Wydanie nr 263/2021, Poniedziałek 20.09.2021
imieniny: pokaż (13 imiona)Klemens, Mieczysława, Irena, Faustyna, Oleg, Eustachiusz, Eustachy, Fausta, Dionizy, Miłostryj, Barbara, Perpetua, Agnieszka
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Wyłudził pieniądze metodą na „blika”.

  • Wydanie nr 263/2021
  • 12 marca 2020, 11:53
  • KMP Elbląg
  • Na sygnale
Wyłudził pieniądze metodą na „blika”. fot. KMP Elbląg
Policjanci z Elbląga wyjaśniają okoliczności oszustwa, do którego doszło na terenie Elbląga. Poprzez jeden z popularnych komunikatorów społecznościowych pokrzywdzony dostał wiadomość od „bratowej”. Okazało się, że oszust przejął jej konto i poprosił o pomoc finansową. Zgłaszający stracił 2 tysiące złotych. Policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy metodą na „blika” próbują wyłudzić pieniądze.

We wtorek, 10 marca br. elblążanin dostał wiadomość poprzez popularny komunikator społecznościowy. Był przekonany, że koresponduje z bratową, której profil przejął wcześniej oszust. Padła prośba o pilną pomoc finansową i przesłanie kodów blik. Pokrzywdzony przesłał aż dwa takie kody. Sprawca natychmiast je zrealizował, a z konta zniknęły 2 tysiące złotych.

Oszuści kradną tożsamość osoby, podszywają się pod nią i wykorzystując zaufanie proszą jej znajomych o podanie kodu blik. Zwykle uzasadniają to nagłą sytuacją. Ofiara musi podać specjalny kod, a następnie potwierdzić transakcję w swojej aplikacji bankowości mobilnej. W ten sposób sama daje przestępcy pieniądze. Płatność blikiem wykorzystywana jest nie tylko przez osoby, które kradną konta w mediach społecznościowych i podszywają się pod znajomych. Oszuści podszywają się również pod różnego rodzaju instytucje, oferujące np. pomoc w odzyskaniu pieniędzy.

 Policja apeluje o ostrożność i rozwagę.

Policja przestrzega, że każdy może zostać ofiarą. Na szczęście przed oszustwem możemy się obronić. Wystarczy każdą nietypową prośbę potwierdzić bezpośrednio. Jeżeli pisze do nas znajomy, po prostu do niego zadzwońmy.
Policjanci przypominają wszystkim użytkownikom komputerów, telefonów komórkowych oraz innych urządzeń z dostępem do Internetu o kilku ważnych kwestiach:
- należy stosować dwuskładnikowe uwierzytelnienie swoich kont społecznościowych (np. zalogowanie wymaga potwierdzenia),
- zawsze warto potwierdzić tożsamość znajomych, którzy piszą do nas przez komunikator (najlepiej zadzwonić do tej osoby),
- zawsze trzeba sprawdzić dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej (przestępca nie skorzysta z kodu, dopóki nie potwierdzimy transakcji na naszym telefonie),
- pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je,
- pamiętajmy o wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu ich użytkowania,
- nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników,
- oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.

 

 

Informacja i zdjęcie: Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg


 

KMP Elbląg
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.