Wydanie nr 37/2023, Poniedziałek 6.02.2023
imieniny: pokaż (6 imion)Dorota, Leon, Paweł, Leona, Amanda, Zdziewit
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Pożar stolarni w miejscowości Nowiec – raport sztumskich służb mundurowych.

Pożar stolarni w miejscowości Nowiec – raport sztumskich służb mundurowych. fot. KP PSP Sztum
W ostatnich dwóch tygodniach funkcjonariusze straży pożarnej i policji z powiatu sztumskiego wyjeżdżali do kilkunastu interwencji, o czym mogą się państwo przekonać czytając poniższy raport.

 

We wtorek, 22 czerwca br. o godzinie 02.38 jedenaście zastępów skierowano do miejscowości Nowiec, gdzie palił się budynek stolarni. Budynek murowany, o wymiarach 10 m x 20 m, dach budynku konstrukcji drewnianej kryty blachą trapezową ocynkowaną. Na części dachu widoczne były płomienie wydobywające się na zewnątrz i dym. Część ognia była jeszcze pod poszyciem. Brak osób poszkodowanych.  Właściciel stolarni oraz patrol policji obecni na miejscu zdarzenia. Prąd w budynku odłączony został przed przybyciem JOP przez właściciela.

Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodu gaśniczego z włączoną sygnalizacją świetlną. Ratownicy sprawili linię główną, dwie gaśnicze i podali dwa prądy wody W-52 w natarciu na palący się dach. Na miejsce dojechały kolejne zastępy, które podały dwa kolejne prądy gaśnicze w natarciu na palący się dach oraz przez okno na magazynek lakierów (wprowadzenie roty do środka budynku w sprzęcie OUO). Na miejsce dojeżdżały kolejne zastępy. Woda do gaszenia pożaru dowożona była z miejscowości Dzierzgoń. Strażacy wycofali rotę z budynku, ponieważ groziło niebezpieczeństwo zawalenia się konstrukcji dachowej. Wykonali zasilanie z hydrantu oddalonego o około 200 m od miejsca pożaru. Ratownicy rozpoczęli w międzyczasie prace rozbiórkowe z użyciem ładowarki właściciela oraz sukcesywnie przelewali wodą, m.in. z kosza drabiny materiały, które uległy spaleniu i wynosili je z obiektu. Po ugaszeniu pożaru, przekazano miejsce zdarzenia właścicielowi. Na miejscu pozostał zastęp z OSP Dzierzgoń, który sprawdzał całe pogorzelisko kamerą termowizyjną. Ponownie przelano teren pogorzeliska wodą. Na tym zakończono działania.

 

 

 

 

O godzinie 15.43 jeden zastęp pojechał do miejscowości Szropy, gdzie w jednym z budynków jednorodzinnych rodzina podejrzewała, że w środku przebywa wujek, którego nie widać od kilku dni. Słychać było włączony telewizor. Odczuwalny był nieprzyjemny zapach oraz widoczne zbierające się muchy. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodu pożarniczego z włączoną sygnalizacją świetlną oraz sprawieniu drabiny nasadkowej i sprawdzeniu mieszkania z zewnątrz przez okno. Nie zauważono poszkodowanego. Na miejsce zdarzenia dojechał patrol policji. Na ich polecenie wyważono drzwi wejściowe. Po wejściu do mieszkania okazało się, że na łóżku znajduje się mężczyzna bez oznak życiowych. Ciało w widocznym rozkładzie. Dalsze działania prowadziła policja.

O godzinie 15.59 dwa zastępy zadysponowano do Sztumu na ulicę Lipową, gdzie na drodze powiatowej znajdowała się plama oleju o powierzchni 40 m². Działania ratowników polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodu pożarniczego oraz posypaniu sorbentem plamy oleju.

O godzinie 16.26 zastęp pojechał do Szpitalnej Wsi, gdzie kokon szerszeni wielkości pięści znajdował się w garażu znajdującym się około 25 m od budynku mieszkalnego. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie pojazdu z włączonymi sygnałami świetlnymi i oznakowali oraz zabezpieczyli strefę, w której przebywały owady. Właścicielka została poinformowana o zakazie zbliżania się do gniazda na odległość mniejszą niż 20 m, do czasu usunięcia przez wyspecjalizowaną firmę.

