Wydanie nr 90/2023, Piątek 31.03.2023
imieniny: pokaż (8 imion)Gwido, Beniamin, Kornelia, Dobromira, Balbina, Amos, Achacjusz, Achacy
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Komunikat „Zespołu ds. rekomendacji programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego” w sprawie nieuprawnionych realizacji programów rekomendowanych.

W ostatnich miesiącach do Systemu rekomendacji docierają niepokojące sygnały z samorządów lokalnych oraz placówek edukacyjnych, dotyczące szkoleń lub realizacji programów profilaktycznych, których oferenci w sposób nieuzasadniony i nieuprawniony powołują się na System rekomendacji programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego. Tym samym, osoby decydujące o przeznaczeniu środków publicznych na działania profilaktyczne są wprowadzane w błąd. Zespół ds. rekomendacji programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego w związku z tym pragnie przekazać informacje, które pozwolą na uniknięcie niejasności.

 

Pełna i aktualna lista programów rekomendowanych znajduje się na stronie https://www.programyrekomendowane.pl/ oraz na stronach Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W chwili obecnej znajduje się na niej 25 programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego. Inne listy programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego nie są związane z Systemem rekomendacji, tak więc powoływanie się na rekomendacje instytucji tworzących System rekomendacji, tj. Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Ośrodka Rozwoju Edukacji, Instytutu Psychiatrii i Neurologii, jest nadużyciem i wprowadzaniem w błąd.

 

 

 

 

Na stronie https://www.programyrekomendowane.pl/ znajdą Państwo przy opisie programów charakterystykę grupy docelowej (wiek odbiorców), a także standardy realizacji programu, czyli wymagania dotyczące przygotowania realizatora, warunków realizacji, liczby godzin zajęć zaplanowanych dla uczestników (w tym dla rodziców, jeżeli taki moduł jest zakładany). Odstępstwa od tych standardów powinny być zgłaszane do podmiotów opiekujących się danym programem, ponieważ mogą wskazywać na to, że oferowany program w rzeczywistości nie jest programem rekomendowanym lub oferta narusza przepisy autorskich praw majątkowych.

 

 

 

 

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości (choćby odnośnie do wysokości stawek finansowych za realizację) zachęcamy do kontaktu z podmiotami odpowiedzialnymi za wdrażanie danego programu. Dane kontaktowe zamieszczone są przy opisie danego programu na stronie https://www.programyrekomendowane.pl/ na podstronie pn. Dane kontaktowe.

 

 

 

 

Zalecamy sprawdzenie w szczególności:

 Czy podmiot składający ofertę lub wskazani przez niego trenerzy mają uprawnienia, potwierdzone odpowiednim zaświadczeniem, do prowadzenia szkoleń przygotowujących nowych realizatorów programu np. nauczycieli?

 Czy podmiot składający ofertę lub wskazani przez niego realizatorzy mają uprawnienia, potwierdzone odpowiednim zaświadczeniem, do prowadzenia programu w grupie docelowej np. wśród uczniów?

 Czy opis złożony w ofercie (np. liczba godzin szkolenia, liczba zajęć) jest zgodny ze standardami realizacji programu, który uzyskał rekomendację?

 Czy podmiot nie nadużywa nazwy programu rekomendowanego i jego statusu, modyfikując w jakiś sposób zakładaną formę realizacji (np. zmieniając grupę wiekową, proponując realizatora zewnętrznego mimo, że program powinien być realizowany przez nauczyciela z danej placówki albo proponując program z obszaru profilaktyki selektywnej jako program profilaktyki uniwersalnej)?

 

 

 

 

Nieuzasadnione powoływanie się na System rekomendacji programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego, na rekomendacje instytucji tworzących system oraz oferowanie programu rekomendowanego z naruszeniem standardów jego realizacji, powinny być zgłaszane zarówno do podmiotów opiekujących się danym programem, jak i do poszczególnych instytucji odpowiedzialnych za funkcjonowanie Systemu rekomendacji. Dzięki Państwa współpracy możemy wyeliminować działalność nieuczciwych podmiotów, która szkodzi skuteczności oddziaływań profilaktycznych, racjonalności wydatkowania środków publicznych oraz dobremu imieniu Autorów i uprawnionych realizatorów programów rekomendowanych.

 

 

 

 

Pismo podpisali członkowie „Zespołu ds. rekomendacji programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego”: Anna Borucka, Katarzyna Dąbrowska, Robert Frączek, Bartosz Kehl, Dorota Macander, Agnieszka Pisarska, Anna Radomska, Elżbieta Stawecka i Jolanta Terlikowska.

 

 

 

 

Informację przekazała: Sylwia Grabowska, Wydział Edukacji, Starostwo Powiatowe Malbork

Starostwo Powiatowe w Malborku
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Malbork


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.