Wydanie nr 166/2021, Wtorek 15.06.2021
imieniny: pokaż (11 imion)Bernard, Abraham, Edburga, Witold, Witosław, Jolanta, Wit, Leonida, Lotar, Angelina, Wisława
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Waplewo Wielkie. Rozpocznie się drugi etap prac konserwatorskich. Muzeum otrzymało 7,4 mln zł pożyczki.

  • Wydanie nr 166/2021
  • 18 stycznia 2021, 10:48
  • pomorskie.eu
  • Wiadomości
Waplewo Wielkie. Rozpocznie się drugi etap prac konserwatorskich. Muzeum otrzymało 7,4 mln zł pożyczki. fot. zdjęcie poglądowe
Kolejny budynek zespołu pałacowo-parkowego w Waplewie Wielkim doczeka się remontu. Muzeum Narodowe w Gdańsku otrzymało pożyczkę na konserwację i rewaloryzację zabytkowej powozowni.

 

Umowa została podpisana w piątek, 15 stycznia br. pomiędzy dyrektorem muzeum, Jackiem Friedrichem a prezesem Pomorskiego Funduszu Rozwoju, Sławomirem Koprowskim. W wydarzeniu uczestniczyli także marszałkowie województwa pomorskiego - Mieczysław Struk i Józef Sarnowski. W ramach drugiego etapu prac prowadzonych w Waplewie Wielkim planowana jest kompleksowa konserwacja i rewaloryzacja budynku zabytkowej powozowni.

- „Ta inwestycja pokazuje jak ważna dla samorządu województwa jest historia naszego regionu i kraju. Kompleks w Waplewie Wielkim pełni ważne zadanie przypominania o misji jaką pełnił polski dwór. Mamy nadzieję, że dzięki tej pożyczce będzie ono jeszcze skuteczniej realizowane” – zaznaczył Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

 

 

 

 

Projekt przewiduje utworzenie w powozowni przestrzeni, w których będzie można organizować wystawy i konferencje, jak również adaptację części jej pomieszczeń na magazyny. Wartość pożyczki udzielonej na ten cel z Pomorskiego Funduszu Rozwoju to kwota 7,4 mln zł.

- „Pomoc jaką otrzymuje muzeum jest bardzo cenna. Zespół pałacowo-parkowy w Waplewie Wielkim to obiekt wymagających ogromnych nakładów finansowych” – mówi Beata Jaworowska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – „Do tej pory udało się odnowić pałac, ale jest jeszcze wiele zabudowań wokół pałacu, które wymagają podjęcia działań ratunkowych ze względu na stan ich zachowania i zagrożenie zniszczeniem”.

 

 

 

 

W planach muzeum jest także modernizacja historycznego majdanu oraz podjazdu w otoczeniu pałacu. Pozwoli to na wprowadzenie wygodniejszej komunikacji, m.in. poprzez utworzenie tam parkingu dla zwiedzających.

 

 

 

 

Informacja i zdjęcie: pomorskie.eu

pomorskie.eu
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.