Wydanie nr 213/2021, Niedziela 1.08.2021
imieniny: pokaż (9 imion)Alfons, Justyn, Nadzieja, Piotr, Brodzisław, Rudolf, Rudolfina, Konrad, Rudolfa
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Kolejni pomorscy terytorialsi przeszli kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

  • Wydanie nr 213/2021
  • 30 listopada 2020, 09:53
  • 7 PBOT
  • Wiadomości
Kolejni pomorscy terytorialsi przeszli kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. fot. 7 PBOT
W piątek zakończył się kolejny kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP). Tygodniowe szkolenie było organizowane przez żołnierzy z 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, a odbywało się na terenie 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim. Tym razem wyszkolonych zostało kolejnych 27 żołnierzy, którzy już za chwilę będą mogli wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności wspierając w walce z koronawirusem naszą służbę zdrowia.

 

W szkoleniu, które zakończyło się w piątek, 27 listopada br., uczestniczyli terytorialsi z Pomorza oraz z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. Od wiosny, kiedy rozpoczęły się te kursy, przeszkolonych zostało około siedmiuset żołnierzy, policjantów, strażaków i innych funkcjonariuszy służb mundurowych. W 7. Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej już około trzystu żołnierzy ma takie uprawnienia. Koniec roku planowane jest zamknąć liczbą tysiąca przeszkolonych osób. 

 

 

 

 

W ramach operacji „Trwała Odporność” polegającej na wsparciu służb w walce z koronawirusem, Ci żołnierze już za chwilę dołączą do swoich kolegów i koleżanek, którzy pomagają personelowi medycznemu w pomorskich szpitalach, przychodniach, pobierają wymazy, zajmują się transportem sanitarnym, wspierają pracowników sanepidu, Regionalnych Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub wykonują inne zadania mające na celu odciążenie personelu medycznego.

 

 

 

 

Osoba, która ukończyła kurs KPP ma wiedzę i umiejętności do udzielania pierwszej pomocy, który sytuuje ją pomiędzy kimś kto ma podstawowa wiedzę z tego zakresu, zdobytą np. podczas zajęć w szkole, a profesjonalnym ratownikiem po trzyletnich studiach z tej dziedziny. Kurs ten jest zakończony egzaminem państwowym. W trakcie sześćdziesięciu godzin zajęć uczestnicy nabywają m. in. umiejętności: resuscytacji krążeniowo-oddechowej, przyrządowej, bezprzyrządowej, resuscytacji z podaniem tlenu, defibrylacji automatycznej, tamowaniu krwotoków zewnętrznych i opatrywaniu ran, unieruchamianiu złamań, a także podejrzeń złamań i zwichnięć, ochronie przed wychłodzeniem lub przegrzaniem, prowadzeniu wstępnego postępowania przeciwwstrząsowego oraz przygotowania poszkodowanego do ewakuacji z miejsca zdarzenia.

 

 

 

 

Jedną z zasad, którą kierują się terytorialsi podczas organizowanych szkoleń, jest przydatność zdobytej wiedzy i umiejętności zarówno w wojsku, jak i życiu cywilnym. Ten kurs, realizowany przez żołnierzy z 71 Batalionu Lekkiej Piechoty z Malborka idealnie wpisuje się w założenia WOT, a zdobyte uprawnienia z powodzeniem przydadzą się na co dzień.

 

 

 

 

Informację i zdjęcia przekazał: por. Tomasz Klucznik, oficer prasowy, 7 PBOT

7 PBOT
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.