Wydanie nr 265/2021, Środa 22.09.2021
imieniny: pokaż (7 imion)Daria, Maurycy, Tomasz, Ignacy, Joachim, Prosimir, Józefa
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

„Odporna wiosna” pomorskich terytorialsów

  • Wydanie nr 265/2021
  • 4 maja 2020, 09:23
  • Oficer prasowy por. Tomasz Klucznik, 7 Pomorska Brygada OT
  • Wiadomości
„Odporna wiosna” pomorskich terytorialsów fot. 7 PBOT
Podsumowując ponad miesięczną działalność pomorskich terytorialsów w walce z koronawirusem możemy wskazać na kilka płaszczyzn ich działania. Wsparcie szpitali, osób w podeszłym wieku, domów pomocy społecznej, Policji, oddawanie krwi, pomoc w dostarczaniu żywności, sprzętu medycznego to tylko cześć zadań, które realizowali od początku marca żołnierze z 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Ponad miesiąc działania 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w ramach operacji „Odporna Wiosna” skłania do podsumowań. Nasi żołnierze realizują zadania na kilku polach. Przede wszystkim wspieramy służbę zdrowia. Obecnie można nas spotkać w dziewięciu szpitalach na terenie województwa pomorskiego, sześciu trójmiejskich w Słupsku, Kartuzach i Sztumie. Nasze wsparcie ma na celu odciążenie personelu tych placówek aby mogli poświęcić swój czas najbardziej potrzebującym. W ramach współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku już od 15 marca pomorscy terytorialsi jako pierwsi w kraju zaczęli pobierać wymazy od osób przebywających w kwarantannie. Do tej pory pobraliśmy 1370 takich próbek a sanitarkę z naszymi żołnierzami można było spotkać w powiatach gdańskim, gdyńskim, wejherowskim, kartuskim, kościerskim, puckim, lęborskim, malborskim, sztumskim, kwidzyńskim, nowodworskim, starogardzkim, tczewskim, chojnickim i człuchowskim oraz na terenie trójmiasta. Ograniczenia w przemieszczaniu się spowodowały niedobory krwi w centrach krwiodawstwa. Na apel do przekazywania tego drogocennego leku odpowiedzieli wszyscy żołnierze w Polsce. Terytorialsi z naszej brygady oddali do tej pory ponad 20 l. krwi i jej składników.

 

Od samego początku walki z pandemią jesteśmy zaangażowani w pomoc kombatantom i osobom w podeszłym wieku, które wymagają wsparcia. Nasi koordynatorzy są w stałym kontakcie z takimi ludźmi, dostarczają im posiłki, robią zakupy, starają się aby bez potrzeby osoby te nie wychodziły z domu a tym samym nie narażały się niepotrzebnie na kontakt z koronawirusem. Na poziomie dowództwa w Warszawie utworzono darmową infolinię gdzie każdy kto zatelefonuje pod nr 800-100-102 uzyska wsparcie psychologiczne. We współpracy z Caritasem i ośrodkami pomocy społecznej dostarczamy wskazanym osobom paczki żywnościowe. Transportujemy różnego rodzaju produkty z banków żywności, rozładowujemy takie transporty – często wielotonowe, i przekazujemy do osób potrzebujących. Dostarczamy również sprzęt medyczny, do szpitali i innych placówek medycznych.

 

Do każdej gminy został przypisany koordynator, którego zadaniem jest ułatwić współpracę pomiędzy naszą brygada a samorządem lokalnym. Podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej stworzyli specjalną aplikację dzięki której podmioty potrzebujące wsparcia składają wniosek online a my, po akceptacji tego wniosku przez wojewodę pomorskiego, przystępujemy do jego realizacji. Takie rozwiązania bardzo skróciły proces decyzyjny i obecnie od chwili wpływy wniosku o pomoc do jego realizacji mija kilka-kilkanaście godzin.

 

Szczególną troską objęliśmy pensjonariuszy domów pomocy społecznej. Przebywają tam osoby w podeszłym wieku, często schorowane, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zarażenia koronawirusem z ciężkim przebiegiem tej choroby. Chcąc ograniczyć niekontrolowane rozprzestrzenianie się tych zachorowań w takim hermetycznym środowisku na bieżąco monitorujemy sytuacje w tych placówkach i w każdej chwili jesteśmy gotowi udzielić im niezbędnej pomocy. Powołano w tym celu Zespoły Interwencji Kryzysowej mające na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia w realizacji tego zadania. Nasza brygada w ramach tej struktury weszła w ścisłą współpracę z żołnierzami z 3. Flotylli Okrętów z Gdańska, którzy bardzo chętnie wspierają nasze działania swoim specjalistycznym sprzętem i żołnierzami. Również 4. Pułk Chemiczny w Brodnicy wykonuje na terenie województwa pomorskiego zadania związane z odkażaniem pomieszczeń, sprzętu, który był narażony na przeniesienie koronawirusa. Do tej pory w ramach tej współpracy ewakuowaliśmy Dom Pomocy Społecznej w Koleczkowie. Odkaziliśmy pomieszczenia w których przebywały osoby zakażone koronawirusem w DPS przy ul. Polanki w Gdańsku. Z kolei aby ograniczyć kontakt z osobami postronnymi nasi żołnierze dowożą żywność do DPS-u w Człuchowie.

 

Bardzo ciekawym rozwiązaniem okazały się punkty pobrań wymazów w celu badania na obecność koronawirusa „drive thru”. Na chwilę obecną są dwa takie punkty. Pierwszy w Gdyni i drugi przy stadionie Energa Gdańsk. Po uprzedniej rejestracji i zakwalifikowaniu do badania, bezpłatnie, studenci wydziału medycznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pobiorą od nas wymaz. Nie musimy w tym celu wychodzić ze swojego samochodu. Nikt nie musi przyjeżdżać do nas do domu. Nasi żołnierze kierują samochody do właściwego miejsca i odpowiadają za sprawny przebieg tej czynności.

 

Nie możemy też zapomnieć o wsparciu, którego udzielamy Policji. Co dzień, około 130 terytorialsów z 7 PBOT pełni z funkcjonariuszami służbę na terenie całego województwa pomorskiego. Są to działania związane ze sprawdzaniem przestrzegania zaleceń kwarantanny jak i wsparcie Policji podczas patroli prewencyjnych. W początkowej fazie pandemii udzielaliśmy również wsparcia Urzędowi Lotnictwa Cywilnego oraz Straży Granicznej podczas którego nasi żołnierze pełnili służbę na lotnisku w Rębiechowie oraz terminalu promowym w Gdyni.

 

Do chwili obecnej 525 żołnierzy z 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej było bezpośrednio zaangażowanych w walkę z koronawirusem w ramach naszej operacji „Odporna Wiosna”. Wspierało nas 104 podchorążych ze szkół wojskowych: Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Czekamy w gotowości na nowe zadania aby dalej być „tarczą i pomocnym ramieniem” dla naszej lokalnej społeczności.

 

                                                                                             

Oficer prasowy por. Tomasz Klucznik, 7 Pomorska Brygada OT
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.