Wydanie nr 146/2022, Czwartek 26.05.2022
imieniny: pokaż (11 imion)Angelika, Filip, Adalwina, Alwina, Adalwin, Alwin, Emil, Ewelina, Paulina, Więcemił, Ariusz
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Policja ostrzega przed kolejnymi oszustami proponującymi zdalną pracę – sprzedaż środków ochrony osobistej.

  • Wydanie nr 146/2022
  • 24 kwietnia 2020, 15:02
  • KPP Malbork
  • Na sygnale
  • 1 komentarz
Obawy i niepewność w związku z rozprzestrzenianiem się epidemii w naszym kraju to czas, który oszuści próbują wykorzystać na wiele rozmaitych sposobów, dlatego Policja apeluje o rozsądek i zachowanie szczególnej ostrożności.

 

Oszuści chcąc wykorzystać sytuację panującego stanu epidemii w Polsce uciekają się do coraz to nowszych sposobów. Tym razem w internecie pojawiły się „atrakcyjne” propozycje pracy zdalnej, które w efekcie mogą skończyć się wyłudzeniem naszych danych wrażliwych bądź pieniędzy.

 

 

 

 

Jak wygląda mechanizm działania sprawców?

Na założonym kilka dni wcześniej koncie internetowym ogłoszeniodawca oferuje warunki dobrze płatnej pracy, realizowanej w sieci. Warunkiem jej podjęcia jest przesłanie CV, skanu dowodu osobistego, numeru konta bankowego, itp. Dane pozyskane w ten sposób mogą być wykorzystane do nieuprawnionych działań takich jak np. zaciągnięcie kredytu. Oszuści uciekają się również do metody wpłacenia na wskazany rachunek bankowy określonej kwoty, która jako koszty manipulacyjne ma być gwarantem zawarcia umowy o pracę, a po przesłaniu przelewu „współpraca” się kończy. Często oszuści podszywają się pod znane nam firmy i w ich imieniu wysyłają np. sms-a, na który trzeba odpowiedzieć lub zadzwonić na wskazany numer. Połączenie z takim fałszywym numerem może generować wysokie koszty do zapłaty.

 

 

 

 

 

Policja apeluje!

Policjanci apelują również do firm i instytucji, które otrzymały oferty zakupu środków ochrony osobistej dla służb medycznych, aby szczegółowo weryfikowali wiarygodność sprzedawcy. Nazwy fałszywych dostawców są łudząco podobne do znanych już na rynku firm. Szczególną uwagę należy zwrócić, gdy oferent zażąda wysokiej zaliczki na poczet dostawy.

Policja apeluje, aby w tym trudnym czasie zachować szczególną ostrożność i rozwagę. We wszystkich podejrzanych lub wątpliwych sytuacjach należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

 

 

 

 

 

Informację przekazała: asp. Sylwia Kowalewska, oficer prasowy KPP Malbork

 

KPP Malbork
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
PRZYSZŁY INFORMATYK
PRZYSZŁY INFORMATYK 24.04.2020, 16:09
TAKIEGO OSZUSTA BARDZO ŁATWO NAMIERZYĆ ! TYLKO TRZEBA CHCIEĆ. POZDRAWIAM.