Wydanie nr 181/2022, Czwartek 30.06.2022
imieniny: pokaż (12 imiona)Marcjalis, Bazyli, Władysława, Ciechosława, Leon, Emilia, Leona, Lucyna, Trofim, Władysław, Ermentruda, Teobald
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

„Wojenne skarby” Mierzei Wiślanej.

„Wojenne skarby” Mierzei Wiślanej. fot. Widz TvMalbork.pl
Historia Polski usłana jest konfliktami zbrojnymi i milionami ofiar, którym zawdzięczamy życie w wolnym i bezpiecznym kraju. Podczas ostatniej wojennej zawieruchy działania zbrojne prowadzone były niemal na całym terenie współczesnych granic Polski. Nadal w wielu miejscach można natknąć się na pamiątki tamtych działań, głównie militarne pozostałości. Mimo, że na terenie Mierzei Wiślanej i części Żuław Wiślanych praktycznie nie doszło do bezpośrednich walk między wojskami niemieckimi a sowieckimi, to jednak na początku 1945 roku teren ten był miejscem ludzkiej gehenny.

 

Historycy podają, że wówczas w lodowatych wodach Zalewu Wiślanego mogło zginąć nawet kilka tysięcy ludności niemieckiej, która uciekając przed wojskami sowieckimi, chciała przedostać się na Mierzeję Wiślaną. Jedni szli piechotą, brnąc w wielkich śnieżnych zaspach, inni konnymi saniami. Zdjęcia kolumn uciekinierów na zamarzniętym Zalewie Wiślanym zrobione przez sowieckich pilotów robią niesamowite wrażenie. Samoloty szturmowe przy lepszej widoczności ostrzeliwały i bombardowały wzdłuż i wszerz Zalew Wiślany. W ocenie historyków od 26 stycznia do 4 marca 1945 roku z ludności Prus Wschodnich liczącej 2,3 mln, tą drogą na Mierzeję Wiślaną dostało się kilkaset tysięcy ludzi.

 

 

 

Wojenne skarby” Mierzei Wiślanej.

Wraz z rozpoczęciem prac związanych z przekopem Mierzei Wiślanej i oczyszczania części lądowej z obiektów ferromagnetycznych, zaczęto wydobywać coraz większą liczbę elementów będących pozostałością po militarnych działaniach wojennych. W sumie wykopano ponad 7 tys. elementów militarnych.

W ostatnich dniach marca br. nasza redakcja otrzymała informację i zdjęcia dotyczące pewnego znaleziska w okolicach jednego z wejść na plażę w Sztutowie. Na pierwszy rzut oka można było wywnioskować, że są to sporej wielkości niewybuchy z II wojny światowej.

W związku z tym, że znalezisko znajdowało się na terenie Gminy Sztutowo, zwróciliśmy się z prośbą o komentarz w tej sprawie Wójta Gminy Sztutowo, Roberta Zielińskiego.

Podczas rozmowy telefonicznej z Wójtem Gminy Sztutowo okazało się, że również został poinformowany o tym fakcie przez tę samą osobę, co nasza redakcja. Niezwłocznie też zgłosił sprawę policji w Nowym Dworze Gdańskim.

- „Osobiście nadzoruję sprawę, która od piątkowego zgłoszenia jest w gestii policji. Wierzę, że ostatecznie zakończy się w najbliższych dniach zabraniem niebezpiecznego znaleziska” - zapewnił nas Robert Zieliński.

 

 

 

Pięć sztuk pocisków artyleryjskich.

Nie pozostało nam nic innego, jak skontaktować się z nowodworską policją w tej sprawie. Oficer prasowy KPP w Nowym Dworze Gdańskim, mł. asp. Joanna Słowik poinformowała nas, że zgłoszenie dotyczące niewybuchów w lesie na terenie Gminy Sztutowo przyjęto 31 marca br. przed godziną 15. Patrol policji, po dojeździe do wskazanego w zgłoszeniu miejsca, potwierdził informację o znalezisku.

- Okazało się, że było to 5 sztuk pocisków artyleryjskich, z których był usunięty ładunek. Powiadomiono saperów z Elbląga, którzy zabezpieczyli pociski” - przekazała mł. asp. Joanna Słowik.

 

 

 

Niewybuchy to nie zabawka!

Pamiętajmy, że lasy znajdujące się na terenie Żuław i Mierzei Wiślanej w dalszym ciągu skrywają militarne pozostałości po zbrojnych działaniach wojennych.

- „Kontakt z niewybuchami jest bardzo niebezpieczny. Gdy natrafimy na takie znaleziska przede wszystkim nie należy ich dotykać. Należy powiadomić odpowiednie służby. Zgłoszenie powinno zawierać możliwie jak najbardziej szczegółowe informacje o lokalizacji niewybuchu, ich liczbie i wielkości” - informuje oficer prasowy policji w Nowym Dworze Gdańskim.

 

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.