Wydanie nr 270/2021, Poniedziałek 27.09.2021
imieniny: pokaż (12 imiona)Przedbor, Urban, Gaja, Amadeusz, Gajusz, Mirela, Adolf, Adolfa, Zybart, Zybert, Zybracht, Zygbert
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Pożar stropodachu na Dalekiej. Strażacy przypominają o obowiązkowym przeglądzie przewodów kominowych.

  • Wydanie nr 270/2021
  • 11 lutego 2021, 09:18
  • KP PSP Malbork
  • Na sygnale
Do zdarzenia doszło w poniedziałek rano, krótko po godzinie 9. Palił się stropodach w jednym z zakładów przy ulicy Dalekiej w Malborku.

 

W poniedziałek, 8 lutego br. o godzinie 09.26 dyżurny operacyjny SKKP w Malborku przyjął zgłoszenie o pożarze dachu w zakładzie produkującym opakowania z tworzyw sztucznych przy ulicy Dalekiej w Malborku. Zadysponowano 7 zastępów straży pożarnej - pięć z JRG Malborki i dwa z OSP Stogi. Po dojeździe do miejsca zdarzenia kierujący działaniami ratowniczymi stwierdził pożar stropodachu w budynku parterowym, niskim o konstrukcji murowano – drewnianej, stropodach pokryty papą. Właściciel obecny był na miejscu. Nie było poszkodowanych osób.

 

 

 

 

Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Po sprawieniu drabiny nasadkowej, ratownicy wprowadzili rotę na dach budynku i podali prąd wody (W-25) na palący się stropodach. Pożar szybko został zlokalizowany. W międzyczasie na miejsce zdarzenia dojechał patrol policji. Strażacy wygasili palenisko oraz opróżnili wyczystkę w wolno stojącym piecu tzw. koza, znajdującym się w budynku. Po wycięciu spalonej części stropodachu, ratownicy wdrożyli prace rozbiórkowe nadpalonej części konstrukcji oraz przewodu dymowego. Po przewietrzeniu budynku, strażacy sprawdzili za pomocą kamery termowizyjnej temperaturę w stropie i w ścianach budynku. Nie wykazano zagrożenia pożarowego. Kontrola pomieszczenia na obecność CO nie wykazała zagrożeń. Po przekazaniu miejsca zdarzenia właścicielowi obiektu, zakończono po prawie 2 godzinach działania, w których udział brało 5 zastępów JRG Malbork w sile 10 ratowników oraz 2 zastępy OSP Stogi w sile 8 ratowników.

 

 

 

 

Sezon grzewczy trwa od 1 października do 31 marca.

W okresie jesienno-zimowym w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym „cichym zabójcą”, gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu.

 

 

 

 

W okresie grzewczym wzrasta ryzyko powstania pożarów i zatruć tlenkiem węgla w budynkach mieszkalnych. Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym. Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej. Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek dymu i tlenku węgla, a także przypomina o obowiązku właściwego utrzymania stanu technicznego czujek dymu i tlenku węgla.

 

 

 

 

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych - wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z nieszczelności, braku konserwacji, w tym czyszczenia, wad konstrukcyjnych, a także niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

 

 

 

 

Straż pożarna przypomina.

Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz.719), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

- cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem);

- dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym;

- co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych;

- co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

 

 

 

 

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz.1624) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

 

 

 

 

Informacji udzielił: Dyżurny SKKP Malbork

 

KP PSP Malbork
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.