Wydanie nr 135/2021, Sobota 15.05.2021
imieniny: pokaż (14 imiona)Strzeżysław, Robert, Cecyliusz, Atanazy, Zofia, Dionizja, Czcibora, Nadzieja, Izydor, Jan, Kasjusz, Florencjusz, Florenty, Piotr
ReklamaKontakt
 • tvregionalna24.pl
 • zulawyimierzeja24.pl
 • tvsztum.pl
 • tvdzierzgon.pl

Czy wiesz, gdzie możesz wykonać test na koronawirusa?

 • Wydanie nr 135/2021
 • 11 stycznia 2021, 09:42
 • 7 Pomorska Brygada OT
 • Wiadomości
Czy wiesz, gdzie możesz wykonać test na koronawirusa? fot. DWOT
Każdy, kto chce zrobić test na koronawirusa może teraz w jednym miejscu sprawdzić, gdzie w jego okolicy znajdują się takie punkty wspierane przez żołnierzy Wojska Polskiego. Pod adresem www.pomoc.wp.mil.pl na interaktywnej mapie, możemy ustalić adres takiego punktu, godziny otwarcia, numer telefonu oraz szacowany czas oczekiwania na pobranie wymazu.

 

Dzięki portalowi każdy może sprawdzić czas oczekiwania w punkcie poboru w swojej miejscowości lub w miejscu najbliższym od miejsca zamieszkania czy pobytu. Najbliższy punkt wymazowy można znaleźć wpisując miejscowość (w prawym górnym rogu mapy pod ikonką lupy) i wybierając właściwy adres z rozwiniętej listy. Punkt Pobierania Wymazów można również odnaleźć powiększając właściwy obszar, aż pojawi się ikona punktu w jednym z czterech kolorów (zielony, żółty, czerwony lub niebieski). Kolorom przypisano średni czas oczekiwania na pobranie wymazu. Kliknięcie na ikonę punktu powoduje wyświetlenie danych adresowych i kontaktowych, przewidywany czas oczekiwania na pobranie wymazu, a także danych dodatkowych, takich jak godziny pobierania wymazów w poszczególne dni tygodnia.

 

 

 

 

Dodatkowym atutem korzystanie ze strony https://pomoc.wp.mil.pl/pl/ jest zlokalizowanie punktu poboru wymazów, w którym czas oczekiwania jest najkrótszy. Badania na obecność koronawirusa należy wykonać jak najszybciej od uzyskania zlecenia. Na portalu znaleźć można ponadto informacje na temat przygotowania się do badania w mobilnym punkcie pobrań. Pamiętaj, jeżeli przygotowujesz się do wymazu, to minimum 2 godziny przez badaniem:

- nie spożywaj posiłków,

- nie pij,

- nie żuj gumy,

- nie płucz jamy ustnej i nosa,

- nie myj zębów,

- nie przyjmuj leków,

- nie pal papierosów.

 

 

 

 

633 punkty pobierania wymazów w Polsce.

Na chwilę obecną w całym kraju funkcjonują 633 punkty pobrań materiału biologicznego do przeprowadzenia testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. W województwie pomorskim jest ich 38. Każda osoba, która otrzymała od lekarza skierowanie do wykonania takiego badania, bezpłatnie w jednym z takich punktów może je przeprowadzić. Żołnierze Wojska Polskiego (WOT i Wojsk Operacyjnych) każdego dnia wspierają pracę tych punktów. Ponadto samodzielnie obsługują „drivethru”, który mieści się przy szpitalu specjalistycznym w Chojnicach.

 

 

 

 

Pobieranie wymazów na obecność wirusa Sars-CoV-2 stanowi jedną z głównych linii wysiłku żołnierzy wspierających walkę państwa z pandemią koronawirusa. Jest to realizowane w czterech obszarach:

 1. w przyszpitalnych punktach wymazowych;

 2. jako mobilne zespoły wymazowe, które docierają do osób mających problem z opuszczaniem domu np. niesamodzielnych lub będących na kwarantannie;

 3. w placówkach opiekuńczych (DPS, ZOL, inne);

 4. w samodzielnie zorganizowanych punktach „drivethru”. Do tej pory w naszym województwie żołnierze pobrali samodzielnie lub wspierali służbę zdrowia w pobraniu ponad czterdziestu tysięcy wymazów.

 

 

 

 

Informację przekazał: por. Tomasz Klucznik, oficer prasowy 7 Pomorska Brygada OT

Zdjęcie: DWOT

7 Pomorska Brygada OT
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.