Wydanie nr 226/2022, Niedziela 14.08.2022
imieniny: pokaż (10 imion)Alfred, Euzebiusz, Atanazja, Kalikst, Dobrowoj, Maksymilian, Dobrowoja, Machabeusz, Ursycyn, Majnard
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

#JestTyleDoOdkrycia – pomorskie atrakcje wyróżnione na interaktywnej mapie National Geographic.

  • Wydanie nr 226/2022
  • 29 kwietnia 2021, 13:06
  • Agnieszka Jarecka, Flywheel
  • Wiadomości
#JestTyleDoOdkrycia – pomorskie atrakcje wyróżnione na interaktywnej mapie National Geographic. fot. Agnieszka Jarecka, Flywheel
Zamek w Łapalicach i zabytkowy most w Tczewie zostały wyróżnione przez kanał National Geographic na interaktywnej mapie Polski #JestTyleDoOdkrycia. Mapa stworzona z pomocą ekspertów, podróżników i lokalnych odkrywców wskazuje lokalizacje zaskakujących i często nieoczywistych punktów wartych odwiedzenia. Zobacz, co czeka do odkrycia tuż za rogiem.

 

Badania przeprowadzone przez kanał National Geographic Polska „Jak odkrywamy” wskazują, że odkrywanie jest ważną częścią życia dla 81% Polaków. Okazuje się też, że pomimo powszechnego zamiłowania do egzotycznych akcentów, nasze dwa ulubione obszary odkryć to nowe miejsca w Polsce (39%) i środowisko naturalne (33%).

 

 

 

 

Interaktywna mapa Polski powstała w ramach akcji #JestTyleDoOdkrycia kanału National Geographic, który wspólnie z ekspertami, odkrywcami i podróżnikami wyselekcjonował i dokładnie oznaczył lokalizacje, stanowiące często ukryte atrakcje spoza utartych szlaków turystycznych na terenie naszego kraju. Wśród nich znalazły się też „perełki” z Pomorza. Wśród wyróżnionych z naszej okolicy znalazł się m.in. zamek w Łapalicach i zabytkowy most w Tczewie.

 

 

 

 

Zakątki Polski czekają na odkrycie.

Zamek w Łapalicach to niedokończona wizja gdańskiego rzeźbiarza. Jego budowa rozpoczęła się w latach 80. Zamek miał być imponujących rozmiarów. Miał mieć ponad 5 tys. m² powierzchni, 52 pomieszczenia, 12 wieżyczek, basen i olbrzymią salę balową. Trudno uwierzyć, że budynek tej skali był planowany na dom mieszkalny. Zamek, oprócz rozmiarów, wyróżnia też pokrętna symbolika - np. ilość wież nawiązuje do 12 apostołów. Niestety budowę wstrzymano ze względu na samowolę budowlaną. Zamek nigdy nie został dokończony, ale wydaje się, że właśnie jego surowy charakter przyciąga do niego zwiedzających.

 

 

 

 

Most drogowo - kolejowy w Tczewie pochodzi z XIX w. i wykonany jest z żelaza. Mierzy 837 m. W chwili powstania był najdłuższym mostem europejskim i jednym z czołówki światowej. Historia nie była dla mostu łaskawa. Przez wiele lat niszczał i nie inwestowano w jego konserwację. W 2015 r. wreszcie zaczęto jego remont, jednak reparacje wywołały wiele kontrowersji i do dziś nie udało się ich zakończyć w planowanym zakresie.

 

 


 

Więcej inspiracji do eksplorowania każdego zakątka Polski czeka na stronie jesttyledoodkrycia.pl. Interaktywna mapa umożliwia również oznaczanie własnych odkryć.


 


 

Informacja i zdjęcia: Agnieszka Jarecka, Flywheel

Agnieszka Jarecka, Flywheel
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.