Wydanie nr 265/2021, Środa 22.09.2021
imieniny: pokaż (7 imion)Daria, Maurycy, Tomasz, Ignacy, Joachim, Prosimir, Józefa
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

3 nowe wyspy w Polsce. Jakie nazwy proponujecie? Ministerstwo ogłasza konkurs

  • Wydanie nr 265/2021
  • 11 sierpnia 2020, 09:13
  • Portal Morski /Kacper Reszczyński
  • Wiadomości
  • 14 komentarze
Ministerstwo gospodarki morskiej szuka nazw dla trzech nowych wysp, które powstają na Mierzei Wiślanej i Zalewie Szczecińskim. Resort ogłosił w piątek konkurs na ich nazwy.

Jedna nowa wyspa powstaje przy okazji przekopu przez Mierzeję Wiślaną, zaś dwie kolejne powstają na Zalewie Szczecińskim, gdzie pogłębiany jest tor wodny Świnoujście-Szczecin.

 

Powstają trzy duże obszary zupełnie nowe dla naszego kraju, a więc sztuczne wyspy, które przy okazji pogłębiania i odkładania refulatu tworzą nowe terytorium Polski – powiedział w Warszawie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Dodał, że na Mierzei Wiślanej to jest około 200 hektarów, a na Zalewie Szczecińskim - około 400 hektarów, czyli łącznie blisko 600 hektarów.

 

Tworzymy nowe terytorium Polski; przy okazji chcieliśmy ogłosić konkurs na nazwy tych wysp – powiedział Gróbarczyk. Jak dodał, osoby, które wygrają ten konkurs, wpiszą się w historię Polski jako właśnie ci, którzy nadali nazwy tym wyspom.

Jedna ze sztucznych wysp powstaje na Zalewie Wiślanym, na wysokości miejscowości Przebrno, 2,5 kilometra od brzegu.

Przekop Mierzei Wiślanej ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o długości do 100 metrów oraz do 20 metrów szerokości. Budowa kanału na Mierzei Wiślanej ma zakończyć się w 2022 r.

Nowe wyspy na Zalewie Szczecińskim zlokalizowane będą na wysokości 22 i 28 km toru, licząc od Świnoujścia, kilka kilometrów na północny wschód od jego krawędzi. Mają obecnie oznaczenia W22 i W28.

Modernizacja toru wodnego Świnoujście-Szczecin obejmuje pogłębienie toru wodnego do 12,5 m na odcinku ok. 62 km, z równoczesnym jego poszerzeniem do 100 m, oraz m.in. przebudowę skarp brzegowych, pogłębienie i poszerzenie obrotnic dla statków.

Dzięki pogłębieniu toru wodnego do 12,5 m, maksymalne dopuszczalne zanurzenie statków zawijających do Szczecina zwiększy się do ok. 11 m. Oznacza to, że będą mogły wpływać dwa razy większe jednostki niż obecnie.

Dla każdej z nowych wysp każda osoba może zaproponować jedną nazwę. Swoje propozycje należy wysłać na adres konkurs@mgm.gov.pl do 31 sierpnia br. Najciekawsze i najczęściej powtarzające się propozycje komisja konkursowa wybierze do dalszego etapu, którym będzie ogólnopolskie głosowanie internetowe. Odbędzie się ono we wrześniu.

Zwycięskie nazwy zostaną oficjalnie nadane wyspom przez władze RP. Autorzy nazw, które wygrają w głosowaniu, otrzymają pamiątkowe grawertony z informacją o autorstwie nazw dla trzech nowych wysp na terytorium Rzeczypospolitej.

Gróbarczyk był pytany też przez dziennikarzy o kwestię postojowego dla rybaków.

W związku z bardzo złym stanem Morza Bałtyckiego i trwającym zakazem połowu z powodu okresu ochronnego rybacy dostają postojowe. Wszyscy, cały segment jest ujęty w te rekompensaty; rybacy przybrzeżni do 12 metrów (długości jednostki-PAP), jednostki do 17 metrów i również jednostki poławiające gatunki pelagiczne, czyli powyżej 17 metrów. Nikt nie pozostanie bez pomocy – zapewnił minister.

Tą pomocą objęliśmy również producentów, którzy notowali straty przede wszystkim w pierwszym okresie pandemii, czyli na wiosnę – kontynuował Gróbarczyk. Oni również dostaną dofinansowanie i dostanie je także akwakultura, a więc producenci karpia i przede wszystkim tych gatunków, które są produkowane w Polsce, czyli ryb jesiotrowatych. Cała akwakultura, która korzystała z programów unijnych, również dostanie taką pomoc w zakresie przeciwdziałania skutkom pandemii (koronawirusa-PAP) – dodał na zakończenie minister.

 

Portal Morski /Kacper Reszczyński
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
geograf-obszczymurek marek
geograf-obszczymurek marek 23.08.2020, 13:42
Archipelag Tuskiew i Platfonsów? Tuskolandia? UPOpia? Czaskoski Island?
K.
K. 15.08.2020, 12:31
Serio?? Pamiątkowe grawertony?? żadnej kasy, nagrody rzeczowej, tylko nagroda, jak za PRL-u. Ale czego spodziewać się po tym rządzie?
WSTYD!!
Geograf
Geograf 14.08.2020, 11:40
Archipelag Rajmunda, Lecha i kurdupla.
marek
marek 13.08.2020, 22:44
to oczywiste .... wyspa katastrofy smoleńskiej lub kaczyśkiego z rodziną :-)
Warmielin
Warmielin 13.08.2020, 18:45
Popieram propozycję (nie ja wpadłem na ten pomysł, ale spodobał mi się) nazwania wyspy na Zalewie Wiślanym na cześć dawnej wsi Narmeln, co można spolszczyć jako Warmielin (inna nazwa to Polsk), która została wysiedlona w 1945 roku. Wieś była założona przez plemię Warmów, a do rozbiorów była to najbardziej na północ wysunięta miejscowość Korony Królestwa Polskiego, obecnie jest to najbardziej to najbardziej zachodni punkt Federacji Rosyjskiej. Moim zdaniem nazwanie nowej wyspy jest dobrą okazją do promowania historii regionu.