Wydanie nr 213/2021, Niedziela 1.08.2021
imieniny: pokaż (9 imion)Alfons, Justyn, Nadzieja, Piotr, Brodzisław, Rudolf, Rudolfina, Konrad, Rudolfa
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Zakwitły krokusy upamiętniające najmłodsze ofiary Holokaustu.

  • Wydanie nr 213/2021
  • 19 kwietnia 2021, 09:10
  • ZSP3 Malbork
  • Wiadomości
Malbork. Zakwitły krokusy upamiętniające najmłodsze ofiary Holokaustu. fot. ZSP3 Malbork
W zeszłym roku w listopadzie grupka uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Malborku wraz z nauczycielami posadziła na terenie szkoły cebulki krokusów w ramach Projektu Krokus, które mają upamiętniać najmłodsze ofiary Holokaustu. Wraz z nadejściem wiosny żółte krokusy zakwitły.

 

12 listopada 2020 r. grupka uczniów z klas drugich Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Malborku: Zakrzewska Weronika,  Łaszewska Amelia, Abramowicz Daria, Jędrzejczak Natalia, Leszczyńska Wiktoria, Romanowski Szymon, Damps Oskar, Gaysul Artem i Marczuk Mateusz pod opieką nauczycielek historii - Elżbiety Ślązak i Iwony Krauze posadziła cebulki krokusów, które właśnie zakwitły. Cebulki zakwitając wczesną wiosną przypominają półtora miliona żydowskich dzieci oraz dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie Holokaustu.

 

 

 

 

Projekt Krokus został zainicjowany przez Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holokauście - Holocaust Education Trust Ireland, natomiast  polskim koordynatorem Projektu jest od wielu lat Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie. Co roku rośnie liczba uczestników tego niezwykłego przedsięwzięcia. W ramach projektu organizatorzy przekazują szkołom cebulki żółtych krokusów, które uczniowie sadzą jesienią w okolicach szkoły. Kwiaty zakwitają na początku wiosny. Żółte krokusy upamiętniają dzieci – ofiary Holokaustu, a każdy z krokusów jest symbolem maleńkiego życia. Kolor kwiatów przypomina także żółte gwiazdy Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu okupowanych przez nazistowskie Niemcy krajach.

 

 

 

 

Celem projektu jest nie tylko ocalenie od zapomnienia historii, ale przede wszystkim pamięć o  Holokauście- największej tragedii XX wieku.

- „Między posadzeniem cebulek, a czasem, jaki upłynął do ich zakwitnięcia, młodzież miała okazję pogłębić wiedzę na lekcjach wychowawczych o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej i o Holokauście. Zajęcia zostały przygotowane na podstawie materiałów, które szkoła otrzymała przystępując do projektu” - informuje Jan Stawicki, dyrektor ZSP3 w Malborku. - „Stałym elementem, który pokazuje realizację projektu jest również gazetka na korytarzu szkolnym. Projekt jest świetną, żywą lekcją historii, ale to też nauka wrażliwości na cierpienie innych i budzenie szacunku wobec drugiego człowieka”.

 

 

 

 

Informację i zdjęcia przekazał: Jan Stawicki, dyrektor ZSP3 w Malborku

ZSP3 Malbork
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.