Wydanie nr 265/2021, Środa 22.09.2021
imieniny: pokaż (7 imion)Daria, Maurycy, Tomasz, Ignacy, Joachim, Prosimir, Józefa
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

„Bohaterstwo nosimy w sobie” - terytorialsi oddali osocze krwi.

  • Wydanie nr 265/2021
  • 12 listopada 2020, 09:45
  • 7 PBOT
  • Wiadomości
„Bohaterstwo nosimy w sobie” - terytorialsi oddali osocze krwi. fot. 7 PBOT
Żołnierze 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej nie tylko przywdziewają ochronne stroje i walczą z epidemią koronawirusa, wspierając szpitale i placówki medyczne w województwie pomorskim. Ci, którzy pokonali wirusa SARS-CoV-2, oddają cząstkę siebie, by pomóc innym.

 

Terytorialsi 7 PBOT, którzy wygrali walkę z koronawirusem, czyli tzw. ozdrowieńcy, oddali osocze krwi, by wspomóc leczenie tych, którzy najciężej przechodzą chorobę COVID-19. Każdemu z żołnierzy pomorskiej brygady pobrano 600 ml osocza. Cały proces uzyskania tego składnika krwi składa się z trzech takich zabiegów, łącznie więc będzie to 1800 ml tego składnika krwi, które można przetoczyć później nawet trzem chorym. Taki zabieg wspomaga układ odpornościowy zakażonych, aktywizując zainfekowany organizm do efektywniejszej walki z wirusem.

 

 

 

 

Za ozdrowieńca uznaje się osobę, u której wykryto materiał genetyczny wirusa Sars-CoV-2 i obecnie nie stwierdza się obecności wirusa w jego organiźmie. Ozdrowieńcem jest też osoba, która nie miała stwierdzonego zakażenia, a w jej krwi wykrywa się przeciwciała przeciwko wirusowi Sars-CoV-2. Ozdrowieńcy, którzy chcą oddać osocze z przeciwciałami przeznaczone do ratowania chorych, muszą spełniać szereg wytycznych, zarówno tych związanych z koronawirusem, jak i tych związanych ze standardową procedurą oddawania honorowo krwi. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku uczestniczy w ogólnopolskim programie pobierania osocza od ozdrowieńców, którzy w ostatnim czasie przebyli COVID-19 oraz od osób, które przebyły bezobjawowe zakażenie SARS-CoV-2.

 

 

 

 

Informację i zdjęcia przekazał: Maciej Szalbierz, 7 PBOT

7 PBOT
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.