Wydanie nr 270/2021, Poniedziałek 27.09.2021
imieniny: pokaż (12 imiona)Przedbor, Urban, Gaja, Amadeusz, Gajusz, Mirela, Adolf, Adolfa, Zybart, Zybert, Zybracht, Zygbert
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

„Sytuacja w Malborku jest trudna” - co dalej ze szczepieniami przeciwko COVID-19?

„Sytuacja w Malborku jest trudna” - co dalej ze szczepieniami przeciwko COVID-19? fot. zdjęcie poglądowe
Rozpoczęło się ogólnonarodowe zapisywanie na szczepienie przeciwko COVID-19. Najstarsi rocznikiem mają tę przyjemność, że zostaną w pierwszej kolejności zaszczepieni. Reszta społeczeństwa, jak na razie, tylko może zgłosić swoją chęć do zaszczepienia. Z medialnych doniesień wynika, że jak dobrze pójdzie, to może latem zaszczepią roczniki z lat 70 – tych.

 

Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19 rozpoczął się 15 stycznia br., a cała procedura ma być prosta i bezpieczna. Zarejestrować się można na kilka sposobów – można on-line przez infolinię, u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.

 

 

 

 

W powiecie malborskim, zgodnie z informacjami podanymi na stronach ministerstwa, ma być dostępnych 6 punktów szczepień, z czego 2 w Malborku, po jednym w Miłoradzu, Starym Polu, Nowym Stawie i Lichnowach. Jak na dzień dzisiejszy przedstawia się sytuacja związana z zapisywaniem się osób starszych na szczepienie i jak będzie wyglądał harmonogram szczepień w naszym powiecie? Czy sytuacja związana z ograniczeniem dostaw szczepionek przez producenta, firmę Pfizer w jakikolwiek sposób wpłynie na proces szczepienia najstarszych mieszkańców z powiatu malborskiego?

Z tymi pytaniami zwróciliśmy się do Powiatowego Centrum Zdrowia w Malborku.

 

 

 

 

Sytuacja w Malborku jest trudna.

W odpowiedzi Paweł Chodyniak, Prezes Zarządu Powiatowego Centrum Zdrowia w Malborku napisał, że sytuacja dotycząca szczepień populacyjnych w Malborku jest trudna ze względu na to, że na całe miasto pozostał tylko jeden punkt szczepień, który prowadzony jest przez przychodnię POZ na ul. Konopnickiej 4 prowadzoną przez PCZ. Jak się okazuje, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej PRIMED wycofał się z prowadzenia punktów szczepień w Malborku i Miłoradzu.

- „PCZ Sp. z o.o. podjął starania, aby do tego punktu dostarczane było 210, a nie 30 dawek tygodniowo. Mamy nadzieję, że taką ilość szczepionek będziemy otrzymywać” - poinformował Paweł Chodyniak. - „Obecnie mamy zapisanych ponad 350 osiemdziesięciolatków w zeszycie, co przy 30 dawkach tygodniowo oznaczałoby, że przekroczylibyśmy miesiąc marzec na wyszczepienie tej grupy. Dlatego też w chwili obecnej zapisy grupy 80+ w Malborku zostały wstrzymane”.

 

 

 

 

Prezes Zarządu PCZ podkreśla, że szpital w Malborku jest szpitalem węzłowym, dlatego też będą w nim kontynuowane szczepienia grupy „0” i w wyniku zmniejszenia dostaw szczepionek, nie wiadomo jednak, czy uda się tę grupę wyszczepić do końca stycznia br., zwłaszcza w powiecie malborskim.

- „Nieco lepiej sytuacja wygląda w powiecie nowodworskim, gdzie szczepienia grupy 0 są na ukończeniu, a do szczepień populacyjnych zgłosiły się 3 punkty. Obecnie przy dostarczaniu do naszego punktu 30 dawek grupa 80+ powinna zostać zaszczepiona w dwa do trzech tygodni” - podsumował Paweł Chodyniak.

 

 

 

 

Co się stanie po 25 stycznia?

Od 25 stycznia br. ma wrócić normalny tryb dostaw szczepionek. Czy w związku z tym malborski szpital, jako szpital węzłowy będzie mógł zwiększyć swoje zapotrzebowanie na szczepionki? Czy oznacza to również możliwość na to, by jeszcze bardziej zwiększyć liczbę szczepień w ciągu dnia?

- „Nie mamy informacji, jak będą wyglądały dostawy szczepionek po 25-tym stycznia. Nasze możliwości jako szpital węzłowy w dwóch powiatach, ograniczają się do wykonywania około 500 szczepień tygodniowo w Malborku i około 200 w Nowym Dworze Gdańskim” - informuje Prezes Zarządu PCZ w Malborku.

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
xs
xs 20.01.2021, 10:03
W pierwszej kolejności powinny być szczepione osoby aktywne zawodowo bo to oni mają największe prawdopodobieństwo zakażenia się wirusem i zarażenia emerytów, którzy i tak siedzą w domach...
Janusz
Janusz 20.01.2021, 10:28 (odpowiedź do xs)
Ja Ci oddam moja szczepionke to się zaszczepisz podwójnie i będziesz zdrowy jak Superman
Krzyzak
Krzyzak 19.01.2021, 16:10
Ludzie co wy jesteście tacy naiwni tu chodzi żeby szczepic dopóki nie Wykoncza starszych ludzi więc spokojnie dadzą radę
Krzyżak
Krzyżak 19.01.2021, 17:36 (odpowiedź do Krzyzak)
Z Ciebie krzyzak prawdziwy...

Maxikaz
Maxikaz 20.01.2021, 09:33 (odpowiedź do Krzyżak )
No bo taka prawda coraz więcej starszych ludzi umiera pozaszczepieniu w tamtym tygodniu w norwegii zmarlo 22 osoby a bedzie ich coraz wiecej wspomnicie Jeszce moje wpisy
ludz
ludz 19.01.2021, 15:50
Malbork to miasto starszych ludzi
Dr Prozak.
Dr Prozak. 19.01.2021, 15:46
W Malborku jest ok. 1500 +80-latków. Rząd daje dla Malborka ok. 30 szczepionek na tydzień. W takim tempie i przy takiej organizacji to 80-latków zaszczepią pod koniec 2023 roku. Brawo PISiory. W tym roku na pewno poprawicie rekord umieralności Polaków z 2020 roku - ok. 485 tys. rocznie.