Wydanie nr 179/2022, Wtorek 28.06.2022
imieniny: pokaż (12 imiona)Paweł, Ekhard, Józef, Zbrosław, Leon, Serena, Leona, Ireneusz, Plutarch, Ekard, Jakert, Heron
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Działania terytorialsów w walce z koronawirusem.

  • Wydanie nr 179/2022
  • 17 marca 2020, 10:54
  • Maciej Szalbierz, 7 PBOT
  • Wiadomości
Działania terytorialsów w walce z koronawirusem. fot. DWOT
W okresie pandemii koronawirusa wszystkie służby w Polsce stanęły przed ogromnym wyzwaniem obarczonym odpowiedzialnością za bezpieczeństwo obywateli. Także żołnierze 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio zostali postawieni w stan podwyższonej gotowości.

Działania żołnierzy 7 PBOT dotyczą głównie powiatu słupskiego i Trójmiasta. Pomorscy terytorialsi mają wspierać służby specjalistyczne i odciążać cywilną służbę zdrowia. Realizując misję wspierania lokalnej społeczności, już od 6 marca 2020 r. udzielają wsparcia kombatantom oraz osobom w podeszłym wieku, dostarczając im potrzebne lekarstwa, żywność oraz artykuły pierwszej potrzeby. Ponadto powołani zostali koordynatorzy, funkcjonujący na styku Ośrodków Pomocy Społecznej a WOT. Żołnierze 7 PBOT są w stałym kontakcie z pracownikami tych ośrodków. Na chwilę obecną ustalane są potrzeby i forma pomocy, jakiej mogliby udzielić terytorialsi. Żołnierze w oliwkowych beretach są w każdej chwili gotowi do niesienia pomocy potrzebującym.

 

W ramach wspierania społeczności lokalnej realizowana jest również współpraca pomorskiej brygady WOT z policją. Dopinane są szczegóły działań, które będą polegać m.in. na wspólnych patrolach sprawdzających osoby objęte kwarantanną. W weekend około 50 pomorskich terytorialsów zostało oddelegowanych do Szczecina, aby wspomogli tam nowo tworzoną 14 Zachodnio - Pomorską Brygadę Obrony Terytorialnej i Straż Graniczną w ochronie naszej zachodniej granicy na obszarze województwa zachodniopomorskiego.

Z kolei z 71 batalionu piechoty lekkiej w Malborku kilkudziesięciu żołnierzy, którzy są przeszkoleni z udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej, zostało wyposażonych w plecaki medyczne i pozostają w gotowości do podjęcia działań. W razie potrzeby mają obowiązek stawienia się w ciągu 6 godzin w jednostce lub w wyznaczonym miejscu, by wesprzeć cywilny personel medyczny.

 

Niezwykle ważnym odcinkiem są działania wspierające służbę Straży Granicznej. Żołnierze z naszej brygady pełnią całodobową służbę na lotnisku w Rębiechowie oraz w porcie w Gdyni. Sprawdzają temperaturę ciała pasażerom powracającym do kraju oraz zbierają i segregują karty lokalizacyjne, które ci są zobowiązani wypełnić po przylocie.

Żołnierze 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio w obliczu tak ciężkiej próby, z jaką cały kraj musi się dzisiaj zmagać, pozostają „zawsze gotowi i zawsze blisko”, by wspólnie z pozostałymi służbami nieść pomoc swojej małej Ojczyźnie.

 

 

Informacja: Maciej Szalbierz, 7 PBOT

Zdjęcia: DWOT

Maciej Szalbierz, 7 PBOT
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.