 

 

 

 

W środę, 23 czerwca br. o godzinie 09.48 dwa zastępy skierowano do Sztumskiej Wsi, gdzie na drodze powiatowej leżała zerwana linia telefoniczna. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodu pożarniczego z włączoną sygnalizacją świetlną. Zmierzyli detektorem napięcia linii telefonicznej - brak napięcia. Na koniec zwinęli linię na pobocze przy słupie. Brak informacji odnośnie firmy telekomunikacyjnej.

W czwartek, 24 czerwca br. o godzinie 14.37 dwa zastępy zadysponowano do miejscowości Gronajny, gdzie silny wiatr złamał konar drzewa, który wisi nad drogą na wysokości około 10 m. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodów pożarniczych. Wstrzymali ruch na drodze na czas pracy wysięgnika. Ratownicy z kosza wysięgnika usunęli nadłamany konar przy pomocy pilarki spalinowej (całego drzewa nie wycinali). Na koniec wznowiono ruch na drodze.

O godzinie 16.32 zastęp pojechał do Sztumskiej Wsi, gdzie na drodze powiatowej na odcinku około 200 m zalegało błoto. Ratownicy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodu pożarniczego z włączoną sygnalizacją świetlną. Na miejsce przyjechał patrol policji. Strażacy zmyli nawierzchnię drogi z zalegającego błota przy użyciu szybkiego natarcia.

 

 

 

 

W piątek, 25 czerwca br. o godzinie 06.24 pięć zastępów skierowano do Starego Dzierzgonia, gdzie  na drodze wojewódzkiej nr 519 doszło do zderzenia samochodu osobowego z ciężarowym z przyczepą. Samochód ciężarowy znajdował się w rowie, a osobowy stał na jednym pasie drogi. Jedna osoba poszkodowana – kierowca osobówki, nieprzytomny w pojeździe, bez oznak życia (brak oddechu oraz krążenia - zakleszczony). Kierującemu samochodem ciężarowym nic nie było. Policja obecna na miejscu zdarzenia.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodu pożarniczego z włączoną sygnalizacją świetlną. Na miejsce zdarzenia przyjechał ZRM, którego lekarz potwierdził zgon osoby poszkodowanej. Ratownicy odłączyli akumulator w pojeździe. Na miejsce zdarzenia dojechały kolejne zastępy straży pożarnej, patrole policji oraz prokurator. Po wykonaniu oględzin, na polecenie prokuratora wydobyto ciało z wraku. Strażacy pomogli w załadunku samochodu na lawetę, dokonali sorpcji płynów eksploatacyjnych oraz uprzątnęli jezdnię i ją udrożnili. Po przekazaniu pojazdów prokuratorowi, zakończyli działania.

(czytaj na https://tvsztum.pl/aktualnosci/33589,dw519-po-zderzeniu-osobowki-z-ciezarowka-smierc-po )

 

 

 

 

Rośnie bilans zatrzymanych pijanych kierowców i rowerzystów.

W miniony weekend sztumscy policjanci ruchu drogowego po raz kolejny prowadzili wzmożone działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drodze. Szczególną uwagę funkcjonariusze zwracali na prędkość, trzeźwość oraz stan techniczny pojazdów. Policjanci zatrzymali kierującego pod wpływem alkoholu oraz kierującego pod wpływem środków odurzających. Ponadto mundurowi zatrzymali do kontroli kierującego osobowym Audi, który znacznie przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. Jak ustalili policjanci, mężczyzna jechał w Czerninie z prędkością 118 km/h i za rażące przekroczenie prędkości stracił uprawnienia do kierowania na 3 miesiące. Ponadto został on ukarany mandatem za to wykroczenie drogowe i na jego konto trafiło 10 punktów karnych.

 

Od początku tylko tego roku z uprawnieniami do kierowania na 3 miesiące pożegnało się 23 kierujących. Po raz kolejny mundurowi mieli dużo pracy z pijanymi rowerzystami W miniony weekend zatrzymano 3 pijanych cyklistów, co daje łącznie 44 pijanych rowerzystów zatrzymanych od początku bieżącego roku.

 

 

 

 

Po raz kolejny policja apeluje o rozwagę na drodze i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Przypominają, że jazda w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających to przestępstwo zagrożone karą do 2 pozbawienia wolności i utratą uprawnień do kierowania.

 

 

 

 

Informację przekazał: mł. ogn. Piotr Spiżewski, Starszy Technik Wydział Operacyjno-Kontrolno-Rozpoznawczy KP PSP Sztum oraz st. sierż. Paweł Łyko, oficer prasowy KPP Sztum

Zdjęcia: KP PSP Sztum

 

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.