Wydanie nr 213/2021, Niedziela 1.08.2021
imieniny: pokaż (9 imion)Alfons, Justyn, Nadzieja, Piotr, Brodzisław, Rudolf, Rudolfina, Konrad, Rudolfa
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Przestańcie podpalać trawę! Świąteczne interwencje strażaków z powiatu malborskiego.

Przestańcie podpalać trawę! Świąteczne interwencje strażaków z powiatu malborskiego. fot. Fb OSP Lichnowy
Na nic zdają się komunikaty i apele straży pożarnej, by nie podpalać traw. Nie ma w zasadzie dnia, by w powiecie malborskim zastęp kierowany był do pożaru traw. Nawet w okresie świątecznym ochotnicy nie mogli spokojnie spędzić czasu w rodzinnym gronie, ponieważ po raz kolejny ktoś za nic miał apel strażaków, by nie powodować pożaru traw.

 

Tylko w ostatnim tygodniu jednostki PSP i OSP z terenu powiatu malborskiego wyjeżdżały do 6 interwencji związanych z gaszeniem pożaru traw, a strażacy z OSP Lichnowy nawet w dwa świąteczne wieczory. W Niedzielę Wielkanocną, 12 kwietnia br. o godzinie 22.25 zadysponowano ich do pożaru traw na terenie między miejscowościami Pordenowo i Nowa Cerkiew. W Wielkanocny Poniedziałek, 13 kwietnia br. o godzinie 20 wezwani zostali do pożaru krzaków i porzuconych opon na terenie miejscowości Dąbrowa. Działania strażaków trwały prawie dwie godziny.

 

 

Straż pożarna apeluje – STOP POŻAROM TRAW!

W roku 2019 pożary traw i nieużytków objęły powierzchnię 24 151 ha. W wyniku tych pożarów zginęło 10 osób, a 140 odniosło obrażenia. Straty po pożarach traw i nieużytków wyceniono na prawie 41 mln złotych. Średni czas działań gaśniczych przy pożarach traw wyniósł 54 minuty, a strażacy wyjeżdżali do tych pożarów co 9 minut. Do gaszenia pożarów traw i nieużytków strażacy zużyli niemal 184 mln litrów wody, co stanowi pojemność 49 basenów olimpijskich.

 

 

Pożary traw z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują dużą liczbę strażaków. Strażacy, zaangażowani w gaszenie pożarów traw nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni w innym miejscu.

 

 

Wypalanie traw jest zabronione!

Za wypalanie traw grożą wysokie kary nawet do 5 tys. zł, a w przypadkach, kiedy zagrożone jest mienie lub życie – od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności. Za wypalanie traw grożą, oprócz kar nakładanych np. przez policję czy prokuraturę, także dotkliwe kary finansowe nakładane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w postaci zmniejszenia od 5 % do 25 %, a w skrajnych przypadkach nawet odebrania, należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich za dany rok.


 

 

Informacja: SKKP Malbork

Zdjęcia: Fb OSP Lichnowy

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.