Wydanie nr 344/2022, Sobota 10.12.2022
imieniny: pokaż (9 imion)Polidor, Brajan Daniel, Judyta, Maria, Andrzej, Julia, Switun, Unierad, Unirad
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Gmina Miłoradz. Trwa testowanie nowej stacji uzdatniania wody.

  • Wydanie nr 344/2022
  • 17 czerwca 2021, 09:16
  • UG Miłoradz
  • Wiadomości
Gmina Miłoradz. Trwa testowanie nowej stacji uzdatniania wody. fot. UG Miłoradz
Zakończyła się budowa stacji uzdatniania wody w Miłoradzu. Przeprowadzony został już pierwszy odbiór techniczny inwestycji, dzięki której do domów mieszkańców gminy Miłoradz będzie trafiała woda spełniająca wszystkie parametry sanitarne.

 

W ramach inwestycji wartej ponad 2 miliony złotych przy ulicy Głównej, w miejscu dawnej hydroforni, powstała stacja uzdatniania wody oraz dwa zbiorniki retencyjne. W obiekcie zastosowane zostały nowoczesne systemy filtrujące i elektroniczne systemy sterowania, co pozwala na kompleksową i sprawną obsługę stacji uzdatniania. Woda jest już dostarczana do mieszkańców Miłoradza, Pogorzałej Wsi, Mątów Wielkich i Mątów Małych, a także Kraśniewa w gminie wiejskiej Malbork.

- Budowa stacji uzdatniania wody była dla mnie jedną z priorytetowych inwestycji, bo dotychczasowa jakość wody znacznie odbiegała od oczekiwań mieszkańców - mówi Arkadiusz Skorek, wójt gminy Miłoradz. - To bardzo kosztowne przedsięwzięcie, którego nie bylibyśmy w stanie sfinansować z własnego budżetu, dlatego wspólnie z pracownikami Urzędu Gminy czyniliśmy wszystko, by pozyskać środki zewnętrzne na sfinansowanie zadania. Udało się nam to, ale na tym nie poprzestajemy. Cały czas będziemy szukali środków na wymianę rur instalacji wodociągowej na terenie gminy i na bieżąco będziemy dbać o hydrofornie, dostarczające wodę do mieszkańców pozostałych sołectw.

 

 

 

 

Nowa stacja jest w stanie wyprodukować w ciągu godziny niemal trzy razy więcej wody niż obecnie. Z dotychczasowych 48 metrów sześciennych na godzinę produkcja wzrosła do 130 metrów sześciennych na godzinę. Woda będzie dostarczana do ponad 2100 mieszkańców gminy Miłoradz.

- Jesteśmy na etapie testowania stacji uzdatniania, sprawdzania, czy wszystko poprawnie funkcjonuje - mówi Dominika Wróbel, dyrektor Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Miłoradzu. - Najważniejsze jest to, że woda spełnia wszelkie normy sanitarne i będzie dostarczana do kranów pod większym ciśnieniem, co również było u nas wcześniej rzadkością.

 

 

 

 

Inwestycję udało się zrealizować, dzięki pozyskaniu przez samorząd gminy Miłoradz dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach złożonego projektu pn. „Rozbudowa stacji uzdatniania wody w Miłoradzu” i konkursu pt. „Adaptacja do zmian klimatu oraz ograniczenie skutków zagrożeń środowiska”, a także w ramach konkursu "Gospodarka wodno-ściekowa" Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego finansowanego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

 

 

 

 

Informacja prasowa Urzędu Gminy Miłoradz

 

UG Miłoradz
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.