aktualnych badań technicznych.

W poniedziałek, 19 lipca br. policjanci Ogniwa Patrolowo - Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Sztumie patrolując ulice miasta, zauważyli kierującego osobowym Citroenem, który najprawdopodobniej nie posiada uprawnień do kierowania. Pojazd zatrzymano do kontroli. Przypuszczenia funkcjonariuszy potwierdziły się. Po sprawdzeniu mężczyzny w policyjnej bazie okazało się, że nie posiada on uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. W trakcie dalszej kontroli okazało się, że osobowy Citroen nie posiadał aktualnych badań technicznych.

Za kierowanie pojazdem bez uprawnień 33-letni mieszkaniec Sztumu został ukarany wysokim mandatem karnym.

 

 

 

 

O bezpieczeństwie podczas wakacji.

W środę, 21 lipca br. policjant ds. Profilaktyki Komendy Powiatowej Policji w Sztumie odwiedził uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dzierzgoniu. W ramach działań profilaktycznych pn. ,,Kręci mnie bezpieczeństwo", tematem spotkania były rozmowy o bezpiecznych zachowaniach na drodze, prawidłowym przechodzeniu przez jezdnię, a także o konieczności noszenia elementów odblaskowych na ubraniach, zwłaszcza po zmroku. W celu zrozumienia przepisów ruchu drogowego, zajęcia z uczestnikami przeprowadzone były przy wykorzystaniu mobilnego miasteczka ruchu drogowego wraz ze znakami drogowymi, które pełniło funkcję edukacyjną. Funkcjonariusz podkreślali jak istotne jest przestrzeganie przepisów oraz dbanie o swoje bezpieczeństwo w ruchu pieszym i drogowym. Wszyscy uczestnicy spotkania mieli okazję założyć alkogogle oraz narkogogle i zobaczyć, jak ich organizm reaguje na alkohol czy środki odurzające.

 

 

 

 

W czwartek, 22 lipca br. o godzinie 06.05 zastęp zadysponowano do miejscowości Mikołajki Pomorskie, gdzie na ulicy Dworcowej znajdowała się plama oleju. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez prawidłowe ustawienie samochodu pożarniczego oraz kierowanie ruchem. Po dokonaniu sorpcji oleju z jezdni i usunięciu zagrożenia, zakończono działania.

O godzinie 14.44 zastęp pojechał do Sztumu na Osiedle Parkowe do usunięcia gniazda owadów błonkoskrzydłych. Po sprawdzeniu mieszkania, owadów nie stwierdzono.

 

 

 

 

W piątek, 23 lipca br. o godzinie 14.58 zastępy skierowano do miejscowości Mleczewo, gdzie palił się dach jednego z budynków. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez prawidłowe ustawienie samochodów z włączoną sygnalizacją świetlną.  Podali jeden prąd wody W-52 w natarciu na podbitkę dachową z zewnątrz budynku. Ratownicy weszli na poddasze budynku w aparatach OUO w celu lokalizacji ogniska pożaru. Rozstawili SH-21 celem dotarcia do pożaru ukrytego. W celu zrobienia dostępu do ogniska pożaru, rozebrali 2m2 dachu (eternitu). Po zlokalizowaniu i dogaszeniu zarzewi ogni, strażacy sprawdzili kamerą termowizyjną - brak zagrożenia.

O godzinie 16.48 zastępy zadysponowano do Dzierzgonia na ulicę Wojska Polskiego, gdzie doszło do kolizji drogowej. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie pojazdu z włączonymi sygnałami świetlnymi. Poszkodowany wysiadł samodzielnie z pojazdu i usiadł na pobliskiej ławce. Ratownicy podjęli badanie urazowe i stwierdzili: uraz głowy (założyli opatrunek), uraz kończyny górnej lewej (założyli opatrunek w okolicy przedramienia) oraz uraz kończyny dolnej lewej (założyli opatrunek w okolicy podudzia). Poszkodowany wydolny krążeniowo - oddechowy. Na miejsce przyjechał ZRM, jednak po jakimś czasie poszkodowany odmówił dalszej pomocy medycznej.

