Samorządy wspólnie wspierają seniorów
Osoby starsze, które dodatkowo mają przewlekłe choroby, są szczególnie narażone na zakażenia pneumokokami. Dlatego też pomorski samorząd przeznaczy 388 tys. zł na ten cel. Pieniądze będą wydane m.in. na szczepienia, edukację pacjentów oraz promocję programu. Natomiast powiaty dofinansowują program w wysokości 50 proc. tylko na szczepienia. Ma je dostać 2318 seniorów. – Już po raz trzeci, tym razem wspólnie z aż 17 powiatami i miastami na prawach powiatu z terenu naszego województwa, będziemy realizować program szczepień przeciwko pneumokokom, dedykowany seniorom. Kontynuujemy tym samym projekt, który z jednej strony stanowi realizację polityki senioralnej, z drugiej zaś zdrowotnej – mówi członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska. Szczepienia są jednymi z najważniejszych zdobyczy współczesnej medycyny, które ratują życie i chronią przed powikłaniami związanymi z niebezpiecznymi chorobami zakaźnymi. Szczepionki działają szybko, mają szeroki wpływ na odporność osób szczepionych, społeczności i populacji. – Warto podkreślić przy okazji wagę szczepień. Ich głównym celem jest profilaktyka chorób wywołanych przez pneumokoki, takich jak: zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie zatok, czy też sepsa. Program zdrowotny, który realizujemy, ma także wymiar edukacyjny, związany z podnoszeniem świadomości społecznej dotyczącej istniejących zagrożeń i potrzeby szczepień. W 2019 roku przeciwko pneumokokom zaszczepiło się w ramach naszego programu ponad 2150 seniorów. W 2020 roku będzie to, według szacunków, ponad 2300 osób. Bardzo zachęcam do skorzystania! – dodaje Kapała-Sokalska
Przypomnijmy, że województwo pomorskie przeznacza też środki na takie programy profilaktyczne jak: wczesne wykrywanie nowotworów (rak piersi, szyjki macicy i jelita grubego), czynniki ryzyka w miejscu pracy, cukrzyca typu 2 oraz rehabilitacja kardiologiczna.
Ważna współpraca z WSSE
W związku z wysoką zapadalnością na chorobę pneumokokową wśród seniorów, samorząd województwa pomorskiego, we współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku, podjął decyzję o utworzeniu Regionalnego Programu Polityki Zdrowotnej – Szczepienia przeciwko pneumokokom dla osób 65 + z grupy ryzyka. Jest to pierwszy partnerski program polityki zdrowotnej realizowany na tak szeroką skalę wspólnie z powiatami z województwa pomorskiego. Uzyskał on pozytywną ocenę Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT).
Szczepienia przeciwko pneumokokom w ramach Programu Szczepień Ochronnych (PSO) w Polsce dostępne są bezpłatnie od 2017 r. dla dzieci. Szczepienia dla osób dorosłych, w szczególności seniorów, nie są finansowane z budżetu państwa. Mogą być jednak zapewnione bezpłatnie w ramach programów polityki zdrowotnej realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego, w tym samorząd województwa oraz samorządy powiatowe.
W 2018 r. był wprowadzony pilotażowy program, w ramach którego udało się zaszczepić 2 102 osoby z 2 226 planowanych seniorów z 11 powiatów. A w 2019 r. zaszczepiono 2 153 osób z 2 220 zaplanowanych. – Celem Regionalnego Programu Polityki Zdrowotnej jest zapobieganie zachorowaniom na inwazyjną chorobę pneumokokową poprzez zwiększenie liczby osób zaszczepionych – wyjaśniał Tadeusz Jędrzejczyk, lekarz i dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Dzięki realizacji programu zwiększy się także świadomość zdrowotna wśród pacjentów z grup ryzyka oraz wiedza personelu medycznego. Oczekiwany rezultat w naszym regionie to także mniej przypadków śmiertelnych – podkreślał Jędrzejczyk. Co ważne, eksperci WHO zalecają szczepienia przeciwko chorobom układu oddechowego, w tym przeciwko pneumokokom, jako skuteczną formę ochrony zdrowia również w czasie pandemii COVID-19. – Dotyczy to zwłaszcza osób dorosłych w grupach ryzyka, w tym osób po 60. roku życia i przewlekle chorych. Dlatego pomorski samorząd planuje, aby w 2020 r. ze szczepień przeciwko pneumokokom skorzystały nie jak w poprzednich latach osoby powyżej 65. roku życia osoby, ale już 60-latkowie z chorobami przewlekłymi. Takich osób będzie więcej, jednak decydować będą określone kryteria kliniczne. Jednak opinię o obniżeniu wieku musi wydać jeszcze AOTMiT – tłumaczył Tadeusz Jędrzejczyk.
Pneumokoki (dwoinka zapalenia płuc, łac. Streptococcus pneumoniae) to rodzaj bakterii, który może powodować wiele chorób. Część z nich wywołana jest głównie przez pneumokoki. Inne mogą być konsekwencją działania różnego typu bakterii, wirusów bądź grzybów. Zakażenia wywołane przez pneumokoki można podzielić na nieinwazyjne (śluzówkowe, niewymagające hospitalizacji) jak: zapalenie zatok, zapalenie migdałków, zapalenie ucha środkowego oraz inwazyjne (wymagające hospitalizacji) np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa (posocznica). Natomiast zapalenie płuc jest postacią infekcji o cechach pośrednich. |
Czyli po prostu więcej seniorów zdechnie ....
i w ten własnie sposób zabija się seniorów