Wydanie nr 219/2022, Niedziela 7.08.2022
imieniny: pokaż (12 imiona)Licyniusz, Kajetan, Klaudia, Dobiemir, Dorota, Sykstus, Andromeda, Albert, Doryda, Licynia, Konrad, Donata
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Uroczyste otwarcie zmodernizowanej DW515 na odcinku. Malbork – Grzymały.

Jeszcze do niedawna droga wojewódzka nr 515 na odcinku Malbork – Grzymały nie wyglądała najlepiej i spędzała sen z powiek miejscowym włodarzom z racji tego, że infrastruktura drogowa wymagała od wielu lat gruntownej naprawy. Jesienią 2018 r. w końcu podpisano umowę na jej modernizację. Z upływem czasu otaczający widok wzdłuż DW515 ulegał zmianie, aż w końcu od 1 lipca br. kierowcy mogą podróżować bez żadnych przeszkód po całkowicie zmodernizowanej drodze, wzdłuż której wybudowano również ciągi pieszo – rowerowe. Tym samym wzrosło bezpieczeństwo mieszkańców i innych użytkowników tej drogi.

 

Uroczyste otwarcie zmodernizowanej DW515 na odcinku Malbork – Grzymały nastąpiło w środę, 29 lipca br. o godzinie 12 w Nowej Wsi Malborskiej. Oprócz włodarzy gmin Malbork i Stary Targ, Marcina Kwiatkowskiego i Wiesława Kaźmierskiego – beneficjentów projektu, w spotkaniu uczestniczyli również m.in. Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, senator RP Ryszard Świlski, Józef Sarnowski z Urzędu Marszałkowskiego, a także przedstawiciele firm wykonawczych inwestycji „Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 515 – odc. I od granicy m. Malbork do m. Grzymała”.


 

 

 

 

Krótkie podsumowanie inwestycji.

Inwestycja pod nazwą „Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 515 – odc. I od granicy m. Malbork do m. Grzymała” została zrealizowana na podstawie projektu opracowanego przez Biuro Europrojekt Gdańsk S.A. W ramach inwestycji przebudowany został odcinek drogi o długości 5,9 km od m. Malbork do m. Grzymała. Inwestycja zlokalizowana jest na terenie Miasta Malbork, Gminy Malbork oraz Gminy Stary Targ. Roboty przy realizacji zadania rozpoczęły się podpisaniem umowy 9 października 2018 r. Wykonawcą zadania było Przedsiębiorstwo Budowy Dróg S.A. Starogard Gdański.

Pierwotnie ustalonym terminem realizacji zadania przypadał na 9 października 2019 r. Ze względu na konieczność wprowadzenia licznych zamian do zadania, w tym przede wszystkim konieczność wykonania wzmocnienia podłoża przez palowanie na odcinku o długości około 300 m, termin realizacji zadania został wydłużony do 30 czerwca br. Wartość robót zamknęła się kwotą ok. 32 mln zł. Podstawowym celem inwestycji była poprawa bezpieczeństwa użytkowników drogi oraz dostosowanie parametrów drogi do klasy technicznej G i kategorii ruchu KR 4. Rozbudowa poległa na gruntownej przebudowie konstrukcji nawierzchni drogi. W ramach zadania została wykonana całkowita wymiana istniejącej konstrukcji drogi . Na całej długości wykonana została nawierzchnia bitumiczna z masy minimalizującej hałas drogowy i poprawiającej przyczepność drogi (SMA).

 

 

 

 

W ramach przebudowy przyjęto rozwiązania powodujące poprawę bezpieczeństwa ruchu. W miejscowości Nowa Wieś Malborska, od początku zadania do skrzyżowania z ul. Kasztanową, wykonano ciąg pieszo rowerowy o długości 1,7 km oraz dodatkowo chodnik na odcinku o gęstszej zabudowie mieszkaniowej. Chodniki zostały wykonane także poza Nową Wsią Malborską w rejonach skrzyżowań i przystanków autobusowych. W ramach zadania wykonano przystanki autobusowe z wydzielonymi zatokami autobusowymi - po pięć w każdym kierunku. Na wlocie do Nowej Wsi Malborskiej wykonano wysepkę kanalizującą ruch, wymuszającą ograniczenie prędkości. Na większości przejść dla pieszych zostały wykonane azyle dla pieszych. W ramach zadania zostały przebudowane skrzyżowania. Odtworzone i utwardzone kostką betonową lub asfaltem wszystkie istniejące zjazdy na posesje i na pola. Zakres przebudowy obejmował także wykonanie kanalizacji deszczowej z budową urządzeń podczyszczających, budowę i przebudowę oświetlenia drogowego, przebudowę kolidującej infrastruktury technicznej w zakresie sieci kanalizacji sanitarnej, wodociągowej, telekomunikacyjnej i gazowej. Zadanie podlegało kontroli środowiskowej. W ramach zadania konieczne było usunięcie drzew kolidujących z przebudową. Projekt został opracowany przy założeniu minimalizacji wycinek. W ramach rekompensaty za wycięte drzewa nasadzonych zostało ponad 550 szt. drzew liściastych.

 

 

 

 

 

Podsumowanie opracowała: Anna Mątewska, Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
gość
gość 30.07.2020, 15:17
Malbork to ładne miasto ładne kobiety itd. dobrze że się rozwija i niestoi w miejscu komuną się dawno temu skończyła czasy się zmieniają i ludzie. Ciężko pracowałem za grosze niebylo pracy po budowach tony gruzu nieraz trzeba było ładować nanosić zaprawy dla majstrów pustaków znam ciężką pracę i się nie wstydzę każdy zawód jast potrzebny każda para rąk ale nie mogę zrozumieć ludzi niewiem czy to złość zazdrość cwaniactwo czy lenistwo jechałem przez miasto Malbork kosili trawę przy drodze stałem na światłach i tak kosił trawę obkretki przy chodniku że dostałem kamieniem w samochód koszący jak się spojrzałem zaczął robić sztuczne miny i zucal kosę niewiem czy to specjalne zagrywki czy niechce się pracować dobra rada pracujcie a nie ćwiczcie zagrywki
Jar
Jar 30.07.2020, 16:43 (odpowiedź do gość)
to akurat nowa Wieś Malborska
Gość
Gość 31.07.2020, 00:24 (odpowiedź do Jar)
Wybaczam mu i daruje mu niech uważa
Różowy.
Różowy. 30.07.2020, 18:35 (odpowiedź do Jar)
Tak że nie musisz mi mówić że to akurat Nowa wieś jak kosić trawę i jak ładować tony gruzu na ciężarówki i przyczepy w związku z tym że miasto Malbork nie jest złe "wesoły Malbork" wybaczam mu.
RÓŻOWY.
RÓŻOWY. 30.07.2020, 17:38 (odpowiedź do Jar)
Wiem o tym chodzi mi o koszących przy drogach widziałem jak się kręcił z tą kosą też pracowałem przy kosie i wiem jak kosić trawę. Na budowie też ciężko pracowałem tony gruzu ładować ,pustaków dużo się nauczyłem od majstrów. Takie pajacowe zargywki nic nie pomogą .