Wydanie nr 36/2023, Niedziela 5.02.2023
imieniny: pokaż (16 imion)Saba, Agata, Lubodrog, Awit, Awita, Adelajda, Albwin, Dobiemir, Elpin, Indracht, Izydor, Jakub, Modest, Przybygniew, Strzeżysława, Rodomił
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Policja ostrzega przed nietypowym bankowym oszustwem. Kobieta straciła prawie 20 tysięcy złotych.

  • Wydanie nr 36/2023
  • 11 maja 2020, 10:32
  • KMP Elbląg
  • Na sygnale
Policja prosi o zwracanie uwagi na nietypowe oszustwo. Doświadczyła go w czwartek jedna z mieszkanek Elbląga. Do kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika banku i poinformował o próbie włamania na jej konto. Mężczyzna wzbudził zaufanie kobiety, ponieważ w telefonie wyświetlił się jako „infolinia banku”. Gdy kobieta oddzwoniła na ten numer, usłyszała głos z bankowej infolinii. Była więc przekonana, że rozmawia z bankiem.

 

Nieznany mężczyzna poprosił o zainstalowanie w telefonie aplikacji związanej z obsługą konta. Poprowadził ją też krok po kroku, jak ma to zrobić, a następnie poprosił o numer ID telefonu. Również powiedział, jak go uzyskać. Kobieta rozmawiała z „bankowym konsultantem” około godziny. Podała ID telefonu, a wcześniej zainstalowała na prośbę rozmówcy aplikację. Aplikacja ta służy do zdalnej obsługi urządzenia poprzez inny komputer. Mając zainstalowane oprogramowanie oraz mając ID urządzenia, z którym chcemy się połączyć. można tym urządzeniem sterować. Tak najprawdopodobniej stało się w opisywanym przypadku.

 

 

 

 

 

Ku przestrodze!

Informacja ta publikowana jest ku przestrodze innych, ponieważ takie próby oszustwa mogą się zdarzyć w najbliższym czasie. Kobieta poszła do banku i zablokowała swoje konta. Podczas wizyty w banku okazało się, że oprócz wyłudzenia blisko 20 tysięcy złotych sprawca próbował w jej imieniu zdalnie uzyskać dostęp do kredytu w wysokości 20 tysięcy złotych.

 

 

 

 

 

 

Policja przypomina!

Bank nigdy nie prosi o podanie haseł, kodów, e-maili czy numerów ID. Bank jest w posiadaniu tych informacji. Jeżeli więc ktoś kieruje taką prośbę przez telefon, sms lub e-mail to na pewno nie jest pracownikiem banku, a próbuje wyłudzić nasze dane i w konsekwencji pieniądze.

Nie instalujmy nieznanych nam aplikacji w telefonie, a podając numer ID dajemy możliwość zdalnego sterowania naszym urządzeniem. Jeżeli jest ono powiązane z naszym kontem bankowym, a tak jest najczęściej, nietrudno domyślić się późniejszych konsekwencji.

 

 

 

 

 

 

Informację przekazał: kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu

 

KMP Elbląg
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.