Wydanie nr 101/2021, Niedziela 11.04.2021
imieniny: pokaż (9 imion)Filip, Herman, Leon, Jaromir, Gemma, Leona, Hildebrand, Hildebranda, Adolf
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Uwaga, kierowcy! W piątek policyjne działania „NURD”.

  • Wydanie nr 101/2021
  • 25 lutego 2021, 16:08
  • KPP Malbork
  • Na sygnale
  • 2 komentarze
Malbork. Uwaga, kierowcy! W piątek policyjne działania „NURD”. fot. Zdjęcie poglądowe
W piątek policjanci malborskiej drogówki będą prowadzili działania pn. „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”. Cyklicznie prowadzona przez mundurowych akcja NURD ma na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów i motocyklistów. Funkcjonariusze będą zwracać uwagę na zachowanie prawidłowych relacji pomiędzy kierującymi pojazdami a niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Będą w miejscach, gdzie drogi uczestników ruchu się przecinają. Szczególnym nadzorem objęte będą przejazdy dla rowerzystów i przejścia dla pieszych. Z uwagi na to, że pogoda w ostatnich kilku dniach napawa nas do spacerów z naszymi pociechami policjanci apelują do wszystkich osób opiekujących się dziećmi o zwracanie szczególnej uwagi na swoich podopiecznych w szczególności na drodze jak i w jej pobliżu.

 

Bezpieczeństwo „niechronionych uczestników ruchu drogowego” w dużej mierze zależy od nich samych. Od tego w jaki sposób zachowują się na jezdni, gdzie ją przekraczają i czy zwracają uwagę na inne osoby będące na drodze. Miejsca przekraczania jezdni przez pieszych i rowerzystów są oznaczone i tam mają oni pierwszeństwo. Piesi i rowerzyści powinni mieć jednak świadomość, że samochód nie zatrzyma się w miejscu. Muszą dać się zauważyć kierującemu i pozwolić zatrzymać się w sposób bezpieczny. Dlatego zawsze przed przejściem dla pieszych należy się zatrzymać i rozejrzeć.

 

 

 

 

Kierujący samochodem ma obowiązek zachować szczególną ostrożność zbliżając się do wyznaczonego przejścia dla pieszych i ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który się na nim znajduje. Dlatego istotne jest zawsze zmniejszenie prędkości przed przejściem dla pieszych czy przejazdem dla rowerzystów i uważne rozejrzenie się.

 

 

 

 

Rowerzysta to również uczestnik ruchu.

Kierujący rowerem to również uczestnik ruchu, który ma prawo znajdować się na drodze, ale i obowiązki z tym związane. Jego miejsce jest na jezdni lub pasie ruchu dla rowerów, a po chodniku może poruszać się wyjątkowo w trzech przypadkach i musi respektować prawo pieszych do swobodnego poruszania się po nim.

 

 

 

 

Uważajmy na dzieci.

Szczególne przesłanie mundurowi kierują do osób opiekujących się najmłodszymi uczestnikami ruchu drogowego, aby zwracali baczną uwagę na swoich podopiecznych na drodze jak i  w jej pobliżu. Często to właśnie niedostateczna uwaga osób opiekujących się dziećmi jest przyczyną ich wtargnięć przed nadjeżdżający pojazd.

 

 

 

 

Policjanci przypominają również, że niezależnie od pory roku niechronieni uczestnicy ruchu powinni być dobrze widoczni dla kierujących pojazdami. Ważne jest, aby piesi i rowerzyści mieli na sobie elementy odblaskowe i nie tylko, tak jak wymagają tego przepisy, po zmierzchu na drodze poza obszarem zabudowanym. Warto również nosić odblaski na obszarach miejskich w miejscach, które są mało oświetlone. Jeden mały odblask może uratować życie.

 

 

 

 

Informację przekazała: asp. Sylwia Kowalewska, oficer prasowy KPP Malbork

 

KPP Malbork
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Zenek
Zenek 02.03.2021, 16:08
Proponuję codziennie aby jeden policjant ubrany
po cywilnemu skontrolowałł przejścia dla pieszych na ulicy Kotarbinskuego w godzinach od 7.30 do 8.00 chodzą tamtędy dzieci do szkoły a samochody nie zatrzymują się gdy dzieci stoją przed przejściem.Bylem świadkiem jak dopiero piąty samochód się zatrzymał aby moje dziecko mogło przejść.Albo zrobicie światła albo dojdzie tam do wypadku.
 Amelia
Amelia 25.02.2021, 21:55
Prosze kontrolowac pszejscia dla pieszych pszy ulicy Jagiellonskiej poniewaz chodzimy my rodzice z dziecmi niepelnosprawnymi kierowcy nieuwazaja jezdza jak za pszeproszeniem dzikusy kto im dal prawo jazdy prosimy o wiecej patroli na tej ulicy

Pani Ewelina