 

 

 

 

W sobotę, 24 lipca br. o godzinie 20.13 zastępy skierowano do miejscowości Gronajny, gdzie doszło do wypadku drogowego. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez prawidłowe ustawienie samochodów pożarniczych. Na miejsce przyjechał ZRM. Strażacy otworzyli przednie i tylne drzwi od strony kierowcy. Pasażer siedzący z tyłu pojazdu miał objawy nagłego zatrzymania krążenia i natychmiast go ewakuowano. Odsunięto w tym celu fotel kierowcy, by uwolnić nogi i ewakuować z pojazdu na noszach typu deska. Poszkodowani zostali przekazani ZRM. Lekarz odstąpił od działań medycznych u zakleszczonego pasażera z przodu oraz stwierdził zgon u pasażera ewakuowanego z pojazdu. Kierowca był przytomny z urazami kończyn dolnych i miednicy pod opieką ZRM. Na miejsce przyjechał drugi ZRM oraz zastęp OSP Gościszewo. Strażacy pomogli w transporcie poszkodowanego kierowcy do karetki. Po dokonaniu sorpcji płynów eksploatacyjnych z jezdni, miejsce zdarzenia zostało przekazane policji. Na miejsce zdarzenia przyjechał prokurator. Na jego polecenie usunięto za pomocą narzędzi hydraulicznych drzwi i wydobyto ciała.

 

 

 

 

Śmiertelny wypadek w Gronajnach.

W sobotę, 24 lipca br. wieczorem na drodze powiatowej niedaleko miejscowości Gronajny doszło do wypadku drogowego. Samochód osobowy uderzył w drzewo. Autem podróżowało trzech mężczyzn. Śmierć na miejscu poniosło dwóch pasażerów. Kierujący osobowym Peugeotem, 31-letni mieszkaniec gm. Sztum z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala.

Ze wstępnych ustaleń pracujących na miejscu zdarzenia policjantów wynika, że kierujący samochodem osobowym nie dostosował prędkości do panujących warunków na drodze, w wyniku czego zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Śmierć na miejscu poniosło dwóch pasażerów: 50-letni mieszkaniec gm. Sztum oraz 30-letni mieszkaniec Sztumu.

Na odcinku drogi, na którym doszło do wypadku, pracował prokurator oraz policjanci z ruchu drogowego i grupy dochodzeniowo-śledczej. Technik kryminalistyki wykonał zdjęcia oraz zabezpieczył ślady. Obecnie trwa wyjaśnianie wszelkich okoliczności tego zdarzenia.

 

 

 

 

W niedzielę, 25 lipca br. o godzinie 18.51 zastęp skierowano do Dzierzgonia na ulicę Żurawią do usunięcia gniazda owadów błonkoskrzydłych. Ratownik w ubraniu pszczelarskim zebrał owady wraz z kokonem do rojnicy.

O godzinie 21.33 zastępy zadysponowano do Sztumu, gdzie na ulicy Reja palił się samochód. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez prawidłowe ustawienie samochodów z włączoną sygnalizacją świetlną oraz podaniu jednego prądu wody W-25 z szybkiego natarcia na palący się samochód. Po ugaszeniu, na miejsce przyszedł właściciel pojazdu. Ratownicy wyjęli akumulator i przekazali pojazd właścicielowi.

O godzinie 22.06 zastępy pojechały do miejscowości Mleczewo, gdzie doszło do potrącenia pieszego przez pociąg. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez prawidłowe ustawienie samochodów pożarniczych oraz oświetleniu terenu. Ratownicy wraz z zespołem ZRM odnaleźli osobę poszkodowaną. Poszkodowaną okazała się kobieta, która leżała na wiadukcie kolejowym. Około godziny 22.32 lekarz stwierdził jej zgon. Ratownicy odgrodzili miejsce taśmą oraz zrobili oświetlenie terenu. Na miejsce przyjechał oficer z KP PSP Sztum oraz prokurator.

PKP IC podstawił drugi skład. Strażacy oświetlili punkt przesiadkowy do podstawionego składu oraz pomogli około 300 pasażerom w przesiadce. Ruch pociągów na czas trwania akcji został wyłączony przez ochronę kolei.


 

 

 

Informację przekazał: mł. ogn. Piotr Spiżewski, Starszy Technik Wydział Operacyjno-Kontrolno-Rozpoznawczy KP PSP Sztum oraz st. sierż. Paweł Łyko, oficer prasowy KPP Sztum

Zdjęcia: KPP Sztum

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Jan
Jan 26.07.2021, 19:50
"Podali jeden prąd wody W-52 w natarciu na podbitkę dachową z zewnątrz budynku. Ratownicy weszli na poddasze budynku w aparatach OUO w celu lokalizacji ogniska pożaru. Rozstawili SH-21"

Nie każdy jest strażakiem i nie musi znać tego redakcyjnego bełkotu.


KAT.
KAT. 26.07.2021, 15:52
Licznik auta w wypadku przed mostkiem nad Kanałem Juranda w Gronajnach zatrzymał się na cyfrze 137 km/h. Auto jechało od strony Gronajna w kierunku Malborka. Asfalt kończy się ok. 80 m przed drzewem, w które uderzyło auto. Dalej jest już dziurawy bruk i żwirowe, dziurawe pobocze. Szkoda ludzi, ale braku rozumu nie zastąpi pancerna karoseria.